Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do divadla ABC v lednu dorazí pan Kaplan, co má třídu rád

  14:44aktualizováno  14:44
Jakkoli vypadá nápad převést na divadelní prkna slavnou knihu Lea Rostena o studentech newyorské večerní školy pro cizince šíleně, stal se skutečností. V muzikálové podobě ji na 24. ledna chystají Městská divadla pražská.

Oldřich Vízner (Pan Kaplan má třídu rád) | foto: MDP - Alena Hrbková

Příběhy o zdolávání neuvěřitelných zákrut cizího jazyka ve třídě plné lidí, kteří už dávno překročili školní léta, a navíc pocházejí ze všech koutů světa, připraví pro divadlo ABC režisér Miroslav Hanuš.

1. čtená zkouška hry Pan Kaplan má třídu rád - Lubomír LipskýÚstřední postavou často neuvěřitelných lingvistických eskapád je pak Hyman Kaplan, nesmírně snaživý a osobitý frekventant podrobující svou novou řeč neúprosným pochodům vlastní logiky - téměř na úkor duševního zdraví vyučujícího profesora Parkhilla.

"Diváci jistě ocení kouzlo Kaplanových symptomů 'hujerismu' a jeho zvláštní sofistiku, jež je spíše parodií logického uvažování," říká o inscenaci nazvané Pan Kaplan má třídu rád její dramaturg Jiří Janků.

"Dramatizace známých i neznámých Kaplanových klauniád nenabízí prvoplánovou zábavu, ale chytrý humor plný slovních hříček a žánrově pestré hudební výstupy, ve kterých zazní jak americké gospely, tak lidové písničky jednotlivých evropských národů," dodává dramaturg.

1. čtená zkouška hry Pan Kaplan má třídu rád

Chystané představení se navíc pyšní silným hereckým zázemím. V titulní roli Hymana Kaplana se představí Oldřich Vízner, jako spolužáci večerních kurzů anglického jazyka mu budou sekundovat například Jitka Smutná, Veronika Gajerová, Lubimír Lipský nebo Hanuš Bor.

1. čtená zkouška hry Pan Kaplan má třídu rád - Barbora Poláková a Martin PísaříkZ kategorie "mladších herců" režisér, který už v Městských divadlech pražských nastudoval úspěšný muzikál Šakalí léta, obsadil Martina Písaříka, Jana Medunu a Barboru Polákovou.

Na prkna divadla ABC se v nové inscenaci vrací i Stanislav Fišer a nově se zde objeví také zpěvačka Věra Nerušilová. V roli profesora Parkhilla se pak představí Jaroslav Vlach.

KDO JE TO HYMAN KAPLAN

Povídky o Hymanu Kaplanovi jejich autor Leo Rosten nejdříve publikoval v týdeníku The New Yorker. Knižně vyšly pod názvem Studia pana Kaplana (The Education of Hyman Kaplan) v roce 1937. Na úspěch této knihy autor navázal na konci padesátých let druhým dílem s titulem Návrat pana Kaplana (Return of Hyman Kaplan). V polovině sedmdesátých let vyšly oba svazky souborně pod názvem Ó Kaplane, můj Kaplane (O kaplan, my Kaplan). Převést Rostenovy slovní hříčky do české podoby je pak mimořádné dobrodružství. Tvrdili to jak Pavel Eisner, tak Antonín Přidal - oba se totiž s Rostenovým textem úspěšně poprali. Městská divadla pražská pro inscenaci, která bude mít premiéru 24. ledna, použila Eisnerův překlad.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

David Matásek uvítá Evropu na velké zahradní party. V Nové Atlantidě

Plakát k inscenaci Nová Atlantida

Je to už skoro tři a půl roku, co na Novou scénu pražského Národního divadla vtrhl Stanislav Gross, Jiří Paroubek či...

Co by se dělo, kdyby Sigmund Freud potkal autora Narnie C. S. Lewise?

Pavel Rímský jako Sigmund Freud a Martin Finger jako C. S. Lewis v kusu...

Sigmund Freud a C. S. Lewis, Pavel Rímský a Martin Finger. Dvě známá jména Evropy 20. století v podání renomovaných...

RECENZE: Sex a kříže. Na Palmovce se ukřičené polské režie opravdu nebáli

Z uvedení Něco za něco v Divadle pod Palmovkou

Temná scéna, hutná a silně nabasovaná hudba. Od úvodních minut je jasné, že nastudování Shakespearovy poslední komedie...

Najdete na iDNES.cz