Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Divadlo sáhlo po Dürrenmattovi

  16:08aktualizováno  16:08
Jihlava - Poslední premiérou letošního roku v jihlavském Horáckém divadle je inscenace hry Návštěva staré dámy Friedricha Dürrenmatta. Režisérem je Karel Kříž, hudbu složil Vladimír Franz. Dürrenmatt napsal hru v roce 1956, ale vrátil se k ní ještě jednou o čtyřiadvacet let později. Na českých jevištích měla Návštěva premiéru v roce 1959 v divadle ABC v režii Miroslava Horníčka.

„Návštěva staré dámy je velmi zlá hra. Brát ji vážně, nikoli jako komedii, by ji učinilo takřka nesnesitelnou. I autor nazývá svou hru tragickou komedií,“ říká dramaturgyně Marie Procházková.

Příběh diváka zavede do městečka Güllenu, kam zavítá někdejší rodačka Klára se zajímavou nabídkou pro obyvatele. „Celá hra se pohybuje ve vyhrocených groteskních situacích, groteskní je vše, co s sebou stará dáma přiváží a přivádí,“ vysvětluje Procházková.

Hru nastudovala dvě divadla
V posledních letech nastudovala hru hned dvě divadla - plzeňské a vinohradské, kde ústřední postavy ztělesnili Jiřina Jirásková a Josef Vinklář. Celkem nedávno se Návštěva staré dámy objevila i v televizním zpracováním, když Kláru hrála Jiřina Bohdalová a Illa Alois Švehlík.

Přínosem hry je podle inscenátorů její aktuálnost. „Ta je více než viditelná, dnes velmi zaznívá otázka, co vše si lze za peníze koupit,“ myslí si dramaturgyně. Na hře podle ní ovšem není co aktualizovat. Dürrenmattův Güllen je naše dnešní realita. „Návštěva je obraz, metafora,“ soudí režisér Karel Kříž.

Mnohovrstevnatý text
Text navíc nabízí divadelníkům množství způsobů, jak jej uchopit. „Nabízí dramatický efekt, možnost překvapovat diváka ať už bombastičností show, stylovou záměnou, parodií nebo hororovým šokem,“ říká Procházková

Do stěžejních rolí Kláry a Illa obsadil režisér Evu Kaplerovou a Miloše Stránského. „Jsem v podstatě šťastná, Klára je veliká role,“ říká Kaplerová. Pro Stránského je pak jeho úloha vlastně vysvobozením. „Mám štěstí, že už mám věk na to, co hraju již čtyřicet let, totiž dědky,“ komentuje své obsazení herec, který se s Dürrenmattem setkává potřetí. „V šedesátých letech to byli Fyzikové, v sedmdesátých Král Jan a nyní Návštěva staré dámy,“ vypočítává.

Pro Karla Kříže je jihlavská inscenace naopak prvním setkáním se švýcarským dramatikem. Zato jihlavská scéna mu není neznámá, před dvěma sezonami zde inscenoval Nestroyovu frašku Pro nic za nic. Vedení divadla si navíc režiséra zajistilo pro nastudování Gogolova Revizora na jaře příštího roku.

Režisér si ke spolupráci na inscenaci přizval skladatele Vladimíra Franze, výprava je autorskou záležitostí Kristiny Křížové a Nora Erlenda Hella Matreho. Na pohybové stránce spolupracoval s divadlem Jan Klár.

Premiérové představení Návštěvy staré dámy začíná v sobotu 8. prosince v 19 hodin na Velké scéně Horáckého divadla.

O zajímavé nabídce za velmi mnoho peněz vypraví Dürrenmattova hra Návštěva staré dámy. Kromě jiných v jihlavské inscenaci účinkují (zprava) Eva Kaplerová, Ludmila Forétková a Miloš Stránský.

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

Najdete na iDNES.cz