Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Divný divadelní festival v Plzni

  15:13aktualizováno  15:13
Podle rčení To nejlepší nakonec skončil v neděli v Plzni letošní mezinárodní festival Divadlo. Uvedl totiž inscenaci Nože ve slepicích v podání divadla Katona Jozsef Színház. Jedno z nejlepších maďarských divadel se na přehlídce objevilo již podruhé - po hře domácího autora Zoltána Egressyho Portugália přivezlo letos drsné vesnické drama skotského dramatika Davida Harrowera.
Tahle "skotská Maryša" pojednává o probuzené vášni i sebepoznání mladé ženy. Děj se odehrává v naturalisticky podané vesnici devatenáctého století; div že hercům neodpadává bláto od bot a za humny nekdákají ony titulní slepice.

Nože ve slepicích se vymykaly letošnímu dramaturgického plánu přehlídky, který si stanovil za cíl co největší prolínání žánrů, zejména hudby a výtvarného umění. Syntézou obojího měl být naopak cirkusový muzikál, love story nosorožce a opice Zvířecí magnetismus amerických Mabou Mines. Soubor, který si libuje v parodování pop kultury, sliboval rychlou grotesku ve zvířecích převlecích. Z napjatě očekávaných nápadů nakonec zbyly jen ty zvířecí převleky - chlupatý kožich a svrasklá nosorožčí kůže.

Festival Divadlo

17. října 2001 - Praha

18. až 21. října 2001 - Plzeň

K žánru grotesky Mabou Mines chyběly gagy i rychlý spád; zbyly statické proslovy či písničky doprovázené ladným pohupováním na kladkách. Jednotvárné počítačové animace se brzy okoukaly, navíc přes ně běhaly špatně čitelné titulky. Mabou Mines rozhodně vyvolali nejostřejší reakci - jak ze strany kritiků, tak diváků, kteří vraceli vstupenky. "Na každém ročníku se objeví něco konfliktního. Nepřijetí této inscenace podle mě pramení z toho, že Amerika je pro nás větší kulturní exot, než si myslíme. Americkou kulturu vnímáme druhotně z filmů nebo muzikálů. I vrcholy amerického divadla by přišly české mentalitě cizí," hájil Zvířecí magnetismus dramaturg festivalu Karel Král.

Ovšem nejen Mabou Mines, ale i jiná představení patřila na festivalu k těm sporným. Autorské divadlo Viliama Klimáčka GunaGu přivezlo gangsterku ze života slovenských mafiánů English is easy Czaba is dead, založenou zejména na improvizaci a současném slangu slovenského podsvětí. Jenže vtipné situace, kdy se boss a jeho chlapci navlečení do zlatých řetězů, bílých ponožek a značkových tepláků učí anglicky, aby mohli rozjet "byznys" v Británii, se po chvíli vyčerpají a hra se vleče. Nespasí ji ani prokládání rakvičkárnami s Kenem a panenkami Barbie.

U jiných inscenací zase nevyvolává pochybnost jejich kvalita jako spíš zařazení. Melodramům v provedení Agon Orchestra nebo hudebně pohybové klauniádě Dva muži a cello Philippa Olzy by spíš slušelo uvedení v doprovodném programu. Výraznější off-program vůbec letos chyběl. Po loňských přepadech divadlem, kdy Plzeňany provokovaly nebo ke společné hře vybízely soubory Natural Theatre company nebo His masters boys, to v ulicích téměř vypadalo, jako by se ve městě žádný festival ani nekonal.

Rozpačitě vyzněla i beseda o kulturní výměně zemí visegrádské čtyřky, kterou měl podporovat speciální fond. Pozvaní velvyslanci nepřijeli. Ještě půlhodiny po začátku seděl Karel Král u stolu sám a debata se nakonec stočila v nářek nad malou propagací původní domácí tvorby ve světě.

Mabou Mines na pražském letišti.

Mabou Mines na pražském letišti.

Mabou Mines na pražském letišti.

Mabou Mines na pražském letišti.

Sean Runnette a Clove Galileeová z amerického avantgardního souboru Mabou Mines v inscenaci nazvané Zvířecí magnetismus, kterou se soubor představil také 19. října večer českému publiku na 9. ročníku mezinárodního festivalu Divadlo v Plzni. V cirkusovém stanu v Borském parku tak mohli diváci při minimálním osvětlení zhlédnout dvojici hlavních protagonistů, "vznášejících" se prostorem díky zavěšení na složitý systém lanek, kladek a táhel.

Clove Galileeová z amerického avantgardního souboru Mabou Mines v inscenaci nazvané Zvířecí magnetismus, kterou se soubor představil také 19. října večer českému publiku na 9. ročníku mezinárodního festivalu Divadlo v Plzni. V cirkusovém stanu v Borském parku tak mohli diváci při minimálním osvětlení zhlédnout dvojici hlavních protagonistů, "vznášejících" se prostorem díky zavěšení na složitý systém lanek, kladek a táhel.

Sean Runnette (dole) a Clove Galileeová z amerického avantgardního souboru Mabou Mines v inscenaci nazvané Zvířecí magnetismus, kterou se soubor představil také 19. října večer českému publiku na 9. ročníku mezinárodního festivalu Divadlo v Plzni. V cirkusovém stanu v Borském parku tak mohli diváci při minimálním osvětlení zhlédnout dvojici hlavních protagonistů, vznášejících se prostorem díky zavěšení na složitý systém lanek, kladek a táhel.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Co by se dělo, kdyby Sigmund Freud potkal autora Narnie C. S. Lewise?

Pavel Rímský jako Sigmund Freud a Martin Finger jako C. S. Lewis v kusu...

Sigmund Freud a C. S. Lewis, Pavel Rímský a Martin Finger. Dvě známá jména Evropy 20. století v podání renomovaných...

RECENZE: Sex a kříže. Na Palmovce se ukřičené polské režie opravdu nebáli

Z uvedení Něco za něco v Divadle pod Palmovkou

Temná scéna, hutná a silně nabasovaná hudba. Od úvodních minut je jasné, že nastudování Shakespearovy poslední komedie...

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

Najdete na iDNES.cz