Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Divadlo Rokoko nabídne radikální řez do Divé Báry

  12:35aktualizováno  12:35
Po Babičce v Národním divadle míří v krátké době na pražská jeviště další z textů Boženy Němcové. Divadlo Rokoko na svůj repertoár zařadilo osobitou adaptaci Kauza Divá Bára.

Vizuál k představení Kauza Divá Bára | foto: Městská divadla pražská

"Bára, nekonformní, emancipovaná dívka, dráždí své bigotní okolí stejně, jako dráždila Němcová maloměšťáckou společnost své doby. A stejně jako Bára, i její autorka brala svůj osud do vlastních rukou a bojovala ztracený boj za právo na důstojný a svobodný život," říká dramaturgyně Věra Mašková.

Další impulz k adaptaci známé povídky je podle tvůrců jasný - Němcová je jednou z mála českých žen, které vzrušují i sto let po smrti literární vědce i bulvární redaktory. Pro mnohé je i největší žena české historie a její dílo dodnes vzbuzuje řadu otazníků a tím pádem láká ke zpracování.

Překvapivá výpověď, postupy, principy

Režijní taktovky se ujal v divadelním světě čím dál uznávanější slovenský dramatik a režisér Dodo Gombár. Zvolil si cestu radikální interpretace, vedoucí k překvapivé výpovědi.

Hra se totiž neopírá jen o povídku Divá Bára, ale i o vybrané pasáže ze spisovatelčiny korespondence. Příběh literární hrdinky se tak prolíná s neméně napínavým osudem interpretky, herečky, která roli Báry hraje.

"Inscenace Kauza Divá Bára  odhaluje  herecké postupy a principy divadelní práce - přímo před očima diváků probíhá předříkávání textů u kávy i finální jevištní tvar," dodává Mašková.

Z 1. čtené zkoušky inscenace Kauza Divá Bára

Doba, ve které povídka Divá Bára vznikla (tedy rok 1855), nebyla pro Němcovou nijak lehká. Liberalizace poměrů v Čechách byla v nedohlednu, manžel Josef Němec byl vyslán na Slovensko a rodina se potýkala s velkou bídou.

Získat honorář za knihu bylo nesmírně těžké a prosebné dopisy o zálohy Němcové nijak nepřidávaly. A do toho přišla jedna z nejkrutějších ran, když spisovatelce zemřel syn Hynek.

Konfrontace generací

To ale neznamená, že by Němcové tvorba nesla stopy po beznaději, naopak - zobrazuje se v něm její nesmírná duševní síla. K tomu se ještě přidává inspirace venkovským životem. A lze-li hovořit o nějakém osobním vkladu, pak jen v tom smyslu, že její hrdinové jsou vždy výjimečné a svobodomyslné postavy.

Nastudování v divadle Rokoko přinese kromě neotřelého pohledu na českou literární klasiku i konfrontaci mezi hereckými generacemi. Titulní hrdinku Gombár svěřil mladinké Barboře Polákové, proti ní se ale na jevišti objeví třeba Ljuba Skořepová.

Původně byla premiéra Kauzy Divá Bára naplánována už na jarní měsíce, z organizačních důvodů jí ale Městská divadla pražská musela přesunout až na listopad. Premiérově se tak diváci do hlediště divadla Rokoko posadí 22. listopadu.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Vyrábět legraci je těžší než hrát tragédii. Bareš poprvé na Fidlovačce

Motiv z plakátu inscenace Miláček Célimare, kterou chystá Divadlo Na Fidlovačce...

Člověk, který vede dvojí život. Proutník, co se chce oženit. Pražské Divadlo Na Fidlovačce chystá na 5. března...

Dostojevského Idiota v Rokoku netrápí čas, fyzika ani pravděpodobnost

Záběr z kostýmové zkoušky nového nastudování Idiota v Divadle Rokoko

Velkou ruskou klasiku chystá v sobotu pražské Divadlo Rokoko. V režii Pavla Kheka zde připravují Dostojevského Idiota....

Pusťte Donnu k maturitě! Zběsilá jízda do 90. let láká dnešní třicátníky

Záběr z inscenace Pusťte Donnu k maturitě!

Časopis Bravo, Steve s Dylanem, videopůjčovny a hudba devadesátých let. Půdní prostor Palm OFF v pražském Divadle pod...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz