Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Divadlo Minor má konečně domovskou scénu

  10:42aktualizováno  10:42
Po dvou letech harcování po různých pražských scénách se loutkáři z Minoru konečně dočkali - slavnostním představením Voda čerstvosti se ve čtvrtek otevírá jejich zbrusu nové divadlo ve Vodičkově ulici. Minor původně sídlil na Senovážném náměstí v divadle kdysi známém jako Kleine Bühne (Malá scéna), po válce se budova proměnila v Ústřední loutkové divadlo, jehož úlohu převzal v devadesátých letech právě Minor. Zbourat dům povolil magistrát v létě 1999 - na jeho místě vznikl zadní trakt komplexu Slovanský dům.

Náhradou nabídl prostor bývalého kina Skaut, ve kterém se přestalo promítat po druhé světové válce a kde později sídlilo studio Československé televize. Prostory však řadu let zely prázdnotou a prosakovaly do nich spodní vody.

Podle původních plánů měl Minor zahájit ve Vodičkově ulici již o dva měsíce dříve, jenže stavba se kvůli nově vypsanému výběrovému řízení na dodavatele zdržela.

Nová scéna vznikla nákladnou přestavbou za přibližně padesát milionů korun. Dvoupodlažní divadlo zabírá více než devět tisíc metrů čtverečních. Hlavní sál s kapacitou 206 diváků má základní podobu klasické kukátkové scény. Jeviště je ovšem variabilní - díky hydraulice se zvedne více než o metr a je možné přestavět je na poloarénu nebo arénu. Jako studiová scéna pro komorní projekty loutkářům poslouží zkušebna ve foyeru divadla.

Projekt vypracoval ateliér ATD, na hravé podobě interiérů vyvedených v zářivých barvách se podílelo několik výtvarníků. Hlavní výtvarník Viktor Korejs vytvořil ve foyeru skrytá zákoutí s pohovkami včetně minipokojíčku - jeskyňky ve tvaru klíčové dírky. Výzdobu interiéru doplňují skleněné mozaiky manželů Jelenových a dřevěný panák - symbol divadla.

Lidé z divadla neskrývají úlevu a radost z vlastní střechy nad hlavou. "Zejména pro techniku tak končí vysilující martyrium. Technici běžně do divadel, ve kterých jsme hostovali, docházeli okolo páté hodiny ráno, aby stihli připravit scénu na dopolední představení. Ihned po potlesku se zase všechno muselo rychle demontovat a odvézt," popisuje situaci mluvčí divadla Lenka Studénková.

Těžké časy bez domovské scény byly také těžkou zkouškou pro soubor. Po demolici staré budovy totiž panovaly obavy, že neexistence zázemí soubor rozloží. "Mimo vlastní scénu jsme dokázali odehrát více než pět set představení a uvést deset premiér," chlubí se Studénková. Některá představení Minor uvedl poprvé mimo Prahu (například v Divadle Husovka v Karlových Varech); jejich oficiální premiéru nyní chystá právě do nové scény. Proto i den před otevřením panovalo v divadle zběsilé pracovní tempo - jak stavbařů, kteří dělali poslední úpravy, tak loutkářů, kteří oprašují starší kusy a zkoušejí novou pohádku Sedmero krkavců.

Divadlo Minor zahajuje na nové domovské scéně hrou Voda čerstvosti.

Divadlo Minor zahajuje na nové domovské scéně hrou Voda čerstvosti.

Divadlo Minor zahajuje na nové domovské scéně hrou Voda čerstvosti.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Vytrénovali mě komunisti, když mi zakazovali role, řekla Janžurová Za scénou

Za scénou: Iva Janžurová - celý záznam

„Vytrénovali mě komunisti, když mi zakazovali role. Ale já se naučila každý zápor proměnit v klad,“ řekla herečka Iva...

Loňské divadlo nabídlo víc než jen souboj Lucie Bílé s Natálií Grossovou

Záběr z generální zkoušky představení Honey, které do Jatek78 připravily Cirk...

Divadlo herců, divadlo jasných žánrů, divadlo starého střihu. Tak prezentuje progresivní kulturní odvětví každoroční...

Co by se dělo, kdyby Sigmund Freud potkal autora Narnie C. S. Lewise?

Pavel Rímský jako Sigmund Freud a Martin Finger jako C. S. Lewis v kusu...

Sigmund Freud a C. S. Lewis, Pavel Rímský a Martin Finger. Dvě známá jména Evropy 20. století v podání renomovaných...

Najdete na iDNES.cz