DJ Wich se s novým albem dotýká zlatého amerického snu

  10:08aktualizováno  10:08
Český hiphopový producent DJ Wich vydal v prosinci pozoruhodné album The Golden Touch, které má současný zvuk, a hostují mu na něm výhradně američtí rapeři.

DJ Wich si na album The Golden Touch pozval výhradně americké rapery. | foto: Jaro Vacek

DJ Wich The Golden TouchMezi těmi, které zlákal, jsou třeba na Grammy nominovaný Lil’ Wayne, Raekwon z Wu-Tang Clanu a další slavná jména. Brzy bude Wich mít šanci dostat se s albem do světa.

Deska je plná amerických raperů, ale zatím vyšla jenom v Česku, plánujete s ní něco i za oceánem?
Nevím, jestli prorazíme. Neočekávám radši nic. Ale už se pracuje na japonském vydání, Evropě a definitivně je domluveno, že 10. března vyjde v USA a Kanadě na labelu Koch, což je silná distribuční společnost, která nedělá jenom hip hop, ale třeba i jazzové muzikanty a má ve stáji i několik lidí letos nominovaných na Grammy. Samozřejmě bych byl rád, aby se deska dostala k lidem, kteří hip hop poslouchají a taky dělají. A aby z toho vzešla třeba nějaká ta další spolupráce.

Stáhněte si

DJ Wich feat. Little Brother - Give It Up

Chystáte k vydání v zahraničí i nějaké koncerty?
Turné by mělo proběhnout v dubnu. Hodně nám s tím pomáhá Kurupt, což je raper, který jezdí koncerty se Snoop Doggem, a když byl v Praze, natočil s námi i videoklip k prvnímu singlu Much Higher. Je hodně otevřený, zapálený, spolupracuje teď hodně s naším labelem Skoop a chce tomu projektu pomoct. Měli bychom projet kluby v New Yorku a Los Angeles. Chystá se vzít mě i do studia, kde bych se mohl při troše štěstí seznámit i se Snoop Doggem, což by byla bomba.

DJ WICH - THE GOLDEN TOUCH

Třeba si desku poslechne a něco si u vás taky objedná.
Nevím, jestli si ji poslechne, ale určitě ji dostane. A třeba budu mít možnost si s ním potřást rukou a podívat se do studia, jak točí. Na to jsem zvědavý. Ale asi budu trochu nervózní.

DJ WichZ hlavního proudu známých raperů máte už na desce Lil’ Wayna, který je nominovaný na neuvěřitelných osm Grammy. K té spolupráci asi došlo ještě dřív, než tolik prorazil.
Naopak. Byl to jeden z posledních hostů, které se nám podařilo dostat, a bylo to v září, takže až po vydání jeho megaúspěšného alba Tha Carter III. Dostali jsme se k němu náhodou přes spletenec různých kontaktů a samozřejmě i s trochou štěstí. Stal se zázrak.

DJ Wich chce s novým albem dobýt USA

Jak jste vlastně americké rapery na desku získávali?
Nejdřív jsem to zkoušel sám přes stránky jako Myspace, ale to nikam moc nevedlo. Pak jsem oslovil člověka, který si říká Little Big Rob, podniká v Čechách a má kontakty do zahraničí. Je velkým fandou hip hopu a má rád moji muziku, tak se pro to nadchnul. Řekl mi, ať si na papír napíšu jména, která bych na desku chtěl, že mi s tím zkusí pomoci. Na jednom z prvních seznamů byl právě i Lil’ Wayne. Ale byl tam spíš jako vtip, jako jméno, co nemůže nikdy vyjít. Kdybychom to taky zkoušeli rovnou na začátku, tak by to nešlo ani náhodou. Až v průběhu nahrávání jsme se postupně dostávali k dalším a dalším lidem a ti si to mezi sebou rozkecali, že je to zajímavý projekt. Díky tomu asi nakonec kývl i Lil’ Wayne.

Z NATÁČENÍ ALBA THE GOLDEN TOUCH

Nahrávání „přes oceán“ zřejmě bylo možné jen díky internetu. Nebo jste se s těmi rapery přímo potkával?
Vzpomínám si, že když jsem chtěl před pěti lety na svou první sólovku Time Is Now hosty, poslal jsem jim hudbu poštou na cédéčku a oni mi stejným způsobem poslali zpátky a cappella verzi nahrávky. Byly to strašné nervy, aby všechno došlo včas a nic se po cestě neztratilo nebo nepoškodilo. Tohle internet hodně ulehčil, ale tomu, že někde ve studiu vyhoří harddisk, což se nám mimochodem stalo, to samozřejmě nezabrání. Nicméně řada lidí sem přijela a nahrávala přímo v Praze. Třeba kalifornský raper Rasco si tu dokonce našel přítelkyni, se kterou se poprvé potkal ve studiu. A teď tu tráví spoustu času. Dokonce jsme tu s jeho kapelou Cali Agents nahráli celou desku nazvanou Lost In Czech, která vyjde ještě letos. Ale v jiných případech to naopak nahrávání v Česku vůbec neulehčilo.

Jak to myslíte?
Když třeba hráli na festivalu Hip Hop Kemp legendární The Roots, druhý den přijel do studia jejich frontman Black Thought. Bohužel někdo položil na stůl lahev absintu... Ve chvíli, kdy měl začít nahrávat, už nebyl schopen ničeho, takže na desce není. Vypili tu flašku ve třech lidech – beze mne!

Indy a WichDodávka Indy a Wich

Byla to během nahrávání častá situace?
Ani ne. Spíš mě překvapilo, že většina těch raperů nekouří ani cigára, natož něco jiného! Čekáte, že přijedou tvrďáci z ghetta, ale pak dorazí parta tlustých černochů, nikdo z nich nekouří, nebere drogy, maximálně si dají skleničku. Bylo jich tu třeba dvacet a nekouřil nikdo! Spíš se maximálně soustředili na studiovou práci.

Albem The Golden Touch jste si splnil sen o americké desce. Jaká bude vaše další meta?
Přes Vánoce jsem po dlouhé době odpočíval. Ale už mi volali z vydavatelství, že mám další nabídky, že z USA se ozývají lidi, co čekají na moje další beaty, takže začínám zase makat. Budeme letos dělat i novou desku Indy & Wich a o produkci si píšou i nějaké slovenské kapely. Rád bych samozřejmě udělal další podobnou desku, ale to až za čas. Jenom příprava téhle trvala skoro dva roky! Teď budu rád, když se o mně ve Státech dozvědí a začnu fungovat jako tamní producenti: že si mi rapeři budou říkat o jednu dvě skladby na desku.

A netoužíte se třeba dostat i na nějakou opravdu velkou desku?
Nemusí být ani nijak zvlášť obrovská, budu spokojený, když se ozvou třeba lidi, které jsem si na desku pozval já, jako jsou Slum Village nebo Little Brother...

Nebo ten Snoop Dogg?
No, ty vole!

Autor:

Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Vy jste ti od Pohlreicha? Startuje pořad Ano, šéfová!

Moderátoři pořadu Ano, šéfová!

I kdyby se přetrhli, Jitka Pagana a její syn Santo, kteří v pořadu Ano, šéfová! převzali štafetu Zdeňka Pohlreicha v...

Zemřel Stan Lee, spolutvůrce komiksového světa značky Marvel

Fanoušci vzpomínají na Stana Lee u jeho hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu....

Ve věku 95 let zemřela legenda komiksu Stan Lee, který byl spolutvůrcem proslulé značky Marvel. O smrti muže, který se...

RECENZE: Rédl je jako Rudý kapitán. Čili přehnaná estébácká kovbojka

Záběr ze seriálu Rédl

Kam se hrabe slavná Chobotnice z mafiánské Sicílie na čtyřdílný thriller z naší historie, jenž pod jménem titulního...

Zemřel slovenský herec Marián Geišberg, hrdina komedie Revival

Marián Geišberg ve filmu Revival

Slovenský herec Marián Geišberg, u nás známý zejména z úspěšné hudební komedie Revival, zemřel v 64 letech. Zprávu...

KOMENTÁŘ: Dostal Nohavica cenu Puškinovu, nebo Putinovu?

Jaromír Nohavica přijímá z rukou Vladimira Putina Puškinovu medaili (4....

Čistě jen pro úplnost malá ukázka: „A líto mi je, že jak dřív se i dnes bůžkům klaníme a na kolenou bijem hlavami o...

Další z rubriky

Ob-La-Di, Ob-La-Da. Bílé album Beatles zní lépe než před půl stoletím

John Lennon, Paul McCartney, George Harrison (s kytarou zády) a Ringo Starr ve...

Před padesáti lety vyšla nová deska slavných Beatles. Nenesla žádný název, a tak se jí začalo říkat Bílé album. Nyní...

Prostě tančí a baví se. Scooter u nás své čtvrtstoletí oslaví dvakrát

Scooter

Německá taneční skupina Scooter k nám naplánovala v rámci oslav svého čtvrtstoletí hned dva koncerty. Ten první...

Vrací se Dido. Slavná zpěvačka nultých let zahraje poprvé v Česku

Dido

Britská zpěvačka Dido po patnácti letech vyjíždí na světové turné, které poprvé v její kariéře zahrne i Českou...

Najdete na iDNES.cz