Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Divadelním souborům skončila ve Skotsku olympiáda

  0:01aktualizováno  0:01
Pro největší divadelní festival na světě, edinburský Fringe, který skončil v pondělí, to nebyl nejlepší rok. Na "divadelní olympiádu" dvou tisíc inscenací přijelo méně diváků než loni. Normální návštěvník by to však nepoznal.

Fringe 2008 - z představení souboru DOT504. | foto: Archiv souboru

Fringe 2008 - z představení souboru DOT 504Výkladní skříň přehlídky, ulice High street, přetékala letáky i produkcemi, jejichž cíl byl jediný: upoutat pozornost. Na tak rozmanité přehlídce všech žánrů se zřídkakdy ukáže jediný hit, ale hned několik kusů, o kterých se mluví. Letos to byla například inscenace Factory od Badac Theatre Company, simulující v divácích pocity osvětimských vězňů před zplynováním.

Publikum je postupně mačkáno do stále těsnějších místností a terorizováno hlukem. Někteří recenzenti nevydrželi a z představení uprchli, pověst však byla zaručena a z Factory se stalo nedostupné představení.

ALUMINIUM SHOW

Pozornost si vydobyla i inscenace Caravan, hraná v přívěsu. Šestice herců v ní zpracovala loňské britské záplavy. Autentická sdělení obětí povodní provázel déšť bubnující do střechy a někteří diváci neskrývali pohnutí.

Fringe 2008 - z představení souboru AdriatikEdinburský festival má totiž mnoho tváří: vedle sebe stojí jemné výpovědi i kýčovité, zato však energií nadupané show. Jako třeba představení nazvané Aluminium, v němž tanečníci křepčili v převlecích za ginatické hliníkové trubky a do publika vystřelovali cáry alobalu.

České soubory se v nabitém programu neztratily. Do Skotska odjela inscenace režijního tandemu Skutr, brněnské Divadlo Neslyším, divadlo Adriatik, Teatr Novogo Fronta a taneční soubor DOT504. Všichni hráli před plnými sály a podařilo se jim upoutat média. Příznivé recenze jsou nezbytné: v džungli možností totiž představují směrovky pro diváky.

FRINGE FESTIVAL V ULICÍCH

Vysoká konkurence vychází z podstaty festivalu, který před více než šedesáti lety vznikl jako opozice k přehlídce Edinburgh International. Ta dodnes zve jen vybraná divadla, zatímco na Fringe může přijet každý, kdo se přihlásí, sežene si místo a má dost peněz.

Umělci nedostávají honoráře, naopak za všechno platí. Jediným ziskem je výtěžek ze vstupenek a fakt, že případný úspěch na Fringe startuje mezinárodní kariéru. Hraje se od rána do noci v divadlech, kostelích, kavárnách, stanech. Zhruba dvě třetiny programu tvoří vystoupení komiků, milovaná tiskem i rodilými mluvčími.

Fringe 2008 - z představení Plačky režijního dua Skutr

Mezi řadou hvězd i začínajících šprýmařů se objevily i kuriozity: třináctiletý začátečník a sedmdesátiletý nestor, který se vrátil ke svému řemeslu. Počet "comedies" roste natolik, že se mluví o možnosti vytvořit pro tento žánr vlastní festival.

Fringe 2008 - z představení Plačky režijního dua Skutr Hlavní pravidlo Fringe zní: Všechno, co přiměje diváka, aby si v obrovské konkurenci koupil lístek na vaše představení, se počítá. Přesto bylo letos "festivalové tržiště" na High street méně rušné než v minulých letech. "My jsme té ulici říkali Elm street, protože to byla naše noční můra. Herci si tam letáky rozdávali nejvíc sami mezi sebou," konstatuje Jakub Vedral, produkční Teatru Novogo Fronta.

Ačkoliv i při "slabším roku" Fringe za tři týdny prodal milion a půl vstupenek, úbytek návštěvníků město pocítilo. Tahoun skotské ekonomiky "zradil" například hoteliéry, kterým poprvé přebývala lůžka.

Americké turisty odradil slabý dolar, reputaci přehlídky pochroumalo úvodní zhroucení nového systému pro prodej lístků. Nevyvedlo se ani počasí: na déšť jsou tu sice zvyklí, přesto Skotsko letos zažilo jeden z nejvlhčích srpnů vůbec. Poznávacím znamením účastníků Fringe tak byly nejen festivalové pasy, ale také pestrobarevné holínky.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Cirkus 20. století veze Rudé brigády, srpen 68 i rozhlasovou Válku světů

Záběr z představení 8, které Divadlo Continuo hraje na poli u Švestkového dvora.

Ač plánovanou premiéru spláchla a odnesla bouře, zve až do středy jihočeské Divadlo Continuo na svůj Švestkový dvůr, v...

Koně v cirkusu. Už se ozvali ochránci, drezúra to ale není, zní z Letné

Záběr z představení Bestias, která na Letní Letnou veze soubor Baro d´Evel Cirk...

Na nezvyklé zapojení zvířat láká jedna ze zahraničních hvězd letošního ročníku novocirkusového festivalu Letní Letná. V...

RECENZE: Optimismus MacDonaldové překoná v Ungeltu i hospodářskou krizi

Záběr z představení Kdokoli může dělat cokoli

Betty opouští venkov a vrací se do Seattlu k sestrám a matce. Bohužel se právě píší 30. léta, ekonomická situace novým...

Najdete na iDNES.cz