Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Divadelním souborům skončila ve Skotsku olympiáda

  0:01aktualizováno  0:01
Pro největší divadelní festival na světě, edinburský Fringe, který skončil v pondělí, to nebyl nejlepší rok. Na "divadelní olympiádu" dvou tisíc inscenací přijelo méně diváků než loni. Normální návštěvník by to však nepoznal.

Fringe 2008 - z představení souboru DOT504. | foto: Archiv souboru

Fringe 2008 - z představení souboru DOT 504Výkladní skříň přehlídky, ulice High street, přetékala letáky i produkcemi, jejichž cíl byl jediný: upoutat pozornost. Na tak rozmanité přehlídce všech žánrů se zřídkakdy ukáže jediný hit, ale hned několik kusů, o kterých se mluví. Letos to byla například inscenace Factory od Badac Theatre Company, simulující v divácích pocity osvětimských vězňů před zplynováním.

Publikum je postupně mačkáno do stále těsnějších místností a terorizováno hlukem. Někteří recenzenti nevydrželi a z představení uprchli, pověst však byla zaručena a z Factory se stalo nedostupné představení.

ALUMINIUM SHOW

Pozornost si vydobyla i inscenace Caravan, hraná v přívěsu. Šestice herců v ní zpracovala loňské britské záplavy. Autentická sdělení obětí povodní provázel déšť bubnující do střechy a někteří diváci neskrývali pohnutí.

Fringe 2008 - z představení souboru AdriatikEdinburský festival má totiž mnoho tváří: vedle sebe stojí jemné výpovědi i kýčovité, zato však energií nadupané show. Jako třeba představení nazvané Aluminium, v němž tanečníci křepčili v převlecích za ginatické hliníkové trubky a do publika vystřelovali cáry alobalu.

České soubory se v nabitém programu neztratily. Do Skotska odjela inscenace režijního tandemu Skutr, brněnské Divadlo Neslyším, divadlo Adriatik, Teatr Novogo Fronta a taneční soubor DOT504. Všichni hráli před plnými sály a podařilo se jim upoutat média. Příznivé recenze jsou nezbytné: v džungli možností totiž představují směrovky pro diváky.

FRINGE FESTIVAL V ULICÍCH

Vysoká konkurence vychází z podstaty festivalu, který před více než šedesáti lety vznikl jako opozice k přehlídce Edinburgh International. Ta dodnes zve jen vybraná divadla, zatímco na Fringe může přijet každý, kdo se přihlásí, sežene si místo a má dost peněz.

Umělci nedostávají honoráře, naopak za všechno platí. Jediným ziskem je výtěžek ze vstupenek a fakt, že případný úspěch na Fringe startuje mezinárodní kariéru. Hraje se od rána do noci v divadlech, kostelích, kavárnách, stanech. Zhruba dvě třetiny programu tvoří vystoupení komiků, milovaná tiskem i rodilými mluvčími.

Fringe 2008 - z představení Plačky režijního dua Skutr

Mezi řadou hvězd i začínajících šprýmařů se objevily i kuriozity: třináctiletý začátečník a sedmdesátiletý nestor, který se vrátil ke svému řemeslu. Počet "comedies" roste natolik, že se mluví o možnosti vytvořit pro tento žánr vlastní festival.

Fringe 2008 - z představení Plačky režijního dua Skutr Hlavní pravidlo Fringe zní: Všechno, co přiměje diváka, aby si v obrovské konkurenci koupil lístek na vaše představení, se počítá. Přesto bylo letos "festivalové tržiště" na High street méně rušné než v minulých letech. "My jsme té ulici říkali Elm street, protože to byla naše noční můra. Herci si tam letáky rozdávali nejvíc sami mezi sebou," konstatuje Jakub Vedral, produkční Teatru Novogo Fronta.

Ačkoliv i při "slabším roku" Fringe za tři týdny prodal milion a půl vstupenek, úbytek návštěvníků město pocítilo. Tahoun skotské ekonomiky "zradil" například hoteliéry, kterým poprvé přebývala lůžka.

Americké turisty odradil slabý dolar, reputaci přehlídky pochroumalo úvodní zhroucení nového systému pro prodej lístků. Nevyvedlo se ani počasí: na déšť jsou tu sice zvyklí, přesto Skotsko letos zažilo jeden z nejvlhčích srpnů vůbec. Poznávacím znamením účastníků Fringe tak byly nejen festivalové pasy, ale také pestrobarevné holínky.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

Co by se dělo, kdyby Sigmund Freud potkal autora Narnie C. S. Lewise?

Pavel Rímský jako Sigmund Freud a Martin Finger jako C. S. Lewis v kusu...

Sigmund Freud a C. S. Lewis, Pavel Rímský a Martin Finger. Dvě známá jména Evropy 20. století v podání renomovaných...

Pusťte Donnu k maturitě! Zběsilá jízda do 90. let láká dnešní třicátníky

Záběr z inscenace Pusťte Donnu k maturitě!

Časopis Bravo, Steve s Dylanem, videopůjčovny a hudba devadesátých let. Půdní prostor Palm OFF v pražském Divadle pod...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz