Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do české pohádky vlétl digitální drak a reklama

  15:42aktualizováno  15:42
Kdysi školákům bohatě stačilo, že jdou do kina místo hodiny počtů, dneska je sotva zaskočí příšera v podobě tříhlavé saně, kterou slibují tvůrci nové české pohádky Z pekla štěstí. A tak je asi největším lákadlem herecky debutující Daniel Hůlka v roli zlého krále Brambase, jenž se už teď na děti marketingově valí z obrazovky zpívaje filmovou písničku.
"V literární předloze Jana Drdy Český Honza má drak sice devět hlav, jenže na šest zbylých už nevyšly peníze," vysvětluje režisér Zdeněk Troška.
Pravidla téhle rodinné podívané zněla: velká až největší, ale bez zahraničních peněz i hvězd.
Producent snímku Jiří Pomeje obešel 475 firem: "Tak se v Česku shánějí peníze na dětský film." Nicméně onen digitální drak, kterého pro zdejší pohádku prý poprvé stvořily i počítačové triky trojrozměrného systému 3D, vznikl technologií známou z Hollywoodu. "Devadesát osm trikových záběrů v délce devíti minut obnáší i s přípravami deset měsíců práce," počítá Vít Komrzý, šéf studia Universal Production Partners. Avšak hned dodá, že techniku lze sice měřit s americkou, ale výtvarně je to "drak po česku".
Obří reklamní kampaň, která v tuzemsku nemá obdoby, jako by odsunula režiséra na poslední místo. Rozvážejí se nahrávky s filmovými písněmi či knížky se scénářem a rozhovory s hvězdami - autorská práva jménem dědiců posvětil Petr Drda, podle Trošky jeho přítel a keltolog.
Štáb kontroluje koláče, lóže pro hosty i zbrojnoše střežící jaguára pro miliontého diváka. Milica Pechánková z distribuční společnosti Bontonfilm střídavě sčítá výsledky testovacích představení i limuzíny pro tvůrčí delegaci či náklady na laserové efekty. Kalendář se plní termíny výjezdů herců s filmem po republice, ze Slovenska volají, že místo uzenin na premiérové pohoštění dostali živé vepře - a Troška jen užasle přihlíží. Jak přijímá tenhle cirkus režisér, který zakazuje vstup reklamy do všech svých filmů? "Říkám si prostě, že je to potřeba, ale jsem rád, že to nemusím dělat já. Neumím to," přiznává. "Žijeme pořád v pocitu socialismu, kdy se věcem nechával volný průběh, obdivuji tedy producenty, kteří se učí kapitalisticky prodat výrobek. Já sám ani nevím, kam jsem založil svou kuponovou knížku." "Zatímco z obrazovky se hrne samé americké násilí, v naší pohádce se zlo netrestá rozmláceným mozkem, nýbrž výsměchem," říká představitel krále Vladimír Brabec. Není potom paradoxem či odpustkem, že vysílací práva koupila Nova? "Ne, nemyslím," oponuje režisér.
"Jsem rád, že právě o tom nejčistším, jediném neamerickém, tedy Štědrém večeru, nepustí Nova třeba příběh prasátka Babe, i když mně se docela líbí, ale českou pohádku."
Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

V časech MeToo by Picasso neobstál, myslí si Banderas. Zrůda ale nebyl

Antonio Banderas jako Picasso v seriálu Génius: Picasso

Měla to být hlavně oslava talentu a mistrovství Pabla Picassa, místo toho se na premiéře nového seriálu Génius: Picasso...

RECENZE: Ve Varnsdorfu na šrot aneb pohraniční vyhlídky studentů učňáku

Záběr z dokumentu Nic jako dřív

Mají silácký slovník světáků, ale bojí se maturity a ještě víc toho, co přijde po ní: reálné dospělosti se žitím na...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Najdete na iDNES.cz