Jedním z projektů Martina Kohouta je autoportrét. Ten pořizuje webkamerou od dubna 2010 vždy, když se dívá na YouTube na video. Své obrázky zveřejňuje na kanálu s názvem Watching Martin Kohout.

Jedním z projektů Martina Kohouta je autoportrét. Ten pořizuje webkamerou od dubna 2010 vždy, když se dívá na YouTube na video. Své obrázky zveřejňuje na kanálu s názvem Watching Martin Kohout. | foto: Stránky Martina Kohouta

Do Guggenheimova muzea se může dostat i český autor videa z YouTube

  • 9
Šestadvacetiletý absolvent FAMU Martin Kohout se se svým dílkem Moonwalk dostal do širšího výběru videí ze serveru YouTube, z nichž Guggenheimovo muzeum čerpá nahrávky pro svou připravovanou výstavu. český zástupce je mezi 125 semifinalisty. Dvě desítky děl, která vybere odborná porota, bude v New Yorku k vidění od 21. října.

Širší výběr semifinalistů je od pondělí dostupný v informačních stáncích v pobočkách Guggenheimova muzea v New Yorku, Berlíně, Bilbau a Benátkách. Těchto 125 videí vybrala porota z více než 23 tisíc nahrávek natočených umělci z 91 zemí.

Kohout podle svých internetových stránek v současnosti žije v Berlíně. Jeho video pochází z roku 2008 a na YouTube zatím vidělo více než 50 tisíc lidí.

O videích rozhoduje Aronofsky i Murakami

Mezi semifinalisty jsou ale i hity YouTube s miliony zhlédnutími. Patří mezi ně například hudební video skupiny OK Go, kde se o vizuální efekty stará komplikovaný mechanismus, nebo představení Lidské zrcadlo skupiny Improv Everywhere, při němž lidé navzájem kopírují své pohyby.

O dvacítce nejlepších děl, stejně jako o složení semifinálového výběru, rozhoduje odborná porota sestavená Guggenheimovým muzeem v New Yorku.

Zasedli v ní například americký filmař Darren Aronofsky nebo japonský umělec Takaši Murakami. Autoři nejlepších nahrávek by svá videa měli osobně představit na říjnové vernisáži.

,