Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dnes se ve zlínském kině hraje Vlak života

  16:46aktualizováno  16:46
Z l í n - Od konce ledna začal ve zlínském Velkém kině filmem Občan Kane letošní Projekt 100. Diváci mohou vidět až do konce března měsíčně tři až čtyři filmy řazené ke klenotům světové kinematografie. Patří mezi ně snímky Modrý samet od Davida Lynche, Poslední Tango v Paříži Bernarda Bertoliucciho nebo Sny Akiry Kurosawy, které se ve Velkém kině již promítaly. Ve čtvrtek mají filmový labužníci možnost vidět další kinematografický skvost v podobě posledního snímku režiséra Rada Mihaileana Vlak života.

Kulturní servis
i s dalšímy
kulturnímy tipy
najdete zde

Francouzský režisér rumunského původu se narodil 23. dubna 1958 v Bukurešti. Jeho rodiče byli za války deportováni. Radu Mihaileanu vedl v Rumunsku divadelní skupinu a působil v ní jako dramatik, režisér a herec. Svou rodnou zemi opustil v roce 1980 přes Izrael a usadil se v Paříži. Tam v letech 1980 až 1983 studoval filmovou školu IDHEC. Od roku 1984 pracoval jako asistent režiséra. O tři roky později vydal Mihaileanu svou první básnickou sbírku nazvanou Nával mořské nemoci.


Jeho prvním dlouhometrážním snímkem byla filmová parafráze faustovského tématu Zradit pojednávající o spisovateli, který se za Ceaucescovy éry upíše tajné policii.
Securitate. Jeho druhý film Vlak života z roku 1998 obdržel cenu FIPRESCI za nejlepší debut na festivalu v Benátkách a Donatellova Davida za nejlepší zahraniční film. Zápletka válečného příběhu má poměrně jednoduchou stavbu. Židé z malé vesnice se rozhodnou vypravit vlak, jímž chtějí uniknout přes Rusko do Jeruzaléma. Část z nich se vydává za nacisty se vším, co k tomu patří, a druhá část za jejich vězně.


Atmosféra černé komedie Vlak života se díky hudbě Gorana Bregoviče přiblížila dílům jugoslávského režiséra Emira Kusturici. Snímek se natáčel v Rumunsku a je ze třetiny obsazen tamními herci, především v menších rolích, včetně populárního Razvana Vasilescua v roli cikánského plukovníka.


Mihaileanův snímek se promítá ve zlínském Velkém kině dnes od 17 a 19.30 hodin. Dalším titulem z cyklu Projekt 100 bude ve Velkém kině 15. března film Mechanický pomeranč.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz