Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Divadlo připravilo dvě premiéry

  14:35aktualizováno  14:35
Dnešní premiérou nabízí Jihočeské divadlo publiku hned dvě baletní představení najednou - skladbu Igora Stravinského Svěcení jara, svitu, která od doby svého vzniku v roce 1913 už zlákala řadu choreografů, a baletní kompozici Manuela De Fally Čarodějná láska, která vznikla podle andaluské legendy.

Divadlo si pro podzimní baletní premiéru pozvalo dva hostující choreografy, Jiřího Kyseláka z Brna a Davida Slobaspyckého, jenž působí převážně ve Vídni. "Oba skladatelé byli vrstevníci a reprezentují stejné hudební období, ale jejich skladby jsou jinak dost odlišné," objasnila šéfka baletu Libuše Králová, proč je vybrala.

Původně ale plánovala, že podzimní baletní premiéru bude s jejím souborem dělat známý český choreograf a taneční pedagog Pavel Šmok. Jenže ze spolupráce prozatím sešlo. "Bohužel prozatím odřekl, protože těleso, které kdysi založil, Balet Pavla Šmoka, se nedávno dostalo do velkých existenčních problémů. A on teď přijal nabídku znovu ho nějakou dobu vést," objasnila.

Choreografa Jiřího Kyseláka, který pracuje především pro moravská divadla, pozvala speciálně kvůli Stravinského skladbě. Spolupracovala s ním totiž už několikrát a hlavně viděla jeho choreografii Svěcení jara, kterou dělal nedávno pro olomoucké divadlo. "Je to velmi zvláštní skladba. Je sice rytmicky velmi složitá a těžká, ale když do ní člověk pronikne, tak se na ni moc pěkně tančí. Proto ji choreografové tak často dělají," objasnila. S Davidem Slobaspyckým sice spolupracuje poprvé, ale zalíbily se jí jeho choreografie, které viděla na festivalu Tanec Praha.

Čarodějnou lásku chtěla původně dělat sama, ale další pracovní povinnosti jí nedaly dost času na přípravu. Raději proto začala hledat někoho jiného. Mladý choreograf se zkušenostmi ze zahraničí prý může přinést do Budějovic opravdu něco nového a souboru prospěje i změna repertoáru: "Ani publiku přece nemůžeme stále předkládat klasický balet, na zimu chystáme Labutí jezero, tak bylo zřejmé, že podzimní premiéra by měla být odlišná."

Šestatřicetiletý choreograf, který vystudoval pražskou taneční konzervatoř a působil i v Národním divadle, dělal Čarodějnou lásku poprvé. "Tu skladbu jsem sice znal, je krásná a také slavná. Ale když mě šéfka jihočeského baletu oslovila, vzal jsem si čas na rozmyšlenou. Nahrávku jsem si znovu poslechl - a nabídku rád přijal. Je to hudba mého srdce," uvedl tanečník, který byl ještě donedávna také aktivním hudebníkem - hrál v orchestru na violoncello.

Čarodějná láska má podtitul Cikánské scény z Andalusie a líčí milostný příběh mladé dívky, která se nemůže vyrovnat se smrtí milence. Titulní dvojici ztvárnili Světlana Adlerová a nový sólista baletu Zdeněk Mládek, který dosud tančil ve sboru Národního divadla v Praze.

Balet Svěcení jara v podání Jihočeského divadla.

Balet Svěcení jara v podání Jihočeského divadla.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Pusťte Donnu k maturitě! Zběsilá jízda do 90. let láká dnešní třicátníky

Záběr z inscenace Pusťte Donnu k maturitě!

Časopis Bravo, Steve s Dylanem, videopůjčovny a hudba devadesátých let. Půdní prostor Palm OFF v pražském Divadle pod...

Co by se dělo, kdyby Sigmund Freud potkal autora Narnie C. S. Lewise?

Pavel Rímský jako Sigmund Freud a Martin Finger jako C. S. Lewis v kusu...

Sigmund Freud a C. S. Lewis, Pavel Rímský a Martin Finger. Dvě známá jména Evropy 20. století v podání renomovaných...

David Matásek uvítá Evropu na velké zahradní party. V Nové Atlantidě

Plakát k inscenaci Nová Atlantida

Je to už skoro tři a půl roku, co na Novou scénu pražského Národního divadla vtrhl Stanislav Gross, Jiří Paroubek či...

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ TECHNIK - JUNIOR (Praha)

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 23 000 - 26 000 Kč

Najdete na iDNES.cz