Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Divný divadelní festival v Plzni

  15:13aktualizováno  15:13
Podle rčení To nejlepší nakonec skončil v neděli v Plzni letošní mezinárodní festival Divadlo. Uvedl totiž inscenaci Nože ve slepicích v podání divadla Katona Jozsef Színház. Jedno z nejlepších maďarských divadel se na přehlídce objevilo již podruhé - po hře domácího autora Zoltána Egressyho Portugália přivezlo letos drsné vesnické drama skotského dramatika Davida Harrowera.
Tahle "skotská Maryša" pojednává o probuzené vášni i sebepoznání mladé ženy. Děj se odehrává v naturalisticky podané vesnici devatenáctého století; div že hercům neodpadává bláto od bot a za humny nekdákají ony titulní slepice.

Nože ve slepicích se vymykaly letošnímu dramaturgického plánu přehlídky, který si stanovil za cíl co největší prolínání žánrů, zejména hudby a výtvarného umění. Syntézou obojího měl být naopak cirkusový muzikál, love story nosorožce a opice Zvířecí magnetismus amerických Mabou Mines. Soubor, který si libuje v parodování pop kultury, sliboval rychlou grotesku ve zvířecích převlecích. Z napjatě očekávaných nápadů nakonec zbyly jen ty zvířecí převleky - chlupatý kožich a svrasklá nosorožčí kůže.

Festival Divadlo

17. října 2001 - Praha

18. až 21. října 2001 - Plzeň

K žánru grotesky Mabou Mines chyběly gagy i rychlý spád; zbyly statické proslovy či písničky doprovázené ladným pohupováním na kladkách. Jednotvárné počítačové animace se brzy okoukaly, navíc přes ně běhaly špatně čitelné titulky. Mabou Mines rozhodně vyvolali nejostřejší reakci - jak ze strany kritiků, tak diváků, kteří vraceli vstupenky. "Na každém ročníku se objeví něco konfliktního. Nepřijetí této inscenace podle mě pramení z toho, že Amerika je pro nás větší kulturní exot, než si myslíme. Americkou kulturu vnímáme druhotně z filmů nebo muzikálů. I vrcholy amerického divadla by přišly české mentalitě cizí," hájil Zvířecí magnetismus dramaturg festivalu Karel Král.

Ovšem nejen Mabou Mines, ale i jiná představení patřila na festivalu k těm sporným. Autorské divadlo Viliama Klimáčka GunaGu přivezlo gangsterku ze života slovenských mafiánů English is easy Czaba is dead, založenou zejména na improvizaci a současném slangu slovenského podsvětí. Jenže vtipné situace, kdy se boss a jeho chlapci navlečení do zlatých řetězů, bílých ponožek a značkových tepláků učí anglicky, aby mohli rozjet "byznys" v Británii, se po chvíli vyčerpají a hra se vleče. Nespasí ji ani prokládání rakvičkárnami s Kenem a panenkami Barbie.

U jiných inscenací zase nevyvolává pochybnost jejich kvalita jako spíš zařazení. Melodramům v provedení Agon Orchestra nebo hudebně pohybové klauniádě Dva muži a cello Philippa Olzy by spíš slušelo uvedení v doprovodném programu. Výraznější off-program vůbec letos chyběl. Po loňských přepadech divadlem, kdy Plzeňany provokovaly nebo ke společné hře vybízely soubory Natural Theatre company nebo His masters boys, to v ulicích téměř vypadalo, jako by se ve městě žádný festival ani nekonal.

Rozpačitě vyzněla i beseda o kulturní výměně zemí visegrádské čtyřky, kterou měl podporovat speciální fond. Pozvaní velvyslanci nepřijeli. Ještě půlhodiny po začátku seděl Karel Král u stolu sám a debata se nakonec stočila v nářek nad malou propagací původní domácí tvorby ve světě.

Mabou Mines na pražském letišti.

Mabou Mines na pražském letišti.

Mabou Mines na pražském letišti.

Mabou Mines na pražském letišti.

Sean Runnette a Clove Galileeová z amerického avantgardního souboru Mabou Mines v inscenaci nazvané Zvířecí magnetismus, kterou se soubor představil také 19. října večer českému publiku na 9. ročníku mezinárodního festivalu Divadlo v Plzni. V cirkusovém stanu v Borském parku tak mohli diváci při minimálním osvětlení zhlédnout dvojici hlavních protagonistů, "vznášejících" se prostorem díky zavěšení na složitý systém lanek, kladek a táhel.

Clove Galileeová z amerického avantgardního souboru Mabou Mines v inscenaci nazvané Zvířecí magnetismus, kterou se soubor představil také 19. října večer českému publiku na 9. ročníku mezinárodního festivalu Divadlo v Plzni. V cirkusovém stanu v Borském parku tak mohli diváci při minimálním osvětlení zhlédnout dvojici hlavních protagonistů, "vznášejících" se prostorem díky zavěšení na složitý systém lanek, kladek a táhel.

Sean Runnette (dole) a Clove Galileeová z amerického avantgardního souboru Mabou Mines v inscenaci nazvané Zvířecí magnetismus, kterou se soubor představil také 19. října večer českému publiku na 9. ročníku mezinárodního festivalu Divadlo v Plzni. V cirkusovém stanu v Borském parku tak mohli diváci při minimálním osvětlení zhlédnout dvojici hlavních protagonistů, vznášejících se prostorem díky zavěšení na složitý systém lanek, kladek a táhel.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Nachlass. Festival pozve do pokojů, kde se lidé chystali na smrt

Prohlídka skoro dokončeného Nového divadla v Plzni.

Připravovali se na vlastní smrt, diváci nyní mohou nahlédnout do jejich pokojů. Výjimečné divadelní zážitky v podání...

RECENZE: Leoš Noha s Lukášem Langmajerem táhnou klasickou letní frašku

Záběr z inscenace Příště ho zabiju sám!

Komedie Příště ho zabiju sám! s Leošem Nohou v hlavní roli nabízí všechny plusy i minusy odpočinkového letního hraní.

VIDEO: Letní Letnou zahájí milostný dopis, podívejte se na zkoušku

Zkouška zahájení 15. ročníku festivalu Letní Letná

V pražských Letenských sadech večer začíná 15. ročník festivalu nového cirkusu a pantomimy Letní Letná. Více než 30...

Najdete na iDNES.cz