Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Divadlo Na zábradlí slaví padesátiny. Skromně

  1:44aktualizováno  1:44
Před padesáti lety stál na jevišti pražského Divadla Na zábradlí jeden z jeho zakladatelů Jiří Suchý a zpíval písničky ze zbrusu nového kusu Kdyby tisíc klarinetů.

Ředitelka Divadla Na zábradlí Doubravka Svobodová | foto: ČTK

Suchý sice ze sálu, kterému vtiskl charakteristickou podobu s pruhovanými tapetami, brzy odešel, ale divadlo pojmenované podle nedaleké uličky Na Zábradlí se rozvíjelo dál. Premiéru své první hry Zahradní slavnost tu měl Václav Havel, režírovali zde Jan Grossman či Evald Schorm, hrál tu světoznámý mim Ladislav Fialka.

Scéna, která měla zásadní význam pro moderní české divadlo, dnes slaví padesátiny večírkem. Pozvala na něj všechny, kteří s divadlem měli během padesáti let co do činění. "Rozeslali jsme skoro tisíc pozvánek," říká ředitelka divadla Doubravka Svobodová. Ty, kteří se padesátin divadla nedožili, připomíná v divadle alespoň chodba slávy.

Tak významné kulatiny jistě mohlo Zábradlí pojmout velkolepěji. Jenže divadlo, v jehož prostorách se střídaly umělecky vyhraněné osobnosti, stěží může představit jeden "průřezový večer". Leccos ovlivnily také peníze, ale především nejistota, v níž se divadlo ocitlo v minulé "grantově napjaté" sezoně.

Historii připomene i diář

Divadlu Na zábradlí spolu s několika dalšími scénami hrozilo, že v něm uspěchaně proběhne konkurz na nové vedení. "Nebylo jasné, zda budeme s to plnit záruky, takže nás opustila řada sponzorů. Pomohli jsme si vlastními silami, nejvíce sponzorů je z řad zaměstnanců," říká Svobodová.

Připomíná, že na Zábradlí jde vlastně o tradici. První mecenáškou totiž byla Ljuba Hermanová, která před padesáti lety prodala několik obrazů, aby čerstvě zrozenému divadlu nadělila první technické vybavení.

"Z nouze ctností", leč nakonec prý vítanou, je též vydání knihy, která by jubileum připomněla. Místo teatrologické studie podrobně dokumentující historii vychází diář, který významná data připomíná. "Divadlo by si jistě historickou studii zasloužilo. Ovšem na druhou stranu takto má z knížky užitek nejen pár nadšenců a pamětníků, ale i obyčejní diváci," míní Svobodová.

Zábradlí chce slavit s diváky i jinak. Třeba festivalem Ohromné maličkosti, který 21. prosince nabídne představení v každém koutě divadla včetně dámských sprch. Od ledna bude každý měsíc nabízet vstupenky na vybraná představení za symbolických 50 korun. Přirozenou součástí oslav mají být do konce sezony také čtyři premiéry. První z nich – hra Jeana-Luca Lagarce My, hrdinové – má premiéru 18. prosince.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Vážností bychom Vlasy pohřbili. Čekejte hvězdy i holé zadky, láká režisér

Šimon Caban na zkouškách muzikálu Vlasy

Se zdravým nadhledem pracuje režisér Šimon Caban na muzikálu Vlasy pro pražské Divadlo Kalich. Nehrozí prý patos ani...

Koně v cirkusu. Už se ozvali ochránci, drezúra to ale není, zní z Letné

Záběr z představení Bestias, která na Letní Letnou veze soubor Baro d´Evel Cirk...

Na nezvyklé zapojení zvířat láká jedna ze zahraničních hvězd letošního ročníku novocirkusového festivalu Letní Letná. V...

Jako Jonathan Livingston Racek. Akrobati Losers poletí Vzduchem

Oficiální ilustrační foto k představení Vzduchem

S nadsázkou se dá říci, že když se v pražských Letenských sadech v druhé polovině srpna nahlas zavolá Letní Letná, ozve...

Najdete na iDNES.cz