Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Divadlo Na zábradlí slaví padesátiny. Skromně

  1:44aktualizováno  1:44
Před padesáti lety stál na jevišti pražského Divadla Na zábradlí jeden z jeho zakladatelů Jiří Suchý a zpíval písničky ze zbrusu nového kusu Kdyby tisíc klarinetů.

Ředitelka Divadla Na zábradlí Doubravka Svobodová | foto: ČTK

Suchý sice ze sálu, kterému vtiskl charakteristickou podobu s pruhovanými tapetami, brzy odešel, ale divadlo pojmenované podle nedaleké uličky Na Zábradlí se rozvíjelo dál. Premiéru své první hry Zahradní slavnost tu měl Václav Havel, režírovali zde Jan Grossman či Evald Schorm, hrál tu světoznámý mim Ladislav Fialka.

Scéna, která měla zásadní význam pro moderní české divadlo, dnes slaví padesátiny večírkem. Pozvala na něj všechny, kteří s divadlem měli během padesáti let co do činění. "Rozeslali jsme skoro tisíc pozvánek," říká ředitelka divadla Doubravka Svobodová. Ty, kteří se padesátin divadla nedožili, připomíná v divadle alespoň chodba slávy.

Tak významné kulatiny jistě mohlo Zábradlí pojmout velkolepěji. Jenže divadlo, v jehož prostorách se střídaly umělecky vyhraněné osobnosti, stěží může představit jeden "průřezový večer". Leccos ovlivnily také peníze, ale především nejistota, v níž se divadlo ocitlo v minulé "grantově napjaté" sezoně.

Historii připomene i diář

Divadlu Na zábradlí spolu s několika dalšími scénami hrozilo, že v něm uspěchaně proběhne konkurz na nové vedení. "Nebylo jasné, zda budeme s to plnit záruky, takže nás opustila řada sponzorů. Pomohli jsme si vlastními silami, nejvíce sponzorů je z řad zaměstnanců," říká Svobodová.

Připomíná, že na Zábradlí jde vlastně o tradici. První mecenáškou totiž byla Ljuba Hermanová, která před padesáti lety prodala několik obrazů, aby čerstvě zrozenému divadlu nadělila první technické vybavení.

"Z nouze ctností", leč nakonec prý vítanou, je též vydání knihy, která by jubileum připomněla. Místo teatrologické studie podrobně dokumentující historii vychází diář, který významná data připomíná. "Divadlo by si jistě historickou studii zasloužilo. Ovšem na druhou stranu takto má z knížky užitek nejen pár nadšenců a pamětníků, ale i obyčejní diváci," míní Svobodová.

Zábradlí chce slavit s diváky i jinak. Třeba festivalem Ohromné maličkosti, který 21. prosince nabídne představení v každém koutě divadla včetně dámských sprch. Od ledna bude každý měsíc nabízet vstupenky na vybraná představení za symbolických 50 korun. Přirozenou součástí oslav mají být do konce sezony také čtyři premiéry. První z nich – hra Jeana-Luca Lagarce My, hrdinové – má premiéru 18. prosince.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Co by se dělo, kdyby Sigmund Freud potkal autora Narnie C. S. Lewise?

Pavel Rímský jako Sigmund Freud a Martin Finger jako C. S. Lewis v kusu...

Sigmund Freud a C. S. Lewis, Pavel Rímský a Martin Finger. Dvě známá jména Evropy 20. století v podání renomovaných...

Vrací se Sňatky z rozumu. Poví, kdo tehdy postavil Vinohrady s Žižkovem

Otakar Brousek

Divadlo na Vinohradech si v rámci oslav svého stodesátého výročí od založení nadělilo Sňatky z rozumu.

Ceny divadelní kritiky znají nominace, šanci má Brousek, König i Kocábová

Pavla Beretová a Matyáš Řezníček jako ústřední pár v Maryše

Pavla Beretová, Martin Finger, Ondřej Brousek, Eva Salzmannová, Miloslav König či Natálie Kocábová. Ti všichni mají...

Najdete na iDNES.cz