Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do Česka se řítí Kiss, šklebící se rockoví pekelníci

  11:48aktualizováno  11:48
Rockový cirkus kapely Kiss je věčný. A vděčný pro domácí publikum, které na 6. června téměř vykoupilo pražskou 02 Arenu.

Kapela Kiss | foto: Live Nation

Obrovské plátno, které kryje scénu a nese obří nápis KISS, padá. Nad širokým schodištěm, mezi dvěma projekčními plochami, bliká tradiční logo kapely, která se snáší na pódium na plošině. Tryská z ní oheň, rockoví pekelníci přistávají. Světla žhnou a skupina Kiss zahajuje show na oslavu svých 35. narozenin.

Kiss snad ani nepotřebují nové skladby. Lidé chtějí slyšet dávné písně Detroit Rock City, Rock And Roll All Nite nebo Deuce. A znovu vidět baskytaristu Gene Simmonse chrlícího "krev" (směs jogurtu a potravinářského barviva) nebo kytaristu Paula Stanleyho, jak vystřeluje z krku kytary prskající světlice.

Čtyři masky
Představení Kiss má své zákonitosti, jakousi posloupnost scének, jež kapela na rozdíl od muziky stále vylepšuje. Na nynějším turné Kiss zdokonalili pohyb ve vzduchu. Paul Stanley na laně přeletí nad publikem a přistane na malé scéně uprostřed davu. Jiný člen kapely se vznáší nad scénou jako netopýr.

V Česku se Kiss ujali již v 70. a 80. letech. Fandům, kteří sháněli jejich desky na burzách, se líbily komiksové masky i jednoduché rock’n’rollové písně. Jednou z předloh Kiss byl nalíčený rocker Alice Cooper, kapela přiznávala i vliv japonského divadla masek nebo klasického hororu.

Kiss, kteří se dali dohromady v roce 1973 v New Yorku, ztvárňují neskutečné bytosti: šíleného démona Gene Simmonse, hvězdné dítě Paula Stanleyho, monstrum z vesmíru Ace Frehleyho a kočičího muže Petera Crisse. S maskami a make-upem byla zpočátku potíž. Jednou Simmons plival oheň a vzplanuly mu nalakované vlasy.

V prosinci 1976 dostal Frehley ránu elektrickým proudem, když se dotkl kovové konstrukce scény a strun kytary. Údajně byl dvacet minut oživován, ale pak vstal a statečně dohrál koncert. Takové legendy jen posilovaly atraktivnost Kiss, kteří kolem sebe rozhýbali obrovský byznys. Celkový prodej jejich desek dosáhl 80 milionů kopií.

Zatímco v 70. letech děti v Americe arogantní kapelu milovaly, rodiče jí nedokázali přijít na jméno. Byla to výborná reklama. V bývalém Československu měli Kiss zákaz kvůli dvěma ostrým es v názvu. Prý připomínají nechvalně známé nacistické jednotky SS. Ostatně německá vydání alb musela mít logo upravené do podoby obrácených ZZ. "Myslíte, že já, Žid narozený v Haifě, budu propagovat esesáky?" divil se Gene Simmons. Obě ostrá es mají symbolizovat blesky či energii.

Jenomže Kiss by mohli vypálit tisíce petard, ale bez hitů by jejich show nefungovala. První velký šlágr Rock And Roll All Nite přineslo album Dressed To Kill. Koncertní titul Alive! pak dosáhl čtyřmilionového prodeje, kapela se prosadila i deskou Destroyer či dnes již klasickým albem Rock And Roll Over.

Na sklonku 70. let byli Kiss nejpopulárnější kapelou Ameriky. Fandové, sdružení v podpůrné organizaci Kiss Army, kupovali šminky s logem Kiss, masky, s nimiž se vyřádili při Halloweenu, komiksové příběhy členů kapely, stolní hry s postavičkami Kiss nebo atrament s "příměsí pravé krve". Prodej sběratelských a reklamních předmětů vynesl jen koncem 70. let kapele podle odhadu 100 milionů dolarů.

Problémy kolosu
Aby si udrželi zájem fanoušků, vyzkoušeli Kiss různé postupy. Nahráli sólová alba všech členů kapely, natočili nepříliš zdařilý film Kiss Meets the Phantom of the Park, měnili sestavu. Hledání pokračovalo i po hudební linii. Na desce Music From "The Elder", již fandové přijali vlažně, kapela uplatnila smyčce, harfy i středověké dechové nástroje.

A pak, v roce 1983, se Kiss odmaskovali. Pro skupinu, jež se zbavila důležitého znaku, to byla zatěžkávací zkouška. Podržela ji mocná fanouškovská obec, která stále kupovala její desky.

V polovině 90. let si kapela uvědomila, že bez masek je její legenda poloviční. Vrátila se s velkou pompou. V roce 1996 vyjela na turné Alive/Worldwide Tour, které obsáhlo 192 koncertů. Evropskou část tohoto obřího podniku zahájili Kiss 14. a 15. prosince 1996 ve sportovní hale na pražském Výstavišti a publikum si je okamžitě zamilovalo.

Rok poté se kapela vrátila, tentokrát pod širé nebe na stadion pražské Dukly, kde zahrála 7. června. V pořadí čtvrtý koncert Kiss se uskutečnil 18. března 1999 v ověřené sportovní hale v Praze. Kapela nechala rozdávat návštěvníkům speciální brýle, s jejichž pomocí lépe vynikly trojrozměrné efekty, zobrazované na velkých videostěnách.

Kiss udržovali legendu v chodu vydáváním dalších koncertních nebo pamětnických DVD, nalákali publikum na "turné na rozloučenou". A opět změnili sestavu, jež zůstala z poloviny legendární. Na místo vyhozeného Petera Crisse nastoupil Eric Singer. Odešel také Ace Frehley, jehož kytarový post získal Tommy Thayer, který již s Genem Simmonsem a Paulem Stanleym dříve spolupracoval.

Tato sestava zavítá 6. června do českého hlavního města. Podstata zůstane stejná i po devíti letech od poslední návštěvy. Bude to bouřlivý rock’n’rollový cirkus.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Jak dopadnou Andělé? Tak či onak přistanou v dobrých rukách

Kapela J.A.R.

Už v úterý večer se dozvíme, kdo z tuzemských hudebníků se bude těšit ze zlaté sošky, jež se udělují jako ceny Anděl....

AUDIO: Poslechněte si druhou desku kapely Ille ještě před vydáním

Olga Königová z kapely Ille

Pražská čtveřice Ille okolo zpěvačky Olgy Königové přichází s očekávaným druhým albem nazvaným Pohádky. Album vychází...

VIDEO: Michal Kindl představuje singl i album Barvy. Barevným klipem

Zpěvák Michal Kindl

Nové jméno na scéně představuje Michal Kindl, skladatel, klavírista a zpěvák, který si na poměry branže v pozdním věku...

Najdete na iDNES.cz