Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do divadla ABC v lednu dorazí pan Kaplan, co má třídu rád

  14:44aktualizováno  14:44
Jakkoli vypadá nápad převést na divadelní prkna slavnou knihu Lea Rostena o studentech newyorské večerní školy pro cizince šíleně, stal se skutečností. V muzikálové podobě ji na 24. ledna chystají Městská divadla pražská.

Oldřich Vízner (Pan Kaplan má třídu rád) | foto: MDP - Alena Hrbková

Příběhy o zdolávání neuvěřitelných zákrut cizího jazyka ve třídě plné lidí, kteří už dávno překročili školní léta, a navíc pocházejí ze všech koutů světa, připraví pro divadlo ABC režisér Miroslav Hanuš.

1. čtená zkouška hry Pan Kaplan má třídu rád - Lubomír LipskýÚstřední postavou často neuvěřitelných lingvistických eskapád je pak Hyman Kaplan, nesmírně snaživý a osobitý frekventant podrobující svou novou řeč neúprosným pochodům vlastní logiky - téměř na úkor duševního zdraví vyučujícího profesora Parkhilla.

"Diváci jistě ocení kouzlo Kaplanových symptomů 'hujerismu' a jeho zvláštní sofistiku, jež je spíše parodií logického uvažování," říká o inscenaci nazvané Pan Kaplan má třídu rád její dramaturg Jiří Janků.

"Dramatizace známých i neznámých Kaplanových klauniád nenabízí prvoplánovou zábavu, ale chytrý humor plný slovních hříček a žánrově pestré hudební výstupy, ve kterých zazní jak americké gospely, tak lidové písničky jednotlivých evropských národů," dodává dramaturg.

1. čtená zkouška hry Pan Kaplan má třídu rád

Chystané představení se navíc pyšní silným hereckým zázemím. V titulní roli Hymana Kaplana se představí Oldřich Vízner, jako spolužáci večerních kurzů anglického jazyka mu budou sekundovat například Jitka Smutná, Veronika Gajerová, Lubimír Lipský nebo Hanuš Bor.

1. čtená zkouška hry Pan Kaplan má třídu rád - Barbora Poláková a Martin PísaříkZ kategorie "mladších herců" režisér, který už v Městských divadlech pražských nastudoval úspěšný muzikál Šakalí léta, obsadil Martina Písaříka, Jana Medunu a Barboru Polákovou.

Na prkna divadla ABC se v nové inscenaci vrací i Stanislav Fišer a nově se zde objeví také zpěvačka Věra Nerušilová. V roli profesora Parkhilla se pak představí Jaroslav Vlach.

KDO JE TO HYMAN KAPLAN

Povídky o Hymanu Kaplanovi jejich autor Leo Rosten nejdříve publikoval v týdeníku The New Yorker. Knižně vyšly pod názvem Studia pana Kaplana (The Education of Hyman Kaplan) v roce 1937. Na úspěch této knihy autor navázal na konci padesátých let druhým dílem s titulem Návrat pana Kaplana (Return of Hyman Kaplan). V polovině sedmdesátých let vyšly oba svazky souborně pod názvem Ó Kaplane, můj Kaplane (O kaplan, my Kaplan). Převést Rostenovy slovní hříčky do české podoby je pak mimořádné dobrodružství. Tvrdili to jak Pavel Eisner, tak Antonín Přidal - oba se totiž s Rostenovým textem úspěšně poprali. Městská divadla pražská pro inscenaci, která bude mít premiéru 24. ledna, použila Eisnerův překlad.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Koně v cirkusu. Už se ozvali ochránci, drezúra to ale není, zní z Letné

Záběr z představení Bestias, která na Letní Letnou veze soubor Baro d´Evel Cirk...

Na nezvyklé zapojení zvířat láká jedna ze zahraničních hvězd letošního ročníku novocirkusového festivalu Letní Letná. V...

Cirkus 20. století veze Rudé brigády, srpen 68 i rozhlasovou Válku světů

Záběr z představení 8, které Divadlo Continuo hraje na poli u Švestkového dvora.

Ač plánovanou premiéru spláchla a odnesla bouře, zve až do středy jihočeské Divadlo Continuo na svůj Švestkový dvůr, v...

OBRAZEM: Nový cirkus a Tycho de Brahe. Patnáctá Letní Letná začala

Záběr ze slavnostního zahájení 15. Letní Letné, které neslo název De Nova...

Už patnáctý ročník festivalu Letní Letná zahájilo ve středu večer speciální představení De Nova Stella. Odstartovala...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz