Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do Česka se řítí Kiss, šklebící se rockoví pekelníci

  11:48aktualizováno  11:48
Rockový cirkus kapely Kiss je věčný. A vděčný pro domácí publikum, které na 6. června téměř vykoupilo pražskou 02 Arenu.

Kapela Kiss | foto: Live Nation

Obrovské plátno, které kryje scénu a nese obří nápis KISS, padá. Nad širokým schodištěm, mezi dvěma projekčními plochami, bliká tradiční logo kapely, která se snáší na pódium na plošině. Tryská z ní oheň, rockoví pekelníci přistávají. Světla žhnou a skupina Kiss zahajuje show na oslavu svých 35. narozenin.

Kiss snad ani nepotřebují nové skladby. Lidé chtějí slyšet dávné písně Detroit Rock City, Rock And Roll All Nite nebo Deuce. A znovu vidět baskytaristu Gene Simmonse chrlícího "krev" (směs jogurtu a potravinářského barviva) nebo kytaristu Paula Stanleyho, jak vystřeluje z krku kytary prskající světlice.

Čtyři masky
Představení Kiss má své zákonitosti, jakousi posloupnost scének, jež kapela na rozdíl od muziky stále vylepšuje. Na nynějším turné Kiss zdokonalili pohyb ve vzduchu. Paul Stanley na laně přeletí nad publikem a přistane na malé scéně uprostřed davu. Jiný člen kapely se vznáší nad scénou jako netopýr.

V Česku se Kiss ujali již v 70. a 80. letech. Fandům, kteří sháněli jejich desky na burzách, se líbily komiksové masky i jednoduché rock’n’rollové písně. Jednou z předloh Kiss byl nalíčený rocker Alice Cooper, kapela přiznávala i vliv japonského divadla masek nebo klasického hororu.

Kiss, kteří se dali dohromady v roce 1973 v New Yorku, ztvárňují neskutečné bytosti: šíleného démona Gene Simmonse, hvězdné dítě Paula Stanleyho, monstrum z vesmíru Ace Frehleyho a kočičího muže Petera Crisse. S maskami a make-upem byla zpočátku potíž. Jednou Simmons plival oheň a vzplanuly mu nalakované vlasy.

V prosinci 1976 dostal Frehley ránu elektrickým proudem, když se dotkl kovové konstrukce scény a strun kytary. Údajně byl dvacet minut oživován, ale pak vstal a statečně dohrál koncert. Takové legendy jen posilovaly atraktivnost Kiss, kteří kolem sebe rozhýbali obrovský byznys. Celkový prodej jejich desek dosáhl 80 milionů kopií.

Zatímco v 70. letech děti v Americe arogantní kapelu milovaly, rodiče jí nedokázali přijít na jméno. Byla to výborná reklama. V bývalém Československu měli Kiss zákaz kvůli dvěma ostrým es v názvu. Prý připomínají nechvalně známé nacistické jednotky SS. Ostatně německá vydání alb musela mít logo upravené do podoby obrácených ZZ. "Myslíte, že já, Žid narozený v Haifě, budu propagovat esesáky?" divil se Gene Simmons. Obě ostrá es mají symbolizovat blesky či energii.

Jenomže Kiss by mohli vypálit tisíce petard, ale bez hitů by jejich show nefungovala. První velký šlágr Rock And Roll All Nite přineslo album Dressed To Kill. Koncertní titul Alive! pak dosáhl čtyřmilionového prodeje, kapela se prosadila i deskou Destroyer či dnes již klasickým albem Rock And Roll Over.

Na sklonku 70. let byli Kiss nejpopulárnější kapelou Ameriky. Fandové, sdružení v podpůrné organizaci Kiss Army, kupovali šminky s logem Kiss, masky, s nimiž se vyřádili při Halloweenu, komiksové příběhy členů kapely, stolní hry s postavičkami Kiss nebo atrament s "příměsí pravé krve". Prodej sběratelských a reklamních předmětů vynesl jen koncem 70. let kapele podle odhadu 100 milionů dolarů.

Problémy kolosu
Aby si udrželi zájem fanoušků, vyzkoušeli Kiss různé postupy. Nahráli sólová alba všech členů kapely, natočili nepříliš zdařilý film Kiss Meets the Phantom of the Park, měnili sestavu. Hledání pokračovalo i po hudební linii. Na desce Music From "The Elder", již fandové přijali vlažně, kapela uplatnila smyčce, harfy i středověké dechové nástroje.

A pak, v roce 1983, se Kiss odmaskovali. Pro skupinu, jež se zbavila důležitého znaku, to byla zatěžkávací zkouška. Podržela ji mocná fanouškovská obec, která stále kupovala její desky.

V polovině 90. let si kapela uvědomila, že bez masek je její legenda poloviční. Vrátila se s velkou pompou. V roce 1996 vyjela na turné Alive/Worldwide Tour, které obsáhlo 192 koncertů. Evropskou část tohoto obřího podniku zahájili Kiss 14. a 15. prosince 1996 ve sportovní hale na pražském Výstavišti a publikum si je okamžitě zamilovalo.

Rok poté se kapela vrátila, tentokrát pod širé nebe na stadion pražské Dukly, kde zahrála 7. června. V pořadí čtvrtý koncert Kiss se uskutečnil 18. března 1999 v ověřené sportovní hale v Praze. Kapela nechala rozdávat návštěvníkům speciální brýle, s jejichž pomocí lépe vynikly trojrozměrné efekty, zobrazované na velkých videostěnách.

Kiss udržovali legendu v chodu vydáváním dalších koncertních nebo pamětnických DVD, nalákali publikum na "turné na rozloučenou". A opět změnili sestavu, jež zůstala z poloviny legendární. Na místo vyhozeného Petera Crisse nastoupil Eric Singer. Odešel také Ace Frehley, jehož kytarový post získal Tommy Thayer, který již s Genem Simmonsem a Paulem Stanleym dříve spolupracoval.

Tato sestava zavítá 6. června do českého hlavního města. Podstata zůstane stejná i po devíti letech od poslední návštěvy. Bude to bouřlivý rock’n’rollový cirkus.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

RECENZE: Newyorští Grizzly Bear máchli tlapou a struny čouhaly z pódia

Záběr z prvního pražského koncertu newyorské kapely Grizzly Bear (13. srpna...

Americká alternativní kapela Grizzly Bear dorazila v pondělí poprvé k nám. V pražském Roxy naživo předvedla tu méně...

Sziget znamená maďarsky ostrov. A také týdenní festival plný zábavy

Dua Lipa na festivalu Sziget 2018

Tisíc koncertů a jiných představení v sedmi dnech, hvězdy od Kendricka Lamara po Arctic Monkeys a 565 tisíc návštěvníků...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...

Najdete na iDNES.cz