Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do Glastonbury se jezdí kvůli Glastonbury

aktualizováno 
- „Letošní ročník byl nejlepší, který jsme kdy pořádali, nechal se slyšet Michael Eavis, zakladatel festivalu v britském Glastonbury a majitel farmy Worthy, na jejímž pozemku se tato přehlídka od roku 1970 pořádá. Glastonbury má svého ducha - a není to dáno jen přítomností posvátných keltských kamenů, menhirů, jakoby vrostlých do země na glastonburské louce, nebo pověstmi o somersetských skřítcích (farma leží v kraji Somerset). Eavis věří, že k budování pověsti přispívá vytrvalost a soustavná kultivace. Anglický trávník prý musíte stříhat tři sta let, než z něho něco vyroste.

I když letos měl Eavis spíše důvod ke smutku: nedávno mu zemřela žena, jejíž památku uctilo celé Glastonbury dvěma minutami ticha. Hlavní pódium, pod kterým se v neděli 27. června shromáždily desetitisíce posluchačů, zmlklo. Pozastavení provozu probíhalo bez smuteční křeče nebo patosu, klidně a důstojně. Dojatý Eavis stál v davu. Možná cítil satisfakci. Jeho festival má stále ještě lidskou tvář: není to zábavní park, kde utratíte pětaosmdesát liber za lístek na tři dny, vypijete pinty piva Carlsberg, přejíte se čínskými nudlemi nebo si „šlehnete nějaký ten povzbuzovák. A k tomu vám jaksi mimochodem hraje muzika.
Do Glastonbury vždycky jezdily důležité skupiny nebo osobnosti, právě když byly na horizontu svého snažení: David Bowie, Traffic, Hawkwind, Joan Baezová, New Order, The Smiths, Nirvana, The Cure, Sinéad O’Connorová, Massive Attack... Jenom letos zde hrály od pátku 25. do neděle 27. července asi dvě stovky kapel, a to hovoříme o těch známějších. Američtí R.E.M., kteří povznesli páteční noc na obřad společného zpěvu, se o účast přihlásili sami: Michael Stipe prý volal Eavisovi, že Glastonbury ještě mezi svými „skalpy nemají.
Sobotní program završili tři elektroničtí šamani ze skupiny Underworld, kteří publikum roztancovali, a jitřivé, melodicky svůdné písně kapely Manic Street Preachers je zase rozezpívaly. „Manics se letos ocitli v roli superhvězd, jejichž vystoupení předcházela mimořádná bezpečností opatření. Ale s toaletou označenou nápisem „výhradně pro Manic Street Preachers to už pořadatelé přehnali. Bezprecedentní privilegium kritizovaly i festivalové noviny.
Ani výbuch nádrže s pohonnými hmotami, při kterém zasahovali požárníci, ani tupé sobotní vedro neubraly festivalu na magičnosti. Glastonbury má výjimečnou pověst, která předbíhá obvyklou posluchačskou zvědavost; lidé se vydávají do Glastonbury právě kvůli Glastonbury. „Nevíme, kdo všechno tady bude hrát, prostě jsme sem přijeli, říkali někteří návštěvníci. Pokud je neuspokojí hvězdy, mají záruku, že na některé z patnácti scén učiní spoustu soukromých objevů, ať už se jmenují Everlast, Gomez, Wilco,
či Dark Star...
A Eavisovi se honí hlavou velké myšlenky: Glastonbury 2000 prý potrvá týden. Zatím každým testem z velikášství prošel tenhle festival bez úhony. l

Al Green připomíná staré dobré časy černého soulu

Courtney Love, šéfka Hole, provokuje publikum

Centrum festivalu v britském Glastonbury z ptačí perspektivy. Vlevo nahoře je taneční stan pro dva až tři tisíce lidí, pod ním se nachází servisní zázemí festivalu. V levé spodní části vybíhá ulička, kterou tvoří stánky s občerstvením, suvenýry a oděvy. Vpravo se tyčí oblouk hlavní scény lemovaný dvěma projekčními plochami. Nad ním začíná stanové město, které obklopovalo celý areál.

Pořadatel Michael Eavis s dcerou Emily

Michael Stipe, zpěvák R.E.M., měl zelené oční stíny

Nina Perssonová z The Cardigans zpívá Lovefool

Fanoušci se pod pódiem dobře bavili

Skupina Blondie byla ozdobou programu na hlavním glastonburském pódiu

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

PORTRÉT: Hlas jako přírodní bohatství. I to byla Aretha Franklinová

Aretha Franklinová v roce 1975 na předávání Oscarů

První žena uvedená do Rokenrolové síně slávy, Aretha Franklinová přezdívaná královna soulu, zemřela v 76 letech.

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Najdete na iDNES.cz