Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do Česka vtrhly komiksové extrabuřty od Simpsonů

  9:12aktualizováno  9:12
Na český trh poprvé vtrhli Simpsonovi - komiksové extrabuřty a závratně se jim tu daří. Čtyřticísový náklad se vyprodal během měsíce.

Z knihy Simpsonovi - komiksové extrabuřty | foto: Crew

V současnosti si fanoušci musí počkat na třítisícový dotisk, který by se měl v knihkupectvích objevit během týdne.

Vlastně se to trochu dalo čekat. Americký animovaný sitkom o ztřeštěné rodině Simpsonových je celosvětovou televizní legendou od sklonku 80. let, ale teprve roku 1993 se jeho hrdinové objevili v komiksu.

Nešlo přitom o žádné "opsané" historky, ale nové, samostatné příběhy, které produkoval stvořitel Simpsonů Mat Groening. Kresbou se na nich převážně podepsal Bill Morrison a scénářem Steve Vance.

Nefunkční rodinka funguje
I knižní Simpsonovi vycházejí z osvědčených témat a povahových charakteristik. Takže: jaderná hrozba, bitvy s nechápavými učiteli, sběratelská vášeň všeho druhu. Homerova nenažranost, Bartovo flákačství, Lízino šprtounství a přehnaná úzkostlivost Marge.

Přes všechny ty útrapy a naschvály však nefunkční hyperkonzumní rodinka nějak funguje a dalo by se dokonce říci, že se má vzájemně ráda. Do jejího každodenního lopocení vstupují i další sekundanti, třeba zbohatlík Burns, despota Skinner nebo Levák Bob.

Ani tady není nouze o cynické poznámky, alibistické komentáře a "zpruzené" hlášky. Když třeba starosta Springfieldu sděluje pohnutým hlasem Marge Simpsonové, že na jejího přerostlého manžela povede Pentagon letecký úder, Bart lítostí vykřikne: "Leteckej úder, super!" a Marge hlesne: "To nesmíte! To by mohlo stát Homera život!"

Autorům zjevně jde parodie: ať už si pohrává s typickými konci detektivek Agathy Christie nebo mediální realitou (zatímco Líza se odmítá "účastnit tohoto mediálního cirkusu", Bart představuje specialistu na vyjednávání mediálních práv k osobním tragédiím).

Druzí po Rusku?
Do knížky se vešly čtyři hlavní příběhy a čtyři vložené, kratší, které jsou zpravidla nápadově slabší.

Televizním divákům, uvyklým na nezaměnitelně hašteřivé hlasy postaviček, možná chvíli potrvá, než si zvyknou na ztichlý knižní projev, který se opírá o propracovanější slovní dialogy. Ale také o trochu pomalejší tempo: zatímco televizní dialogy letí v rychlém sledu, v knížce je čtenář prostě nejdřív musí učíst.

Nakladatelství Crew trvalo deset let, než na knížku získalo autorská práva. Při zdlouhavých jednáních se v zámoří kontroloval nejen český překlad (Petr Putna), ale také fonty písma a nápisy.

Podle Jiřího Pavlovského z nakladatelství Crew jsme ale i tak jedni z prvních ve středovýchodní Evropě: před námi vyšly Komiksové extrabuřty jen v Rusku. Na letošní rok plánuje Crew ještě dva přídavky: druhý díl Simpsonovský komiksový nářez a hororovou specialitu Nervy v kýblu.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

RECENZE: Ani Colin Firth neprodá srdcebol Rozmačkaného ega se slaninou

Colin Firth (Cannes, 16. května 2016)

O jídle dnes píše každý. A co víc, píší o něm ti, kdo mají problém rozeznat krůtu od kuřete a okurku od cukety. Případ...

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

Najdete na iDNES.cz