Karel Heřmánek, nebo Woody Allen? | foto: Divadlo Bez zábradlí

Do Divadla Bez zábradlí dorazí Woody Allen. V těle Karla Heřmánka

  • 1
Láska a nevěra, dvě věčná témata Woodyho Allena, přenese zítra na jeviště pražské Divadlo Bez zábradlí. Premiéru zde mají dvě Allenovy aktové hry nazvané podle míst, kde se odehrávají – Riverside Drive a Old Saybrook. Souhrnně se budou hrát pod názvem 2× Woody Allen. V překladu Dany Hábové je režíroval Karel Heřmánek.

"Oba kusy se mi líbily už dlouho, ale nesměli jsme je uvádět dřív, protože Woody Allen trval na tom, že je nejdřív musí zrežírovat na Broadwayi. Teprve potom uvolnil obě hry k inscenování jinde," vysvětluje Heřmánek. Ten se objeví v obou představeních i jako herec, ztvárnil však nejenom role záletníků, ale i samotného Allena, který děj místy komentuje.

"Fascinuje mě, jak je Allen schopný psát pořád o těch stejných tématech, přitom pořád vtipně a úplně jinak," tvrdí Heřmánek. Sám nabízel režii obou Allenových her několika svým kolegům, nikdo z nich je však netoužil dělat. A tak je Heřmánek zrežíroval sám. "Musím přiznat, že mě jeho divadelní texty skutečně vzrušují," směje se režisér.

Nejraději mám nesnáze

Kromě problémů s čekáním na povolení od autora museli tvůrci řešit i komplikovanou scénu. První aktovka se totiž odehrává na břehu řeky Hudson a druhá v bytě ve městečku Old Saybrook. Během přestávky však není možné scénu kompletně přestavět. Nakonec pomohla invence scénografa Tomáše Rusína, který jeviště rozdělil úhlopříčným molem. To slouží jak v případě řeky, tak v případě bytu, který je uprostřed zastavěný nábytkem.

Z her Woodyho Allena v Divadle Bez zábradlíZ her Woodyho Allena v Divadle Bez zábradlí

"V obou jde však o to, co už jsme u Allena tolikrát viděli – o odhalení nevěry," uzavírá Heřmánek. Sám Allen v knize Hovory o filmu říká: "Doopravdy se mi líbí, když se zvedne opona a skutečné lidské bytosti jsou v nesnázích, ať už citových nebo vnějších, se kterými se mohu do jisté míry ztotožnit."

Považuje se přitom prý hlavně za spisovatele, který příležitostně režíruje. Svou první divadelní hru Nepij tu vodu! napsal už v roce 1965. Jeho jediným cílem bylo, aby se publikum smálo.

To však napoprvé vůbec nevyšlo. Po premiéře hry ve Filadelfii ji musel Allen několikrát předělávat, než ji přijala Broadway. Tam se pak hrála dlouhých osmnáct měsíců. Druhou Allenovou divadelní hrou pak bylo slavné Zahraj to znovu, Same se čtyřmi sty padesáti reprízami.

Dětem vstup zakázán

Hlavní role v obou nejnovějších Allenových aktovkách hraje Dana Morávková, kromě ní a Heřmánka se představí i Jana Švandová či Josef Carda. "Woodyho Allena hraju úplně poprvé. Znám jeho filmy a mám moc ráda jeho knížky, ale na divadle jsem se s ním ještě nesetkala," říká Morávková. V obou povídkách hraje odlišné typy žen.

Z her Woodyho Allena v Divadle Bez zábradlí

"Což mě těší, herecky je to výborná příležitost se během přestávky úplně proměnit," popisuje. Charaktery svých postav však prozradit nechce, hlavně v případě Old Saybrooku je totiž na profilování postav až do konce hry postavené finále.

Podtitulem dvojnásobného Allena v Divadle Bez zábradlí je motto: Představení není vhodné pro děti, ale měly by ho vidět. Dvanáctiletý syn Dany Morávkové už ho prý viděl. "A musím říct, že se hodně nasmál," přiznává Morávková. Podle ní je kouzlo Woodyho Allena hlavně v tom, jak dokážou být jeho texty chytré a vtipné zároveň.