Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do 50. sezony s Nocí na Karlštejně

  10:13aktualizováno  10:13
Šumperk - Padesátou sezonu začíná ukrajovat Severomoravské divadlo Šumperk. Po letech strávených v náhradních prostorách, kdy soubor ze "zlaté kapličky" vyhnal požár, to bude teprve druhá sezona v obnoveném divadle. Severomoravské divadlo začalo jubilejní sezonu představením pro dětské diváky, chystá ale i Vrchlického hudební komedii Noc na Karlštejně.

"Jeden rok není dlouhá doba, ale myslím, že jsme dokázali přesvědčit všechny škarohlídy, že divadlo má v Šumperku své místo a obnova vyhořelé budovy byla správnou investicí," sdělil ředitel divadla Oldřich Svozil. "V padesáté sezoně máme na co navazovat a z čeho vycházet," podotkl.

Loňskou sezonu nepřeceňuje. "Dalo se předpokládat, že řada lidí přijde do nových prostor ze zvědavosti, takže nyní je možné očekávat pokles návštěvnosti. Děláme však vše pro to, aby se to nestalo," řekl Svozil.

Loni odehráli šumperští herci 200 představení, z toho na domácí scéně 150. Jejich představení navštívilo téměř 48 tisíc diváků. V procentu návštěvnosti se šumperská scéna dostala nad osmdesát procent. Kromě vlastních představení nabídlo divadlo také hostující soubory.

"Osvědčila se nám zejména spolupráce se Slezským divadlem Opava," pochvaluje si Svozil. Do nové sezony jde divadlo s širokým repertoárem nových představení. "Při současné finanční situaci a omezených možnostech malého souboru jsme museli hledat tituly, které by při zachování vysoké umělecké laťky byly atraktivní. Ohlasy od znalců divadla na náš dramaturgický plán svědčí o tom, že se nám to podařilo," míní Svozil.

I když "velká" premiéra připadá až na sobotu 15. září,  v sobotu  byla na programu "malá" premiéra dětského představení O perníkové chaloupce aneb jenom tak autora Vlastimila Pešky

Hlavním premiérovým titulem je letos drama Marie Procházkové Ďábel proti Bohu. Titul vracející se do období čarodějnických procesů má za sebou mimořádně úspěšnou předpremiéru při letních slavnostech na zámku Velké Losiny. Procházková si nejvíc všímá zvrácenosti inkvizitora Bobliga, v jehož roli hostuje pražský herec Alexej Pyško.

Hodně si šéf divadla slibuje od hudební komedie Jaroslava Vrchlického Noc na Karlštejně s hudbou Karla Svobody a texty Jiřího Štaidla z doby Karla IV. "Kdo by neznal slavnou filmovou verzi? Diváci budou mít dobrou možnost konfrontace. Co se týká návštěvnosti, tak si slibujeme právě od tohoto titulu nejvíc," řekl Svozil.

Komediální žánr zastupuje také další premiérový titul, první v roce 2002. Tentokrát dramaturgie divadla sáhla do šuplíku děl amerického autora Alberta Ramsdella Gurneye jr. a vybrala romantickou "psí" komedii Sylvie. Hra jemně a ironicky naťukává problém krize manželství lidí středního věku, které znovu spojí fenka Sylvie. Komedie sklízela po premiéře v roce 1995 obrovské úspěchy na Brodwayi a na mnoha evropských jevištích.

Posledním premiérovým titulem sezony je rovněž komedie. Tentokrát dílo slovenského autora Lubomíra Feldeka Leťte, slečno Nituš, která je parafrází nestárnoucí operety Mamzelle Nitouche z roku 1883.

Jako v každé sezoně dochází i před sezonou 2001/2002 ke změnám v ansámblu. Divadlo opustil nadějný Jakub Stránský, který posílí soubor Slezského divadla v Opavě. Odešli rovněž Petr Gajdoš a Ladislav Vaněk, kteří neoznámili nové působiště. Vedení divadla místo nich přijalo do trvalého angažmá dlouholetého ochotníka Petra Komínka, ze Zlína přichází Zdeněk Stejskal a čerstvý absolvent konzervatoře Petr Sutorý. "Náhrady jsou minimálně rovnocenné," uvedl Svozil.

Severomoravské divadlo Šumperk - foyer

Plakát zvoucí na znovuotevření opravené budovy Severomoravského divadla v Šumperku

Severomoravské divadlo Šumperk - sál
Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Najdete na iDNES.cz