Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Divadlo Rokoko nabídne radikální řez do Divé Báry

  12:35aktualizováno  12:35
Po Babičce v Národním divadle míří v krátké době na pražská jeviště další z textů Boženy Němcové. Divadlo Rokoko na svůj repertoár zařadilo osobitou adaptaci Kauza Divá Bára.

Vizuál k představení Kauza Divá Bára | foto: Městská divadla pražská

"Bára, nekonformní, emancipovaná dívka, dráždí své bigotní okolí stejně, jako dráždila Němcová maloměšťáckou společnost své doby. A stejně jako Bára, i její autorka brala svůj osud do vlastních rukou a bojovala ztracený boj za právo na důstojný a svobodný život," říká dramaturgyně Věra Mašková.

Další impulz k adaptaci známé povídky je podle tvůrců jasný - Němcová je jednou z mála českých žen, které vzrušují i sto let po smrti literární vědce i bulvární redaktory. Pro mnohé je i největší žena české historie a její dílo dodnes vzbuzuje řadu otazníků a tím pádem láká ke zpracování.

Překvapivá výpověď, postupy, principy

Režijní taktovky se ujal v divadelním světě čím dál uznávanější slovenský dramatik a režisér Dodo Gombár. Zvolil si cestu radikální interpretace, vedoucí k překvapivé výpovědi.

Hra se totiž neopírá jen o povídku Divá Bára, ale i o vybrané pasáže ze spisovatelčiny korespondence. Příběh literární hrdinky se tak prolíná s neméně napínavým osudem interpretky, herečky, která roli Báry hraje.

"Inscenace Kauza Divá Bára  odhaluje  herecké postupy a principy divadelní práce - přímo před očima diváků probíhá předříkávání textů u kávy i finální jevištní tvar," dodává Mašková.

Z 1. čtené zkoušky inscenace Kauza Divá Bára

Doba, ve které povídka Divá Bára vznikla (tedy rok 1855), nebyla pro Němcovou nijak lehká. Liberalizace poměrů v Čechách byla v nedohlednu, manžel Josef Němec byl vyslán na Slovensko a rodina se potýkala s velkou bídou.

Získat honorář za knihu bylo nesmírně těžké a prosebné dopisy o zálohy Němcové nijak nepřidávaly. A do toho přišla jedna z nejkrutějších ran, když spisovatelce zemřel syn Hynek.

Konfrontace generací

To ale neznamená, že by Němcové tvorba nesla stopy po beznaději, naopak - zobrazuje se v něm její nesmírná duševní síla. K tomu se ještě přidává inspirace venkovským životem. A lze-li hovořit o nějakém osobním vkladu, pak jen v tom smyslu, že její hrdinové jsou vždy výjimečné a svobodomyslné postavy.

Nastudování v divadle Rokoko přinese kromě neotřelého pohledu na českou literární klasiku i konfrontaci mezi hereckými generacemi. Titulní hrdinku Gombár svěřil mladinké Barboře Polákové, proti ní se ale na jevišti objeví třeba Ljuba Skořepová.

Původně byla premiéra Kauzy Divá Bára naplánována už na jarní měsíce, z organizačních důvodů jí ale Městská divadla pražská musela přesunout až na listopad. Premiérově se tak diváci do hlediště divadla Rokoko posadí 22. listopadu.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Stašové ABC sluší. S komercí soupeřit nechci, říká šéf Městských divadel

Daniel Přibyl v minulosti vedl Novou Scénu Národního divadla a Městské divadlo...

Nekonfliktní repertoár přenecháme soukromým scénám, slibuje ředitel Městských divadel pražských Daniel Přibyl. Pod jeho...

VIDEO: Letní Letnou zahájí milostný dopis, podívejte se na zkoušku

Zkouška zahájení 15. ročníku festivalu Letní Letná

V pražských Letenských sadech večer začíná 15. ročník festivalu nového cirkusu a pantomimy Letní Letná. Více než 30...

Cirkus 20. století veze Rudé brigády, srpen 68 i rozhlasovou Válku světů

Záběr z představení 8, které Divadlo Continuo hraje na poli u Švestkového dvora.

Ač plánovanou premiéru spláchla a odnesla bouře, zve až do středy jihočeské Divadlo Continuo na svůj Švestkový dvůr, v...

Najdete na iDNES.cz