Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Divadlo bude mít osm nových členů

  15:09aktualizováno  15:09
Jihlava - S řadou změn a velikými plány skončila sezona v jihlavském Horáckém divadle. Ihned po posledním představení se vedení divadla začalo věnovat sezoně nadcházející. "Myslím si, že jsme závazkům vůči divákům dostáli, až na pohádku, kterou jsme neuvedli," říká ředitel divadla Josef Fila.

V současné době se uzavírá divácká anketa Horác a její průběžné výsledky podle vedení divadla napovídají o spokojenosti předplatitelů. "Každá inscenace si našla svého diváka. Některá je úspěšnější, některá méně. Ale že by někdo napsal 'Takhle ne a už nikdy Horácké divadlo', to se nestalo," prozrazuje Fila.

Konec sezony poznamenaly časté výpadky či přesuny jednotlivých představení. "Dodatečně se chceme divákům omluvit. Hektičnost závěru sezony způsobila onemocnění v souboru," vysvětluje Fila. V jednu chvíli chyběla v souboru kvůli onemocnění až čtveřice herců, často těch, kteří doslova "neslezou z jeviště".
Malá scéna pokračuje

Velká scéna není jediným hracím prostorem divadla. Několik inscenací hostil alternativní prostor Malé scény. I pro příští sezonu počítá vedení divadla s využitím  tého alternativy. "A to i přesto, že zde máme návštěvnický problém. Abychom hráli na Malé scéně vícekrát do měsíce, museli by mít diváci větší zájem," přiznává umělecký šéf divadla Michael Junášek. Inscenaci Vliv gama záření na měsíčky zahradní a scénickou montáž poezie Jacquese Préverta chtějí divadelníci uvádět i v příští sezoně. V lednu by pak měla přijít první premiéra a následovat by ji mělo dalších pět. "Máme představu i plán, co budeme na Malé scéně hrát, ale zatím nechceme nic prozrazovat," tají dramaturgii alternativní scény Junášek. V dramaturgických úvahách se objevují jména básníka Francoise Villona nebo dramatika Jeroma Kittyho.

Změna režiséra
Ne všechny plány, které si divadlo pro příští sezonu vytýčilo, dojdou naplnění. Velikou změnou je výměna režiséra, který by měl nastudovat Vrchlického Noc na Karlštejně. Umělecký šéf libereckého divadla F. X. Šaldy Pavel Pecháček se potýká se závažnými zdravotními problémy, proto se musela najít náhrada. "Režie se v tomto případě ujme František Hromada, který působil v Chebu," říká Junášek. V této chvíli už jsou kompletně sestaveny realizační týmy všech sedmi inscenací. Kromě Noci na Karlštejně se diváci mohou těšit na Dürrenmattovu Návštěvu staré dámy či Gogolova Revizora. Práci na první premiéře sezony, kterou bude Penzión pro svobodné pány, již zahájil ředitel Dejvického divadla  Miroslav Krobot.

Horác podeváté jinak
Další změnou je nové pojetí předávání cen, které inscenace a herci získávají v anketě Horác. "Předání bude neveřejné a odehraje se na setkání s pracovníky divadla ještě před začátkem sezony," vysvětluje Fila. Pryč je tedy doba, kdy se ceny bombasticky udělovaly v jakémsi "estrádním" programu.

Osm nových členů
Asi nejvíce očekávanými změnami každé sezony jsou pohyby v hereckém souboru. Z tohoto hlediska patří letošek k těm obdobím, kdy jsou personální změny největší. "Horácké divadlo opouští šest členů," říká Junášek. Diváci už se tedy nebudou setkávat s Radkem Křížem a Petrem Žákem, do důchodu po čtyřiceti letech míří Josef Kubín. Ženskou část souboru opouštějí Alice Veldenová, Eva Snášelová a Martyna Klimáčková, která získal stipendium ke studiu v Paříži. "Z odchodu především Radka Kříže a Martyny Klimáčkové nejsme v žádném případě nadšeni," prozrazuje Fila.

Na vedení divadla pak bylo, aby získalo za odcházející herce  adekvátní náhradu. Do angažmá přichází hned osm nových tváří. Přímo pro titulní roli v inscenaci Drahomíra byla angažována Daniela Bakerová. "To je podle našeho názoru herečka par excellence," soudí Fila. Z pražské DAMU přichází Lenka Hušková. Hned tři členy dodalo Slovácké divadlo z Uherského Hradiště. Střední věk posílí manželská dvojice Ludmila Forétková a Jiří Vobecký, třetí je Erika Pláňavská. Z herecké Vyšší odborné školy z Prahy přichází do Jihlavy Jan Rydl, absolventem brněnské konzervatoře je Pavel Vacek. Z Olomouce nastupuje do angažmá Martin Valouch. "Ten už zahájil práci na inscenaci režiséra Krobota," říká Fila.

Pohádka bude za rok
Právě končící sezona nebyla završena tradiční inscenací pohádky. "Kvůli technickým i personálním problémům jsme realizaci museli zastavit. Broučků se ale diváci dočkají v příští sezoně," říká Junášek.

V tuto chvíli už tedy zbývá jen nechat na divákovi, aby posoudil chystané inscenace i změny, které zastihly jihlavské divadlo. První příležitost k tomu bude mít osmého září při premiéře Penzi onu pro svobodné pány.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

Z loňských oslav na Národní třídě

Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz