Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do HaDivadla vstupuje Einstein

  11:03aktualizováno  11:03
Po návštěvě novinky brněnského HaDivadla nazvané Indián v ohrožení by měli být návštěvníci proměněni, alespoň co se vnímání času a prostoru týče.

Jiří Havelka | foto: Monika Tomášková

Tvrdí to hostující režisér Jiří Havelka z pražské Ypsilonky, který se v Brně pokusil přetavit do jevištní podoby teorii relativity a další objevy Alberta Einsteina.

„Snažili jsme se ke čtyřrozměrnému chápání světa, v němž jedinou konstantou je rychlost světla, hledat divadelní paralely,“ říká Havelka. Jeho autorské představení nemá pevný scénář, vzniká ve spolupráci s celým souborem. Na jevišti se objeví Einstein - prý hned šestkrát.

* Jak jste tenhle nezvyklý divadelní tvar tvořili?

Vše vzniká autorsky. Hledáme osobní herecké zážitky. Začínali jsme u fyzikálních statí. Ale nejde nám o nějaké komentování teorie relativity ani o historickou sondu do počátků minulého století. Chceme, aby divák zažil jiný styl vnímání. Velkou roli má zvuk a světlo.

* Máte aspoň nějaký bodový scénář?

Jestli myslíte něco jako název postavy, dvojtečka a monolog, tak nic takového neexistuje. Na začátku bude fyzikální přednáška, při níž se zbavíme pojmů, a pak přijde divadelní tvar a šest herců cestujících ve vlaku...

* Prozradíte něco víc o jejich charakterech?

Divák zjistí, že charaktery či situace nejsou podstatné. Výsledný tvar je specifický stejně jako posunuté divácké vnímání.

* Takže v inscenaci je vlastně všechno relativní?

Jde nám o svérázný přenos času a prostoru, konzultovali jsme to i s jadernými fyziky. Nejde nám o prosté sdělení, že vše je relativní. Nechci však popisovat, co se děje na jevišti.

* Vaše úspěšné předchozí pražské představení nese název Černá díra. Zdá se, že vám přirostla fyzika a astronomie k srdci.

Při Černé díře jsem měl vzadu v hlavě kvantovou mechaniku. Nyní však není naším tématem fyzika. Jedete vlakem a vidíte přistupovat lidi. Nic o nich nevíte. Sám si domýšlíte jejich příběhy. Podobné výseče by měly fungovat v našem představení. Ze začátku jsem dělal životopisná témata, pak v divadle využíval osobní zážitky a poté přešel k fyzice. Je to žíla, na kterou jsem narazil, ale která se později vyčerpá.

* Takže do Centra experimentálního divadla, pod kterým HaDivadlo pracuje, se konečně vrací experiment, který je koncentrovaný do slavného vzorce E = mc2?

Ten vzorec se na jevišti neobjeví. Jde nám o divadelní poměr mezi hmotou a energií. Měli jsme možnost udělat třeba historizující cestu Einsteina do Ameriky a končit atomovým hřibem. Ale to jsem zavrhnul. Naší ambicí je, aby divák pochopil, že čím rychleji se pohybuje, tím pomaleji stárne.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

Ceny divadelní kritiky znají nominace, šanci má Brousek, König i Kocábová

Pavla Beretová a Matyáš Řezníček jako ústřední pár v Maryše

Pavla Beretová, Martin Finger, Ondřej Brousek, Eva Salzmannová, Miloslav König či Natálie Kocábová. Ti všichni mají...

Vrací se Sňatky z rozumu. Poví, kdo tehdy postavil Vinohrady s Žižkovem

Otakar Brousek

Divadlo na Vinohradech si v rámci oslav svého stodesátého výročí od založení nadělilo Sňatky z rozumu.

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

Najdete na iDNES.cz