Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Divoké mušle vyprávějí o snech a svobodě

  18:02aktualizováno  18:02
Film Divoké mušle vypráví příběh tří kamarádů, žijících na ostrově v oblasti Zeelandu u jihozápadního pobřeží Holandska. Obyvatelé tohoto kraje se od ostatních Holanďanů v mnohém liší, například i vlastním jazykem, takže film musí být i v zemi svého původu promítán s holandskými titulky. Snímek byl s velkým úspěchem uveden na letošním Febiofestu.
Premiéra: 19. dubna 2001

Leen je drsný, neklidný, ale zároveň citlivý mladík. Jednotvárný život a zaměstnání v docích svého otčíma ho nudí a stále sní o lepší existenci. Není ale schopen odloučit se od svých kamarádů, ale ani od ostrova, který má rád. Daan pracuje na rybářské lodi a volný čas tráví v místním klubu motorkářské party. Hraje na bubny v hard-rockové kapele a experimentuje s halucinogenními sušenými mušlemi. Poslední z trojice, Jacob, je nejmladší ale i nejzodpovědnější. Motorkáři ho přijímají vlastně jen proto, že je výborný kytarista a skládá pro jejich kapelu písničky. Jeho jediným snem a ambicí je hudba, která mu má otevřít cestu do nového života.

DIVOKÉ MUŠLE
(Wilde Mossels, Holandsko 2000)

Režie a scénář: Erik de Bruyn
Kamera: Joost Van Gelder
Produkce: Erik Schut, Peter Van Vogelpoel
Hudba: David Van Der Heyden
Hrají: Fedja Van Huet, Frank Lammers, Freek Brom, Will Van Kralingenová, Josse De Pauw, Angelique De Bruijneová, Melek Karasuová, Martin Dunne, Hans Veerman, Freark Smink, Marina De Graafová
Délka: 117 min.
Premiéra: 19. dubna 2001
Leen sice nakonec odjíždí z ostrova, ale při jízdě po dlouhém mostě spojujícím ostrov s pevninou se rozhodne, že to pravé rozloučení s přáteli bude první veřejný koncert jejich kapely, a tak se znovu vrací. Jeho neschopnost vymanit se ze svého „starého“ života se mu ale stává osudnou. Party se vymyká kontrole a Leen umírá na ostrově, který se mu tak nikdy nepodařilo opustit.

Jen jednomu z trojice se to nakonec podařilo. Jacob odjíždí po dlouhém mostě z ostrova, na Leenově motocyklu, s kytarou na zádech, za svým snem. Jeho odjezd sleduje Daan z paluby rybářské lodi.

Divoký rebel s lahví piva

Vede-li hlavní hrdina trpný život odnikud nikam, těžko pak zařídit, aby stejně ploše nepůsobil celý film. Autor Divokých mušlí však do tohoto rizika šel záměrně a přímo čelem; jestliže výsledek vyšel tak napůl, může tedy mluvit o opatrné výhře.
První půle ovšem zavání tvůrčí sebevraždou. V několika vteřinách divák pozná, s kým má tu čest: trojice mladíků se oddává řevu heavy metalu v uprášené dílně nebo bezcílně postává s lahvemi před prodejnou, vede moudré řeči jako "pivo je pivo" a opakuje, že odtud musí vypadnout. "Odtud" znamená zapadákov se studenými barvami studeného pobřeží, kde jedinou událostí roku je slavnost mušlí a kde nehybně vysedávají starci s prázdnými tvářemi: ti, co sílu "vypadnout" nenašli a v rodné díře také zemřou.

V jejich vyhaslém pohledu čte svou budoucnost i kápo party; sní o jiném světě, ale zatím svou divokost vybíjí jen hazardérskými skoky na motorce přes zdymadlo a planými řečmi. Ono husté mrtvo, bezvýchodno a bezútěšno, kletba polovičatosti, jíž skončí každý pokus o změnu včetně zpackané loupeže v bance, celá ta nálada provinční marnosti je přesná, ale stavět jen na ní brzy nestačí. Podobných rebelů přes příčiny totiž plátno hostilo už desítky - konzumentů vesnického sexu a generačních bezstarostných jízd s větrem ve vlasech, kdy vzbouření nemá nový obsah, nevymezuje pro něco ani proti ničemu a není důsledné; spíše jen zabíjí čas.

Takový hrdina potřebuje k rozhodnutí podnět, výzvu. Jenže režisér ji nebyl schopen opatřit lépe než zjevením trhlého Ira, snové figurky, jež se stává hybatelem děje z nouze. Díky téhle známosti dostane chlapcův sen o útěku jasný cíl: Dublin. Ale jeho dívka odjet netouží, pro pocit světačky jí stačí nejbližší město za mostem. Pláče matka, k níž je hrdina vázán dvousečným vztahem na hraně inscestu. Čím víc se mu Dublin vzdaluje, tím více síly musí do svého gesta vložit - a je jasné, že zrada a vzdor nemohou vyústit v harmonii, nýbrž "po rebelsku" tragicky. Oheň, rychlá kola, pistole jsou jen rekvizitami osudu, který si robustní hrdina nosí v očích, méně však v srdci a v hlavě.

Divoké mušle

Divoké mušle

Divoké mušle

Divoké mušle

Divoké mušle

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Nová Lara Croft prohrála s domácí Tátovou volhou, Tlumočník zapadl

Tomb Raider (2018)

Premiérová akční legenda Tomb Raider, která do role bojovnice Lary Croft přivedla Alicii Vikanderovou, startovala...

Jára Cimrman dobývá Ameriku, ukáže v cestopisu Smoljakův syn

Knihy podepisova i syn Ladislava Smoljaka David.

Může zneuznaný český génius z dob Rakousko-Uherska prorazit za mořem? Na průzkum se vydal cestopisný dokument Cimrman...

Odmítnout bondovku? To bych musel být hlupák, naznačil režisér Boyle

Danny Boyle

Režisér Trainspottingu či Milionáře z chatrče Danny Boyle prohlásil, že by musel být hlupák, kdyby nechtěl režírovat...

Najdete na iDNES.cz