Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Divadla se učí prodávat lístky přes internet

  10:52aktualizováno  10:52
Důkaz divácké úspěšnosti divadel - fronty, které se tvořily u pokladen před zahájením předprodeje - je na ústupu. S příchodem internetu se otevřela možnost objednávat si vstupenky od svých počítačů ať v práci, či doma. Stačí zabrousit na webové stránky příslušného divadla a využít rezervačního systému. "Diváci se tak dostanou k lístkům bez fronty, zablácených bot i bez stresů z toho, že už bude vyprodáno," glosuje možnosti nové služby Luděk Golat, ředitel Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. "U lidí, pro něž je internet samozřejmostí, to navíc může zapůsobit jako jistá motivace, aby přišli do divadla."
VÝVOJ SKOKEM
Mezi prvními s tím začala asi před pěti lety pražská Archa. "Zájem o internetové objednávky stále roste," říká její ředitel Ondřej Hrab. "Přes internet už prodáváme asi deset procent lístků." Za důležitý marketingový ukazatel pokládá i návštěvnost stránek divadla, z nichž diváci čerpají údaje o divadle a jeho repertoáru; na nich Archa zaznamenává asi 200 přístupů denně.

"Ze začátku to byly asi dvě rezervace za měsíc," shrnuje internetovou zkušenost Doubravka Svobodová, ředitelka Divadla Na zábradlí. "Pak ale přišel velký skok a počet objednávek roste geometrickou řadou. Některá představení bychom mohli prodat přes internet celá." Na Zábradlí ovšem nechávají i u těch nejžádanějších titulů padesát procent lístků v prodeji na pokladně, aby nepřišla zkrátka "neinternetová" část publika.

"Celkem už běžně si u nás přes internet objednávají lístky školy, přibývají i jednotliví diváci," připojuje poznatek za ostravské divadlo Luděk Golat. Stoupající internetový zájem zaznamenal i festival Mozart Open, v jehož rámci se hrají produkce zaměřené hlavně na diváky z řad turistů. "Dnes je to kolem osmi procent obchodu," poznamenává Martin Lokaj z festivalové produkce. "Vedle diváků ze zahraničí se na nás tímto způsobem začínají čím dál víc obracet i cestovní kanceláře."

ZÁKLAD JSOU STRÁNKY
Při internetovém výběru vstupenek záleží na péči, jakou divadla svým stránkám věnují. Někde je pouze uvedena e-mailová adresa pokladny a zákazník musí ostatní údaje pracně vyplňovat sám. Jinde stačí myší kliknout třeba na slovo objednat a hned naskočí elektronický formulář, k němuž jsou připojeny i podrobné instrukce, jak a kde si vstupenky vyzvednout; případně, zda a jak je získat i poštou na dobírku. Nemluvě o dalším informačním komfortu, který může zahrnovat například údaje o vyprodaných představeních, rozmístění sedadel v hledišti a rozdílech v cenách, fotografie z inscenací či podrobnosti o jejich tvůrcích.

Vývoj však kvapí a včerejší novinka je dnes jen standard. "Pro Zábradlí chystáme nové webové stránky - bývali jsme nejlepší a teď už jsme průměrní," míní Svobodová. Archa zase začala nabízet rezervace z mobilních telefonů prostřednictvím WAP služby.

CIMRMAN ODOLÁVÁ
Některá divadla svodům internetového prodeje odolávají. Na Divadlo Járy Cimrmana nebo Ypsilonku si tak diváci musí vystát fronty a právě vzhledem k obrovskému zájmu prý tyto scény v nejbližší době ani s internetovou službou nepočítají.

Za internetovým boomem zaostal Činoherní klub, kde teprve před pár týdny převedli prodej vstupenek do počítače. Podle ředitele Vladimíra Procházky se divadlo práci s internetem nebrání, o čemž ostatně svědčí i jeho webové stránky. A první kroky v oblasti internetového prodeje chystá Činoherní klub na duben.

Nutnost jít s dobou pociťují také mimopražské scény, jako je Klicperovo divadlo v Hradci Králové. Tamější ředitel Ladislav Zeman ví, že prode j po síti je téměř nevyhnutelný, ale brání i tradiční prodej: "Osobní kontakt s diváky je pro nás nezastupitelný, můžeme si popovídat a získat tak zpětnou vazbu."

Zpoždění v oblasti internetového prodeje dohnalo Národní divadlo v Praze. Na začátku sezony vyrukovalo s rezervacemi míst prostřednitvím v tuzemsku nejpropracovanějšího systému. V nabídce figurují desítky tisíc lístků s více než dvouměsíčním předstihem a podle vedoucí propagace Dity Šnajdrové roste zájem o novou službu rychlým tempem. V září, když se možnost internetových rezervací na představení první tuzemské scény objevila, se prodalo 104 vstupenek, za prosinec to bylo 730 lístků za více než 240 tisíc korun.

INVESTICE DO BUDOUCNOSTI
Internetový prodej vstupenek v divadlech zatím zůstává v půli cesty - chybí mu možnost přímé elektronické platby kreditními kartami. Což je dáno jednak malými tuzemskými zkušenostmi a pro některé scény by to navíc znamenalo investice neúměrné zisku. V omezené míře se už může kartami platit kupříkladu v Arše a u produkcí Mozart Open; se zavedením přímých plateb počítá do příštího roku Národní divadlo. "Je to pro nás především investice do budoucnosti. Na komunikaci po internetu jsme dnes už závislí," dodává k internetovému prodeji Ondřej Hrab.
Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Koně v cirkusu. Už se ozvali ochránci, drezúra to ale není, zní z Letné

Záběr z představení Bestias, která na Letní Letnou veze soubor Baro d´Evel Cirk...

Na nezvyklé zapojení zvířat láká jedna ze zahraničních hvězd letošního ročníku novocirkusového festivalu Letní Letná. V...

VIDEO: Letní Letnou zahájí milostný dopis, podívejte se na zkoušku

Zkouška zahájení 15. ročníku festivalu Letní Letná

V pražských Letenských sadech večer začíná 15. ročník festivalu nového cirkusu a pantomimy Letní Letná. Více než 30...

Cirkus 20. století veze Rudé brigády, srpen 68 i rozhlasovou Válku světů

Záběr z představení 8, které Divadlo Continuo hraje na poli u Švestkového dvora.

Ač plánovanou premiéru spláchla a odnesla bouře, zve až do středy jihočeské Divadlo Continuo na svůj Švestkový dvůr, v...

Najdete na iDNES.cz