Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Divadlo bude mít osm nových členů

  15:09aktualizováno  15:09
Jihlava - S řadou změn a velikými plány skončila sezona v jihlavském Horáckém divadle. Ihned po posledním představení se vedení divadla začalo věnovat sezoně nadcházející. "Myslím si, že jsme závazkům vůči divákům dostáli, až na pohádku, kterou jsme neuvedli," říká ředitel divadla Josef Fila.

V současné době se uzavírá divácká anketa Horác a její průběžné výsledky podle vedení divadla napovídají o spokojenosti předplatitelů. "Každá inscenace si našla svého diváka. Některá je úspěšnější, některá méně. Ale že by někdo napsal 'Takhle ne a už nikdy Horácké divadlo', to se nestalo," prozrazuje Fila.

Konec sezony poznamenaly časté výpadky či přesuny jednotlivých představení. "Dodatečně se chceme divákům omluvit. Hektičnost závěru sezony způsobila onemocnění v souboru," vysvětluje Fila. V jednu chvíli chyběla v souboru kvůli onemocnění až čtveřice herců, často těch, kteří doslova "neslezou z jeviště".
Malá scéna pokračuje

Velká scéna není jediným hracím prostorem divadla. Několik inscenací hostil alternativní prostor Malé scény. I pro příští sezonu počítá vedení divadla s využitím  tého alternativy. "A to i přesto, že zde máme návštěvnický problém. Abychom hráli na Malé scéně vícekrát do měsíce, museli by mít diváci větší zájem," přiznává umělecký šéf divadla Michael Junášek. Inscenaci Vliv gama záření na měsíčky zahradní a scénickou montáž poezie Jacquese Préverta chtějí divadelníci uvádět i v příští sezoně. V lednu by pak měla přijít první premiéra a následovat by ji mělo dalších pět. "Máme představu i plán, co budeme na Malé scéně hrát, ale zatím nechceme nic prozrazovat," tají dramaturgii alternativní scény Junášek. V dramaturgických úvahách se objevují jména básníka Francoise Villona nebo dramatika Jeroma Kittyho.

Změna režiséra
Ne všechny plány, které si divadlo pro příští sezonu vytýčilo, dojdou naplnění. Velikou změnou je výměna režiséra, který by měl nastudovat Vrchlického Noc na Karlštejně. Umělecký šéf libereckého divadla F. X. Šaldy Pavel Pecháček se potýká se závažnými zdravotními problémy, proto se musela najít náhrada. "Režie se v tomto případě ujme František Hromada, který působil v Chebu," říká Junášek. V této chvíli už jsou kompletně sestaveny realizační týmy všech sedmi inscenací. Kromě Noci na Karlštejně se diváci mohou těšit na Dürrenmattovu Návštěvu staré dámy či Gogolova Revizora. Práci na první premiéře sezony, kterou bude Penzión pro svobodné pány, již zahájil ředitel Dejvického divadla  Miroslav Krobot.

Horác podeváté jinak
Další změnou je nové pojetí předávání cen, které inscenace a herci získávají v anketě Horác. "Předání bude neveřejné a odehraje se na setkání s pracovníky divadla ještě před začátkem sezony," vysvětluje Fila. Pryč je tedy doba, kdy se ceny bombasticky udělovaly v jakémsi "estrádním" programu.

Osm nových členů
Asi nejvíce očekávanými změnami každé sezony jsou pohyby v hereckém souboru. Z tohoto hlediska patří letošek k těm obdobím, kdy jsou personální změny největší. "Horácké divadlo opouští šest členů," říká Junášek. Diváci už se tedy nebudou setkávat s Radkem Křížem a Petrem Žákem, do důchodu po čtyřiceti letech míří Josef Kubín. Ženskou část souboru opouštějí Alice Veldenová, Eva Snášelová a Martyna Klimáčková, která získal stipendium ke studiu v Paříži. "Z odchodu především Radka Kříže a Martyny Klimáčkové nejsme v žádném případě nadšeni," prozrazuje Fila.

Na vedení divadla pak bylo, aby získalo za odcházející herce  adekvátní náhradu. Do angažmá přichází hned osm nových tváří. Přímo pro titulní roli v inscenaci Drahomíra byla angažována Daniela Bakerová. "To je podle našeho názoru herečka par excellence," soudí Fila. Z pražské DAMU přichází Lenka Hušková. Hned tři členy dodalo Slovácké divadlo z Uherského Hradiště. Střední věk posílí manželská dvojice Ludmila Forétková a Jiří Vobecký, třetí je Erika Pláňavská. Z herecké Vyšší odborné školy z Prahy přichází do Jihlavy Jan Rydl, absolventem brněnské konzervatoře je Pavel Vacek. Z Olomouce nastupuje do angažmá Martin Valouch. "Ten už zahájil práci na inscenaci režiséra Krobota," říká Fila.

Pohádka bude za rok
Právě končící sezona nebyla završena tradiční inscenací pohádky. "Kvůli technickým i personálním problémům jsme realizaci museli zastavit. Broučků se ale diváci dočkají v příští sezoně," říká Junášek.

V tuto chvíli už tedy zbývá jen nechat na divákovi, aby posoudil chystané inscenace i změny, které zastihly jihlavské divadlo. První příležitost k tomu bude mít osmého září při premiéře Penzi onu pro svobodné pány.

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz