Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Divoké francouzské jaro 1968 se vrátilo ve výtečných fotografiích

  19:43aktualizováno  19:43
Galerie Štěpánská 35 představuje tvorbu Francouze Bruna Barbeye (1941), který je od roku 1968 řádným členem proslulé agentury Magnum Photos. Instalovaná půlstovka fotografií se vrací k letopočtu, v němž pouliční nepokoje a vážné politické krize zmítaly světem od Západu na Východ, od USA až po Japonsko.

Bruno Barbey zachytil demonstranty na bulváru Saint-Germain (Paříž, 6. května 1968) | foto: Bruno Barbey/Magnum Photos

Barbeyho výstava se nazývá Květen 1968 ve Francii (v originále Mai 68), ale z Francie tu jde zejména o Paříž a snímky autor exponoval nejen v květnu, nýbrž i v červnu. Ale "Mai 68" je zde spíše než věcným označením námětu symbolem určitých dějinných událostí.

Událostí, při nichž se studenti bouřili, policie tvrdě zasahovala, Francii paralyzovala generální stávka a vyhrocenou občanskou a politickou situaci otupilo až rozpuštění Národního shromáždění a podstatné zvýšení mezd. Bruno Barbey byl při tom, protože být tam, kde se něco důležitého děje, bylo tehdy jeho ambicí; vždyť do Francie se vrátil na jaře 1968 z cest po jihovýchodní Asii, kde hořela vietnamská válka.

Ve Vietnamu fotografoval i v sedmdesátých letech, dokumentoval nepokoje v Polsku počátkem následující dekády, v roce 1991 odcestoval do Perského zálivu, kde Američané smetli irácký vpád do Kuvajtu.

Barbey a válečná fotografie

Ale Barbey nikdy nebyl válečným reportérem v nejvlastnějším slova smyslu, autorskou povahou byl a je dokumentarista i zakázkový (portrétní) fotograf. Už před květnem 1968 vytvořil soubor výborných expresivních pouličních snímků ve stylu Američana Roberta Franka a jeho knihy Američané (Barbey později vydal publikaci Italové).

A už od 60. let Barbey kreativně využívá barvy a od takzvané humanistické fotografie pozvolna přešel k subjektivnímu dokumentu, v němž klade důraz na důmyslnou tvarovou kompozici a barevnou skladbu; zejména je to patrné na záběrech z Maroka (viz www.brunobarbey.com).

Expozice ve Francouzském institutu v Praze představuje vzornou ukázku fotoreportérství své doby: černobílé fotky, snímání při existujícím světle, tedy i za cenu pohybové neostrosti, autorská vůle zaznamenat dění dle klasických (foto)reportérských pravidel, tedy jak v dramatických detailech, tak v působivých celcích.

Barbeyho Mai 68 obsahuje jednak nekomplikované obrazové informace – snímky z poslucháren či továrních hal, které v oněch dnech měly za úkol podávat zprávy, co se v zemi vlastně děje, neboť stávkovali i zaměstnanci francouzského státního rozhlasu a televize; jednak z Barbeyho souboru vystupuje několik výtečných "obrazů", které jsou součástí dějin světové fotografie.

Galerie Štěpánská 35 se touto expozicí – za spolupráce agentury Magnum Photos – rozvzpomíná na svoji slavnější minulost, na devadesátá léta, kdy hostila jednu výbornou fotografickou výstavu za druhou.

Bruno Barbey - Květen 1968 ve Francii
Galerie Francouzského institutu v Praze, Štěpánská 35, Praha 1. Výstava trvá do 29. listopadu, vstup je volný. 
Hodnocení MF DNES: 80 %

Autor:Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

OBRAZEM: Jak viděl Jiří Kolář srpen 1968, odhaluje Národní galerie

Národní galerie v Praze uspořádala rozsáhlou výstavu děl  Jiřího Koláře. Na...

Národní galerie představuje u příležitosti 50. výročí sovětské okupace Československa v srpnu 1968 rozsáhlou výstavu...

Na Slovensku žádají konec výstavy Ringo Čecha. Není to umění, argumentují

František Ringo Čech v ostravské galerii Chagall.

Zaměstnanci Liptovské galerie P. M. Bohúňa se distancovali od výstavy Františka Ringo Čecha, která je zde k vidění od...

Byl oplzlý, osahával nás, obvinily kolegyně slavného fotografa Kratochvíla

Slavný česko-americký fotograf Antonín Kratochvíl

Český fotograf Antonín Kratochvíl, který získal několik cen World Press Photo, patří k zakládajícím členům newyorské...

Najdete na iDNES.cz