Jak si bratři Formanovi na zelené louce vystavěli westernové městečko

  8:53aktualizováno  8:53
Rozverní kovbojové, tančící dámy, ale i průlet snovou westernovou krajinou. Ještě jednou se vrátit do atmosféry představení Deadtown, které u nás i ve světě od loňska uvádí Divadlo bratří Formanů, umožňuje dokument Radima Kratochvíla nazvaný Deadtown aneb Cesta tam a zase zpátky.

Vizuál k představení Deadtown | foto: Divadlo bratří Formanů

Nevlastní bratr slavných dvojčat totiž s kamerou sledoval veškeré přípravy kusu, který byl pro Formany premiérovým návratem po deseti letech. Tedy po dost dlouhé době, kdy se mimo jiné třeba Petr naplno věnoval šéfování plzeňského projektu Evropské hlavní město kultury.

Fotogalerie

Bezmála hodinový snímek, který Divadlo bratří Formanů promítá ve svém stanu mezi představeními, mapuje proces vzniku inscenace od samého počátku. Začíná se už v létě 2016 v pražské Papírenské ulici, kde mají bratři dílnu.

„Jsme otroci,“ hlásí zde rozverně dívky, které před ateliérem natírají kaktusy, důležité součásti westernové scény. Zatímco Matěj Forman kreslí kulisy a návrhy k projekcím, ostatní dávají dohromady technickou stránku náročného představení, kde se přímo před diváky pódium proměňuje ve westernový salon.

Pokračuje se prvními nácviky hudebních čísel, kde hudbu složili Marko Ivanovič a Jarda Traband Svoboda a choreografii vytvořila Veronika Švábová s Markem Zelinkou, či náročnou stavbou speciálně pro Deadtown vytvořeného stanu.

Zde se více v záběrech objevuje i Petr, režisér celé show, v níž Formani dosud neviděným způsobem propojili westernovou tematiku s estetikou raných filmů.

Dokument, který je podle postupu příprav rozčleněn na jednotlivé kapitoly, končí až oficiální premiérou 7. března roku 2017. Tehdy byl Deadtown poprvé uveden ve francouzském Sénartu, české premiéry se dočkal až o více než čtvrt roku později v Praze. Show zahajovala úvodní ročník nového festivalu Arena, který Formani zorganizovali na smíchovské náplavce.

Ze známých tváří mohou diváci v Kratochvílově snímku během příprav vedle Formanů poznat i herečku Simonu Babčákovou. Anebo skateboardovou legendu Ivana Zobáka Pelikána, jednu z nejvýraznějších tváří nedávno uvedeného dokumentu King Skate.

Zda bude snímek k vidění i mimo samotné divadlo, je zatím v jednání.

Formani tento podzim se svým Deadtownem hostovali v Praze. Po zimní pauze vyráží v březnu příštího roku na evropské turné, které obsáhne jarní zastávky ve francouzském Caen či Elbeuf. V červnu pak míří do Británie, konkrétně do anglického Birminghamu.


Nejčtenější

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhům Rychlých šípů od Jaroslava Foglara je už...

Padla poslední klapka Jana Žižky. Do ciziny půjde pod názvem Medieval

Vinzenz Kiefer, Machael Caine a Alistair Brammen při natáčení filmu Jan Žižka

Téměř tři měsíce trvalo natáčení filmu Jan Žižka, poslední klapka nyní padla v Nymburku. Režisér míří do střižny a...

Nechtěl jsem, aby mě po parketu honili s bičem, řekl vítěz StarDance

Herec Jiří Dvořák s taneční partnerkou Lenkou Norou Návorkovou v kulturním...

Ač se bál, že po náročném tanečním půlroce nevstane, dorazil nakonec čerstvý vítěz letošní StarDance Jiří Dvořák do...

VIDEO: Takto se točila parodie na Harryho Pottera se Zemanem a Babišem

Parodie Harry Potter a kámen mudrců s Milošem Zemanem.

Hitem internetu se stalo video autorů Michala Orsavy a Michaely Lovecké. Jejich parodie na Harryho Pottera, kde...

RECENZE: Urostlý Aquaman hraje mokrou Hru o trůny úmorných 143 minut

Záběr z filmu Aquaman

Tvrdí o sobě, že není barbar, miluje umění a jako jeden z mála ještě čte knihy. Ovšem v titulní roli filmového komiksu...

Další z rubriky

Nejen o anonymním sexu. V Rubínu zazní námluvy kosatek i disko

Vizuál k inscenaci Lonely Horny Only, kterou uvádí A Studio Rubín

Ženské prsty zabořené do rozkrojeného grapefruitu. Nejnovější premiéru pražského A studia Rubín nazvanou Lonely Horny...

Zábradlí se věnuje Bergmanovi. Persony jsou prostorem pro dámskou šatnu

Záběr z inscenace Persony

I pro letošní sté výročí narození Ingmara Bergmana se v pražském Divadle Na zábradlí rozhodli věnovat filmařově dílu....

RECENZE: Čtyři umaštěné trosky dokázaly na Novou scénu dostat herectví

Záběr z inscenace Návštěva

Paranoia je od toho, aby člověk viděl realisticky. Dokumentovat samotu mne dvakrát nebaví. Nepřeberné množství...

Najdete na iDNES.cz