Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do Brodu přijede skupina Chinaski

  11:15aktualizováno  11:15
H a v l í č k ů v B r o d - Velký koncert skupiny Chinaski připravuje umělecká agentura FAR v Havlíčkově Brodě. Vystoupení se uskuteční ve čtvrtek 17. května v sále kulturního domu Ostrov od 19 hodin. Chinaski zde vystoupí se svým hostem, dosud méně známou královéhradeckou rockovou kapelou Vyhoukaná sova. Vstupenky jsou k dostání v obvyklých předprodejích již od dnešního dne.

"Skupina Chinaski vznikla v roce 1987 ve východočeském Jičíně po různých studenských kapelách jako Jičínský devastační sbor nebo Vopaly, hudební seskupení v pravém slova smyslu - Starý Hrady. Napřesrok pak byla založena punková formace St.Hadry, která již o rok později hrála v sestavě Michal Novotný (později Malátný), Pavel Grohman, Petr Rajchrt a Jiří Seydler," představil počátky skupiny Michal Šeba z agentury FAR.

V roce 1994 se skupina pod vlivem díla Charlese Bukowskiho přejmenovala na Chinaski a od punku přešla ke kytarovému bigbítu. První album s příznačným názvem Chinaski bylo pokřtěno v domácím Jičíně a obsahovalo písně jako Podléhám, Vo co de nebo Moc toho nevím. Chinaski stoupali na pomyslném žebříčku popularity čím dál výše a pronikali do rádia i televize. Koncem roku 1996 vystupovali v již dobře známé sestavě Michal Malátný, Pavel Grohman, Petr Rajchrt, Adam Stivín a František Táborský. V roce 1997 vyšla vzpomínková deska St.Hadry: Pra Chinaski, ale především druhé album Dlouhej kouř a na ní velké hity Dlouhej kouř a Stejně jako já.

V květnu 1999 vyšla deska 1. signální. Skupina Chinaski prošla začátkem loňského roku personálními změnami. Po odchodu dlouholetých členů Adama Stivína (baskytara) a Petra Rajchrta (saxofon) přišli do skupiny Petr Kužvart (trumpeta), Štěpán Škoch (saxofon) a Marcela Chmelířová (baskytara). "Na basistu jsme dělali konkurz a zkoušeli jsme několik mužů-basistů, ale nakonec to vyhrála Marcela, protože byla opravdu nejlepší," řekl ke změně dosud čistě pánské záležitosti zpěvák a kytarista skupiny Michal Malátný.

Spolu s Pavlem Grohmanem (bicí) a Františkem Táborským (kytara) jsou tak služebně nejstaršími v kapele. V listopadu loňského vyšla deska Nanana a jiné popjevky. "Po odchodu Adama a Petra se vyrojily takový fámy, jako že už nehrajeme a podobný nesmysly, a my jsme chtěli dát najevo jasnej signál, že kapela normálně funguje, a že hrajem dál. V podstatě Petr ani Adam až na výjimky neskládali hudbu ani slova, takže to nás neovlivnilo Chtěli jsme ukázat, že jedeme dál, a tak jsme natočili tuhle desku. Kdyby kluci neodešli, určitě bychom ji nevydali a připravovali ji dva nebo tři roky. Ale chtěli jsme, aby bylo vidět, že kapela žije. A to je naše deska."

Vedle kapely a producenta Michala Pekárka stál u zrodu desky Pavel Zeman, dvorní textař skupiny Abraxas a autor hitů jako Nekonečný bugy nebo Co s tím sklem. Pavla Zemana skupina požádala o text na jednu píseň. Dále se na albu podílel i Petr Malásek, který hrál na klávesy a vedle toho také pro natáčení zaranžoval smyčcový orchestr. Skupině pomáhal také bratr Petra Maláska  - Filip, který hrál na bonga. "Na rytmické nástroje hrál Camilo Caller a za zmínku stojí jistě i to, že v poslední skladbě se skupinou zpívá Pěvecký sbor Sedmihlásek. Jistou specialitou kapely Chinaski bylo i to, že na každém albu chtěli mít zhudebněný jeden text Christiana Morgensterrna, což však skončilo již deskou 1. signální," uvedl Šeba.

"To je pravda a na nový desce už taky není. Ale poslední písnička na něm, Můj dům, je psaná na básničku německýho básníka Josefa Guggenmose. Není to sice Morgenstern, ale vybral jsem to ze stejný knížky jako ty básničky předtím. Tenkrát jsme si řekli, že budeme Morgensterna pořád využívat, ale někdy prostě nelze najít vhodnou báseň. Takže je to od jinýho autora, ale taky pro děti. A myslím si, že je stejně dobrá jako Morgenstern," usoudil Michal Malátný.

Do Havlíčkova Brodu přijedou Chinaski v rámci svého koncertního turné TOUR 2001,které je věnováno albu Nanana a jiné popjevky. Na koncertě zazní rovněž známé skladby z předcházejících desek.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Najdete na iDNES.cz