Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Divný osud divného aristokrata

aktualizováno 
- Vedle van Goghova uříznutého ucha je to právě zmrzačená postava Henriho de Toulouse-Lautreca, aristokrata a bohéma, jež mohutně přitahují pozornost laických milovníků moderního umění a samozřejmě také životopisců a filmařů. Biografie z pera americké historičky Julie Freyové asi nenahradí sevřený a čtivý životopisný román Henriho Perruchotta, ale svými impozantními rozměry - téměř pět set stran - se stane ozdobou leckteré knihovny a zásobárnou rozličných detailů o údělu génia.
Knihu navíc doplňuje na padesát barevných a řada méně kvalitně vytištěných černobílých reprodukcí, jakož i pozoruhodné dokumentární fotografie či karikatury z umělcovy ruky.
Pijáctví a syfilida či obliba v převlecích a notná dávka exhibicionismu však nejsou samy o sobě vlastně ničím zvláštním - tvoří jakousi "normu" bohémy druhé poloviny minulého století. Jestliže k nim přičteme znetvořenou tělesnou schránku, dostaneme neopakovatelnou postavu pro špatný román a náročný život. Právě proto dopodrobna rozepsaný běh Lautrecova života, jejž - jak si umělec sám předpověděl - zastavila předčasná smrt před čtyřicítkou, vyznívá coby vyhrocená definice rozporů druhé poloviny minulého století. V Lautrecových eskapádách zdánlivě popírajících vážné tvůrčí úsilí, v jeho alkoholismu a závislosti na matce, jež mu až do konce byla nablízku, v jeho inteligenci i hrubostech, v doteku vypjaté aristokratičnosti a odvrácené strany velkoměsta nalézáme pozdní šifru konce jedné epochy. V ní se ukazuje smrtící i osvobozující síla nastupujícího století, na jehož prahu malíř umírá.
I když Lautrec nezaložil žádnou školu a nepatřil k žádnému hnutí, jeho práce odkazují k formálním výdobytkům pozdějšího fauvismu a zájmem o všednost k celé jedné linii moderního umění zkoumající každodennost své doby zaujatě kriticky i s vášnivým citem. Julia Freyová se bohužel drží příliš blízko životních anekdot. Apartní symbolista Gustave Moreau své žáky nabádal, aby studovali jednu z Lautrecových tváří "celou namalovanou absintem". Ani k takovým metaforám se však bohužel Julie Freyová ve svém výkladu nedostala. Každý náznak obecnější definice Lautrecova díla autorka zaplaší a vrací se k citacím z dopisů a jiného archivního materiálu. Je to však pochopitelné, byla prvním badatelem, který některé z nich po desítkách let držel v rukou. Proto šokuje zjištění, že text je v českém překladu zkrácen - bez zdůvodnění tak čtenář přichází o podrobnosti, na nichž je celá kniha postavena.

Julie Freyová: Henri de Toulouse-Lautrec. Překlad Gisela Kubrichtová. Vydalo nakladatelství BB art, Praha 1998, 495 stran, cena 299 Kč, náklad neuveden.
Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Zemřel spisovatel Ota Filip. Z ČSSR ho vyhnali, v Německu zažil úspěch i tragédii

Spisovatel Ota Filip

Ve věku nedožitých 88 let zemřel v Bavorsku spisovatel Ota Filip. Od 70. let žil v Německu, patřil mezi přední...

RECENZE: I hvězda Oprah Winfreyová se může mýlit. Obzvlášť v literatuře

Americká spisovatelka Rachel Khongová

Naprosto vás rozhodí, ale současně pohladí, pronesla o knize Nazdar, vitamíne americká televizní hvězda Oprah...

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

Najdete na iDNES.cz