Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Divadlo sáhlo po Dürrenmattovi

  16:08aktualizováno  16:08
Jihlava - Poslední premiérou letošního roku v jihlavském Horáckém divadle je inscenace hry Návštěva staré dámy Friedricha Dürrenmatta. Režisérem je Karel Kříž, hudbu složil Vladimír Franz. Dürrenmatt napsal hru v roce 1956, ale vrátil se k ní ještě jednou o čtyřiadvacet let později. Na českých jevištích měla Návštěva premiéru v roce 1959 v divadle ABC v režii Miroslava Horníčka.

„Návštěva staré dámy je velmi zlá hra. Brát ji vážně, nikoli jako komedii, by ji učinilo takřka nesnesitelnou. I autor nazývá svou hru tragickou komedií,“ říká dramaturgyně Marie Procházková.

Příběh diváka zavede do městečka Güllenu, kam zavítá někdejší rodačka Klára se zajímavou nabídkou pro obyvatele. „Celá hra se pohybuje ve vyhrocených groteskních situacích, groteskní je vše, co s sebou stará dáma přiváží a přivádí,“ vysvětluje Procházková.

Hru nastudovala dvě divadla
V posledních letech nastudovala hru hned dvě divadla - plzeňské a vinohradské, kde ústřední postavy ztělesnili Jiřina Jirásková a Josef Vinklář. Celkem nedávno se Návštěva staré dámy objevila i v televizním zpracováním, když Kláru hrála Jiřina Bohdalová a Illa Alois Švehlík.

Přínosem hry je podle inscenátorů její aktuálnost. „Ta je více než viditelná, dnes velmi zaznívá otázka, co vše si lze za peníze koupit,“ myslí si dramaturgyně. Na hře podle ní ovšem není co aktualizovat. Dürrenmattův Güllen je naše dnešní realita. „Návštěva je obraz, metafora,“ soudí režisér Karel Kříž.

Mnohovrstevnatý text
Text navíc nabízí divadelníkům množství způsobů, jak jej uchopit. „Nabízí dramatický efekt, možnost překvapovat diváka ať už bombastičností show, stylovou záměnou, parodií nebo hororovým šokem,“ říká Procházková

Do stěžejních rolí Kláry a Illa obsadil režisér Evu Kaplerovou a Miloše Stránského. „Jsem v podstatě šťastná, Klára je veliká role,“ říká Kaplerová. Pro Stránského je pak jeho úloha vlastně vysvobozením. „Mám štěstí, že už mám věk na to, co hraju již čtyřicet let, totiž dědky,“ komentuje své obsazení herec, který se s Dürrenmattem setkává potřetí. „V šedesátých letech to byli Fyzikové, v sedmdesátých Král Jan a nyní Návštěva staré dámy,“ vypočítává.

Pro Karla Kříže je jihlavská inscenace naopak prvním setkáním se švýcarským dramatikem. Zato jihlavská scéna mu není neznámá, před dvěma sezonami zde inscenoval Nestroyovu frašku Pro nic za nic. Vedení divadla si navíc režiséra zajistilo pro nastudování Gogolova Revizora na jaře příštího roku.

Režisér si ke spolupráci na inscenaci přizval skladatele Vladimíra Franze, výprava je autorskou záležitostí Kristiny Křížové a Nora Erlenda Hella Matreho. Na pohybové stránce spolupracoval s divadlem Jan Klár.

Premiérové představení Návštěvy staré dámy začíná v sobotu 8. prosince v 19 hodin na Velké scéně Horáckého divadla.

O zajímavé nabídce za velmi mnoho peněz vypraví Dürrenmattova hra Návštěva staré dámy. Kromě jiných v jihlavské inscenaci účinkují (zprava) Eva Kaplerová, Ludmila Forétková a Miloš Stránský.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Umělci pomáhají uprchlíkům. U2 na koncertech, herci přímo v Řecku

U2 vydáním novinky Songs of Innocence překvapili.

Frontman irské kapely U2 Bono Vox se proslavil zálibou v humanitární a charitativní práci. Pomáhal lidem nemocným virem...

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Najdete na iDNES.cz