Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do „kapličky“ se vrátí Prodaná nevěsta i Rusalka

  17:20aktualizováno  17:20
Pražské Národní divadlo odtajnilo novinky pro novou sezonu. Do programu opery se vrátí Smetanova Prodaná nevěsta, poprvé v ženské režii, či Dvořákova Rusalka. Balet chystá Čajkovského Labutí jezero, činohra nastudovala Zeyerovu báseň Radúz a Mahulena.

Z baletu Labutí jezero - balet ND v Praze | foto: Národní divadlo v Praze

Umělecké soubory Národního divadla v sezoně 2008/2009 uvedou celkem 63 titulů. O šest novinek se postará opera, sedm premiér ohlásila činohra, ke třem se hlásí baletní soubor.

Připojí se i Evžen Oněgin
Opera své fanoušky nejvíce láká na nové hudební i scénické nastudování Smetanovy Prodané nevěsty a Dvořákovy Rusalky.

"Prodanou nevěstou jsme chtěli vytvořit divadelní titul, který bude nositelem tradice již zmizelé vesnice. Navíc se režie opery poprvé ujala žena, a to Magdaléna Švecová," uvedl šéf opery Jiří Heřman.

Osmdesáté výročí úmrtí Leoše Janáčka soubor připomene operou Věc Makropulos. Ta vznikla v koprodukci s English National Opera. Po patnácti letech se na prkna historické budovy opět podívá i Evžen Oněgin Petra Iljiče Čajkovského.

"Premiéru vrcholného díla Antonína Dvořáka Rusalka uvede v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro 2009," upřesnil Heřman závěr následující sezony.

Kromě klasického programu se diváci mohou těšit i na několik výjimečných koncertů, během nichž vystoupí mimo jiné Eva Urbanová, Dagmar Pecková, Maija Kovalevska nebo Adam Plachetka.

Činohra třikrát jinak
Umělecký šéf činohry Michal Dočekal považuje za motto následující sezony sousloví "Člověk proti společnosti, společnost proti člověku". I proto podle něj Stavovské divadlo uvede Ibsenovo sociálněpolitické drama Nepřítel lidu.

Z české klasiky se lze těšit na Zeyerovu dramatickou báseň Radúz a Mahulena a obnovenou premiéru Lucerny. Současnou hru reprezentuje hra Mikve současné izraelské autorky.

Komorní Kolowrat připravil koprodukční projekt s partnery v Reykjavíku, českou premiéru hry islandského autora Bjarniho Jónssona nazvanou Kafe. "Považuji to za začátek příjemné spolupráce s touto nádhernou, ale divadelně v Česku zcela neznámou zemí," řekl Dočekal.

Na úspěšnou hru Virginie, která čerpala ze života spisovatelky Woolfové, volně navazuje jiný biografický titul Listy důvěrné (Leoše Janáčka) od známého britského autora Briana Friela.

Z nabídky se neztratí ani Babička v hlavní roli s Vlastou Chramostovou, Anglická milenka s Vladislavem Benešem a Kateřinou Burianovou či Malá hudba moci s Janem Dolanským a Petrou Špalkovou.

Od labutí klasiky k extrému
Baletní soubor připraví Čajkovského slavné Labutí jezero v choreografii a režii Kennetha Grevea, prvního sólisty Dánského královského baletu a emeritního uměleckého šéfa Finského národního baletu.

Jiří KyliánDalším premiérovým titulem bude večer složený ze tří děl Jiřího Kyliána, Petra Zusky a zatím nejmenovaného choreografa, jehož práce bude světovou premiérou. "Tématem celého představení bude extrém, a to v nejrůznějších polohách tohoto pojmu,"uvedl šéf baletu Petr Zuska.

Hudba, která triptych doprovodí, v sobě sama skrývá jistou formu extrému. Zuska svoji část pojmenovanou A Little Extreme opatřil mixem dětské ezoterické hudby s porcí r'n'b kousků od Eminema, Nellyho, 50 Centa a Akona. Kylián sáhnul po muzice Dirka Haubricha.


Předplatné ND Praha 2008/2009 

Prodej začal 3.března a končí 30. května 2008, kdy březen je vyhrazen pro stávající předplatitele a duben, květen pro nově příchozí. V nabídce je 29 skupin –  samostatné operní, baletní a činoherní večerní skupiny, dále pak smíšené večerní i odpolední skupiny a v neposlední řadě skupiny činoherní Divadla Kolowrat. Jako bonus dostane každý, kdo si zakoupí předplatné, dárek v podobě knihy ND.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Děti okupantů? Turisté v kožichu? V Arše řeší vztah k dnešním „Rusákům“

Záběr z představení Rusáci?

Jak se mladí Rusové žijící v Česku vyrovnávají s naším historickým komplexem? Jak vnímají vlastní minulost? I tyto...

Vážností bychom Vlasy pohřbili. Čekejte hvězdy i holé zadky, láká režisér

Šimon Caban na zkouškách muzikálu Vlasy

Se zdravým nadhledem pracuje režisér Šimon Caban na muzikálu Vlasy pro pražské Divadlo Kalich. Nehrozí prý patos ani...

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

Najdete na iDNES.cz