Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do „kapličky“ se vrátí Prodaná nevěsta i Rusalka

  17:20aktualizováno  17:20
Pražské Národní divadlo odtajnilo novinky pro novou sezonu. Do programu opery se vrátí Smetanova Prodaná nevěsta, poprvé v ženské režii, či Dvořákova Rusalka. Balet chystá Čajkovského Labutí jezero, činohra nastudovala Zeyerovu báseň Radúz a Mahulena.

Z baletu Labutí jezero - balet ND v Praze | foto: Národní divadlo v Praze

Umělecké soubory Národního divadla v sezoně 2008/2009 uvedou celkem 63 titulů. O šest novinek se postará opera, sedm premiér ohlásila činohra, ke třem se hlásí baletní soubor.

Připojí se i Evžen Oněgin
Opera své fanoušky nejvíce láká na nové hudební i scénické nastudování Smetanovy Prodané nevěsty a Dvořákovy Rusalky.

"Prodanou nevěstou jsme chtěli vytvořit divadelní titul, který bude nositelem tradice již zmizelé vesnice. Navíc se režie opery poprvé ujala žena, a to Magdaléna Švecová," uvedl šéf opery Jiří Heřman.

Osmdesáté výročí úmrtí Leoše Janáčka soubor připomene operou Věc Makropulos. Ta vznikla v koprodukci s English National Opera. Po patnácti letech se na prkna historické budovy opět podívá i Evžen Oněgin Petra Iljiče Čajkovského.

"Premiéru vrcholného díla Antonína Dvořáka Rusalka uvede v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro 2009," upřesnil Heřman závěr následující sezony.

Kromě klasického programu se diváci mohou těšit i na několik výjimečných koncertů, během nichž vystoupí mimo jiné Eva Urbanová, Dagmar Pecková, Maija Kovalevska nebo Adam Plachetka.

Činohra třikrát jinak
Umělecký šéf činohry Michal Dočekal považuje za motto následující sezony sousloví "Člověk proti společnosti, společnost proti člověku". I proto podle něj Stavovské divadlo uvede Ibsenovo sociálněpolitické drama Nepřítel lidu.

Z české klasiky se lze těšit na Zeyerovu dramatickou báseň Radúz a Mahulena a obnovenou premiéru Lucerny. Současnou hru reprezentuje hra Mikve současné izraelské autorky.

Komorní Kolowrat připravil koprodukční projekt s partnery v Reykjavíku, českou premiéru hry islandského autora Bjarniho Jónssona nazvanou Kafe. "Považuji to za začátek příjemné spolupráce s touto nádhernou, ale divadelně v Česku zcela neznámou zemí," řekl Dočekal.

Na úspěšnou hru Virginie, která čerpala ze života spisovatelky Woolfové, volně navazuje jiný biografický titul Listy důvěrné (Leoše Janáčka) od známého britského autora Briana Friela.

Z nabídky se neztratí ani Babička v hlavní roli s Vlastou Chramostovou, Anglická milenka s Vladislavem Benešem a Kateřinou Burianovou či Malá hudba moci s Janem Dolanským a Petrou Špalkovou.

Od labutí klasiky k extrému
Baletní soubor připraví Čajkovského slavné Labutí jezero v choreografii a režii Kennetha Grevea, prvního sólisty Dánského královského baletu a emeritního uměleckého šéfa Finského národního baletu.

Jiří KyliánDalším premiérovým titulem bude večer složený ze tří děl Jiřího Kyliána, Petra Zusky a zatím nejmenovaného choreografa, jehož práce bude světovou premiérou. "Tématem celého představení bude extrém, a to v nejrůznějších polohách tohoto pojmu,"uvedl šéf baletu Petr Zuska.

Hudba, která triptych doprovodí, v sobě sama skrývá jistou formu extrému. Zuska svoji část pojmenovanou A Little Extreme opatřil mixem dětské ezoterické hudby s porcí r'n'b kousků od Eminema, Nellyho, 50 Centa a Akona. Kylián sáhnul po muzice Dirka Haubricha.


Předplatné ND Praha 2008/2009 

Prodej začal 3.března a končí 30. května 2008, kdy březen je vyhrazen pro stávající předplatitele a duben, květen pro nově příchozí. V nabídce je 29 skupin –  samostatné operní, baletní a činoherní večerní skupiny, dále pak smíšené večerní i odpolední skupiny a v neposlední řadě skupiny činoherní Divadla Kolowrat. Jako bonus dostane každý, kdo si zakoupí předplatné, dárek v podobě knihy ND.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

RECENZE: Faust je jízda. Do Stavovského divadla dorazil Rašilov v kamionu

Z inscenace Fausta ve Stavovském divadle

Saša Rašilov, skvělý překlad a neuvěřitelné obrazy. To jsou hlavní přednosti nového nastudování Fausta Národním...

Ceny divadelní kritiky znají nominace, šanci má Brousek, König i Kocábová

Pavla Beretová a Matyáš Řezníček jako ústřední pár v Maryše

Pavla Beretová, Martin Finger, Ondřej Brousek, Eva Salzmannová, Miloslav König či Natálie Kocábová. Ti všichni mají...

Najdete na iDNES.cz