Dlouhý uměl být něžný Forrest Gump i odvážný Robin Hood

  16:36aktualizováno  16:36
Nikdo jiný by tu větu neřekl tak něžně: "Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš." Forrest Gump alias Tom Hanks alias Vladimír Dlouhý - herec s hlasem tak podmanivým, že nebylo role, kterou by mu televize nenabídly.

Vladimír Dlouhý daboval Toma Hankse ve filmu Forest Gump (1994). | foto: Koláž - iDNES.cz

Martin Riggs ze Smrtonosné zbraně, Jim Lovell z Apolla 13, ale třeba také Costnerův Robin Hood či původní Reeveův Superman, to vše byl Dlouhý. Českému dabingu bude chybět, shodují se diváci i odborníci.

Zemřel Vladimír Dlouhý

Herec Vladimír Dlouhý podlehl nemoci: odešel držitel Českého lva i Petr z Arabely

Kolegové o Dlouhém: Ztratili jsme talent jedné generace

Z filmu Apollo 13 - Tom Hanks"Když bych měl Vladimírův hlas popsat, použil bych slovo klukovský. Do poslední chvíle zněl jako o deset let mladší člověk, což podle mne například báječně ladilo k projevu Toma Hankse. Nejspíš i proto se z něj stal 'specialista na Hankse'," říká režisér Zdeněk Gawlik, s nímž Dlouhý spolupracoval na českém dabingu několika snímků včetně slavného Apolla 13 Rona Howarda.

"Ten jsme dělali dokonce dvakrát. Poprvé v devadesátých letech, poté v roce 2005. Napodruhé byl jeho hlas takový něžnější, ještě víc se svým výrazem přiblížil Hanksovi," dodává Gawlik.

Jako Hanksovo dokonalé české alter ego objevila Dlouhého v roce 1996 Marie Fronková, pod jejímž vedením propůjčil hlas oscarovému Forrestu Gumpovi.

Forrest Gump

Následovala celá série Hanksových rolí: od zmíněného Jima Lovella z Apolla 13 (1996 - datum dabingu, pozn. red.) přišly romantické komedie Samotář v Seattlu (1998) a Láska přes internet (1999), drama z vězeňského prostředí Zelená míle (2000) či příběh novodobého Robinsona Crusoe ve filmu Trosečník (Dlouhého hlas zazněl v roce 2006 ve verzi určené pro televizní vysílání). Naposledy se ke svému oblíbenci vrátil v roce 2008, kdy předaboval čtyřiadvacet let starý Hanksův výkon v romantické komedii Žbluňk!.

Z filmu Smrtonosná zbraň 2 - Mel Gibson"Vladimír ale rozhodně nebyl hercem jednoho výrazu. Uměl se dokonale přizpůsobit různým postavám," připomíná Gawlik a dokazuje to na jednoduchém příkladu. "Například v devadesátých letech jsme spolu pracovali na snímku s Melem Gibsonem. Jmenoval se Odplata. Role Portera byla navíc jen jednou z mnoha jeho 'gibsonovek'," upozorňuje režisér.

V souvislosti s Gibsonem si televizní divák vybaví hlas Vladimíra Dlouhého především díky sérii Smrtonosná zbraň, v níž hrál detektiva-potížistu Martina Riggse. Ženské publikum si zase zcela jistě vzpomíná na charismatického Kevina Costnera coby Robina Hooda ve filmové verzi Kevina Reynoldse či jako "toho, co tančí s vlky".

Smrtonosná zbraň 4

Plejádu hvězdných partů završuje superhrdina - Superman. Christopher Reeve díky Dlouhému promluvil česky ve všech třech klasických filmech z let 1978 až 1983.

"Při práci ve studiu měl Dlouhý jedno specifikum. Vyžadoval více času na práci než jeho kolegové. Vždycky přišel a řekl 'Budeš muset mít se mnou trpělivost, jsem trochu pomalejší'," vzpomíná Gawlik s tím, že za "pomalost" mohl Dlouhého perfekcionismus. "Když ale sedl za mikrofon, hrálo mu to samo. Já se staral jenom o techniku, režírovat jsem nemusel," dodává.

Christopher Reeve v roli Supermana (1978)

Christopher Reeve v roli Supermana (1978)

Z filmu Tanec s vlky - Kevin Costner

Z filmu Tanec s vlky - Kevin Costner

Gawlik měl navíc možnost spolupracovat i s Vladimírovým bratrem Michalem, též filmovým a divadelním hercem i skvělým dabérem.

"Jednou jsem je měl ve studiu dokonce oba najednou. Těžko srovnávat, byli to přece jenom bratři. Ale dalo by se říct, že Vladimír byl výrazově něžnější a Michal více chlapák," přemítá. Mnohem víc si ale vybavuje, jak bratry zažil mimo studio. "Po natáčení jsme si šli sednout na pivo. Vladimír měl tehdy své pověstné bohémské období, a tak ho bratr musel trochu krotit. Bylo až dojemné, jak se o něj, ač byl mladší, staral."

Dlouhého práci ocenili i pořadatelé dabingových Cen Františka Filipovského. Uznání získal loni na podzim za roli Johna Adamse ztvárněného Paulem Giamattim ve snímku John Adams. "Chtěl jsem poděkovat hlavně režisérce Blance Novákové, to byl můj sen, že až jednou tu cenu dostanu, že to udělám, pak jsem ale na jevišti byl tak nervózní, že jsem na to zapomněl," řekl tehdy Dlouhý.

Dabingové role Vladimíra Dlouhého

TOM HANKS: Žbluňk (Allen Bauer), Turner a Hooch (Scott Turner), Šifra mistra Leonarda (Robert Langdon), Trosečník (Chuck Noland), Apollo 13 (Jim Lovell), Lupiči paní domácí (G. H. Dorr), Dům za všechny peníze (Walter Fielding Jr.), Lidé z předměstí (Ray Peterson), Láska přes internet (Joe Fox), Samotář v Seattlu (Sam Baldwin), Forrest Gump (Forrest Gump)

Vladimír Dlouhý při přebírání Ceny Františka Filipovského za dabing. (20.září 2009)MEL GIBSON - Muž bez tváře (Justin McLeod), Odplata (Porter), Smrtonosná zbraň 1 - 4 (Martin Riggs), Spiknutí (Jerry Fletcher), Rok nebezpečného života (Guy Hamilton), Maverick (Bret Maverick)

KEVIN COSTNER - Na křídlech vážky (Joe Darrow), Pomsta (Michael J. Cochran), Neúplatní (Eliot Ness),
Robin Hood: Král zbojníků (Robin Hood), Tanec s vlky (John J. Dunbar)

Další velké role:
TOM CRUISE - Narozen 4. července (Ron Kovic), Interview s upírem (Lestat de Lioncourt); RALPH FIENNES - Anglický pacient, Otázky a odpovědi (Charles Van Doren); PIERCE BROSNAN - Trávníkář (Lawrence Angelo); SYLVESTER STALLONE - Noční dravci (Deke DaSilva); KEANU REEVES - Matrix Revolutions (Neo); MICHAEL YORK - Nadějné vyhlídky (Pip)
Nejčtenější

Bart Simpson mi způsobil celoživotní problém, řekl Martin Dejdar Za scénou

Herec a dabér Martin Dejdar v kulturním magazínu Za scénou.

„Věděli jsme, že originál mluví žena, tak jsme se snažili nalézt něco jiného. Jediné, co jsem však opravdu hledal, byl...

POSLEDNÍ DOJMY: Porušil Labyrint III desatero pravidel detektivky?

Záběr z třetí řady seriálu Labyrint

Záhada trvající sedm večerů je konečně vyřešena, poslední část televizního Labyrintu III odhalila pachatele. S...PRVNÍ DOJMY: Výzva, noblesa, užít si to. Zakázaná slova StarDance

Jiří Dvořák patří ve StarDance k favoritům

Boj o vítěze tanečního parketu zahájil v ČT devátou sezonu. Tradičně, protože přenosem StarDance opět provázejí Tereza...

Další státní cena v ohrožení, odmítla ji rodina Evalda Schorma

Příběh falešného faráře (Vlastimil Brodský),  který pomáhá všem vesničanům, ale...

Letošní předávání cen v kultuře, jimiž stát oceňuje výrazné osobnosti, má další trhlinu. Poté, co odmítl převzít cenu...

Zemřel herec Břetislav Slováček, novinář z filmu Rozpuštěný a vypuštěný

Herec Břetislav Slováček v březnu 2009, kdy působil v souboru Divadla na...

Ve věku 70 let zemřel herec Břetislav Slováček. Hrál dlouhá léta v pražském Divadle na Vinohradech, odkud v 90. letech...

Další z rubriky

RECENZE: Antitatíček Masaryk. Martin Huba v Hovorech s TGM čaruje

Martin Huba ve filmu Hovory  s TGM

Kupodivu i s kletbou „mluvících hlav“ zosobňují Hovory s TGM jeden ze snesitelnějších projektů věnovaných jubileu...

Zimmerův svět přiveze Lvího krále i Piráty z Karibiku v symfonické verzi

Skladatel Hans Zimmer představuje na londýnské tiskové konferenci show The...

Oscarový skladatel Hans Zimmer upravil své filmové melodie pro symfonický orchestr, aby je posluchačům mohl nabídnout...

Žádná komedie. Jiří Strach točí s Jiřinou Bohdalovou thriller Cvrček

Jiřina Bohdalová ve filmu Vrásky z lásky

Jiřina Bohdalová stojí znovu před kamerou, ale tentokrát nejde o komedii. „Scénář Marka Epsteina se jí zalíbil právě...Najdete na iDNES.cz