Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Divoké francouzské jaro 1968 se vrátilo ve výtečných fotografiích

  19:43aktualizováno  19:43
Galerie Štěpánská 35 představuje tvorbu Francouze Bruna Barbeye (1941), který je od roku 1968 řádným členem proslulé agentury Magnum Photos. Instalovaná půlstovka fotografií se vrací k letopočtu, v němž pouliční nepokoje a vážné politické krize zmítaly světem od Západu na Východ, od USA až po Japonsko.

Bruno Barbey zachytil demonstranty na bulváru Saint-Germain (Paříž, 6. května 1968) | foto: Bruno Barbey/Magnum Photos

Barbeyho výstava se nazývá Květen 1968 ve Francii (v originále Mai 68), ale z Francie tu jde zejména o Paříž a snímky autor exponoval nejen v květnu, nýbrž i v červnu. Ale "Mai 68" je zde spíše než věcným označením námětu symbolem určitých dějinných událostí.

Událostí, při nichž se studenti bouřili, policie tvrdě zasahovala, Francii paralyzovala generální stávka a vyhrocenou občanskou a politickou situaci otupilo až rozpuštění Národního shromáždění a podstatné zvýšení mezd. Bruno Barbey byl při tom, protože být tam, kde se něco důležitého děje, bylo tehdy jeho ambicí; vždyť do Francie se vrátil na jaře 1968 z cest po jihovýchodní Asii, kde hořela vietnamská válka.

Ve Vietnamu fotografoval i v sedmdesátých letech, dokumentoval nepokoje v Polsku počátkem následující dekády, v roce 1991 odcestoval do Perského zálivu, kde Američané smetli irácký vpád do Kuvajtu.

Barbey a válečná fotografie

Ale Barbey nikdy nebyl válečným reportérem v nejvlastnějším slova smyslu, autorskou povahou byl a je dokumentarista i zakázkový (portrétní) fotograf. Už před květnem 1968 vytvořil soubor výborných expresivních pouličních snímků ve stylu Američana Roberta Franka a jeho knihy Američané (Barbey později vydal publikaci Italové).

A už od 60. let Barbey kreativně využívá barvy a od takzvané humanistické fotografie pozvolna přešel k subjektivnímu dokumentu, v němž klade důraz na důmyslnou tvarovou kompozici a barevnou skladbu; zejména je to patrné na záběrech z Maroka (viz www.brunobarbey.com).

Expozice ve Francouzském institutu v Praze představuje vzornou ukázku fotoreportérství své doby: černobílé fotky, snímání při existujícím světle, tedy i za cenu pohybové neostrosti, autorská vůle zaznamenat dění dle klasických (foto)reportérských pravidel, tedy jak v dramatických detailech, tak v působivých celcích.

Barbeyho Mai 68 obsahuje jednak nekomplikované obrazové informace – snímky z poslucháren či továrních hal, které v oněch dnech měly za úkol podávat zprávy, co se v zemi vlastně děje, neboť stávkovali i zaměstnanci francouzského státního rozhlasu a televize; jednak z Barbeyho souboru vystupuje několik výtečných "obrazů", které jsou součástí dějin světové fotografie.

Galerie Štěpánská 35 se touto expozicí – za spolupráce agentury Magnum Photos – rozvzpomíná na svoji slavnější minulost, na devadesátá léta, kdy hostila jednu výbornou fotografickou výstavu za druhou.

Bruno Barbey - Květen 1968 ve Francii
Galerie Francouzského institutu v Praze, Štěpánská 35, Praha 1. Výstava trvá do 29. listopadu, vstup je volný. 
Hodnocení MF DNES: 80 %

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

OBRAZEM: Panelová sídliště se představují jako umění i zrůdnost režimu

Snímek sídliště Ďáblice v Praze, 1. polovina 70. let

Na sídlištích žije podstatná část české populace, téměř tři miliony lidí. Osudy jednotlivých obydlí na 73 místech v...

Otroci a uprchlíci obsadili Rudolfinum. Inspiroval i Kendrick Lamar

Omer Fast, Continuity, 2012, Video Still

Odvážný krok ve své dramaturgii učinila pražská Galerie Rudolfinum. V rámci nové výstavy Domestic Arenas kurátoři...

VIDEO: Rudolfinum promění světelná projekce. Zazní Dvořák i Smetana

Projekce Sim/Nebula: Signal v Rudolfinu (16. února 2018)

Dva nejvýkonnější projektory na světě v pátek a o víkendu osvítí Dvořákovu síň pražského Rudolfina. Koná se tam akce...

Najdete na iDNES.cz