Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Divák rád ví, na co jde

  13:31aktualizováno  13:31
Americká kina zažívají mimořádně úspěšné "horké léto", tedy jednu ze dvou rozhodujících sezon (druhá se odehrává kolem Vánoc). Diváci berou filmové novinky útokem a tržby utěšeně narůstají. Například jen za minulý víkend si dvanáct vedoucích titulů žebříčku dohromady připsalo přes 146 milionů dolarů, což je o dvaapadesát procent víc než za stejný víkend v loňském roce. Příznačné přitom je, že na předních příčkách nechybějí "dvojky" či "trojky", tedy nová pokračování minulých hitů.

"Tohle je nejsilnější léto, jaké jsem kdy viděl," řekl pro agenturu AP Paul Dergarabedian, prezident společnosti Exhibitor Relations, která má na starosti žebříčky tržeb z kin. "A také jsem dosud nikdy nezažil tolik velkých filmů, které přicházejí nepřetržitě jeden po druhém během července a srpna," dodal. Značnou měrou se na této vzedmuté vlně diváckého zájmu podílejí takzvané "sequels" čili filmy, které navazují na své předchůdce a vytvářejí svého druhu série. Žánr přitom nerozhoduje.

Letí Prci, prci, prcičky 2, což je komedie o mladých a pro mladé věnovaná dospívání a sexu. Chodí se na Scary Movie: Děsnej biják 2, snímek založený na bláznivé parodii teenagerovských hororů. Uspěl Doktor Dolittle 2, zábava naopak spíše rodinná, ba přímo dětská. Líbí se Rush Hour 2, typicky akční podívaná. Zvědavost zap

Další filmy budou tvořit nové série

Známé příběhy, jejich pokračování či nové verze, přitahují neustále diváky do kin - viz vedlejší článek na této straně. A letošní mimořádný úspěch takových snímků inspiroval hollywoodská studia k další vlně. Odborný časopis The Hollywood Reporter informuje o zatím nepojmenovaném dalším díle filmu Exorcist, jehož původní slavná verze má v tuzemsku právě obnovenou premiéru pod názvem Vymítač ďábla. Nový projekt má režírovat John Frankenheimer, látku adaptoval William Wisher podle románu W. P. Blattyho. V této epizodě půjde o první setkání otce Merrina s ďáblem během misionářské práce v Africe po druhé světové válce. Premiéra je ohlášena na příští rok. Po prvním hitu z roku 1973 následoval v roce 1977 Exorcist II: The Heretic a v roce 1990 Exorcist III. List Daily Variety informuje, že studio MGM potěšené letním úspěchem filmu Legally Blonde, jenž k nám přijde v říjnu pod titulem Pravá blondýnka, už připravuje pokračování. O tom, zda Reese Witherspoonová bude hrát opět hlavní roli, nepadlo zatím slovo. Šéf společnosti Chris McGurk prohlásil: "Uvažujeme i o televizním seriálu, který by navázal na letní komedii." Naopak z obrazovky na plátna kin se přesune nedávno zrušený seriál That´s my Bush (To je můj Bush) z kabelové stanice Comedy Central. S prozatímním názvem George Bush - The Secret of the Glass Tiger (Tajemství skleněného tygra) slibují tvůrci Trey Park a Matt Stone, proslulí seriálem Městečko South Park, že opět posunou hranice netaktnosti a drsného humoru. V seriálu byl George Bush představen jako přihlouplý manžel a otec, který má až v poslední řadě i funkci amerického prezidenta. Ve filmu však podle Stonea půjde o něco jiného: "Tentokrát z Bushe uděláme superhrdinu, který bojuje s nepřáteli země, v tomto případě s Číňany." Návrat chystají i další hrdinové. Na říjen je ve Státech ohlášena premiéra nové adaptace románu Hrabě Monte Christo a podle agentury Associated Press začne na jaře příštího roku natáčení nového pokračování snímku z roku 1985 The Goonies.

racovala dokonce u Jurského parku 3, dobrodružného příběhu s dinosaury v hlavních rolích, ačkoliv tentokrát je nerežíroval jejich stvořitel Steven Spielberg. A táhne také Planeta opic - nikoli pokračování, nýbrž nová verze slavné klasické sci-fi.

"Pokračování jsou právě pro letní čas jako stvořená," uvedl pro AP šéf distribuce společnosti Universal Nikki Rocco. "A kromě toho je děláme stále lépe," poznamenal. Kupodivu letos příliš nepociťují handicap ani snímky znevýhodněné označením R, které povolují dětem do 17 let vstup pouze v doprovodu rodičů, což je právě případ snímku American Pie - Americký koláč, v tuzemsku pojmenovaného Prci, prci, prcičky. V Americe se "erko" bere vážně a může tržby výrazně omezit, v tuzemsku se přístupnost podle věku pouze doporučuje. "Druhý díl zřejmě označíme jako do 15 let nevhodný, ale definitivně se rozhodneme až poté, co ho uvidíme," řekla Milica Pechánková z Bontonfilmu, kde Prci, prci, prcičky 2 chystají do kin od půli listopadu.

Jiný distributor, Jan Bradáč z Falconu, si v této souvislosti vzpomíná na jeden jediný film, který v tuzemsku dávali jako nepřístupný do 15 let - Hvězdnou pěchotu. "Přesto nám volali z jednoho kina, že na ni chtějí jít rodiče i s dvanáctiletými dětmi, co prý mají dělat. Když si to rodiče vezmou na zodpovědnost..." krčí rameny. Na "dvojky" obecně slyší podle distributorů tuzemské publikum stejně dobře jako americké. "Platí, že pokud byl snímek poprvé úspěšný, bude mít i jeho pokračování úspěch - buď ještě větší, nebo o něco menší. Diváci už totiž vědí, na co jdou, a navíc jako přídavek dostanou něco nového, herce nebo triky," dodává Bradáč. Ale chápe i hollywoodské producenty, kteří "sequels" natáčejí; byli by prý sami proti sobě, kdyby se již osvědčenou značku nepokusili znovu prodat i v kinech, a ne pouze ve zboží v rámci takzvaného merchandisingu, na hračkách nebo čepičkách.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Guilty pleasure. Jaké jsou tajné televizní lásky, za které se stydíme?

Beverly Hills 90210 - Steve a Kelly

Anglický výraz „guilty pleasure“ čili provinilé potěšení pronikl do televizní říše jako označení pořadů, které...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

DO KINA: Otec a syn Washingtonovi se postaví proti rockovému Létu

Trailer k filmu Equalizer 2

Z pěti novinek kin si hned dvě připsala rodina černošských herců. Oscarový Denzel Washington hraje v pokračování...

Najdete na iDNES.cz