Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Divadelníkům zazpívají Plastici i Dusilová

  15:44aktualizováno  15:44
Desítky hudebníků, výtvarníků, tanečníků a divadelníků vystoupí na nedělním koncertě Za Prahu kulturní, kterým 25. května vypuknou Dny neklidu. Akce iniciovaná nespokojenými divadelníky brojí proti grantové politice radního Milana Richtra (ODS).

Demonstrace divadelníků - Praha, 24. dubna 2008 | foto: Roman VondroušČTK

Vystupující chtějí upozornit vedení města, že jim není lhostejné, jak je nakládáno s penězi, a vyjádřit podporu stejnojmenné petici, kterou už podepsalo 19 500 lidí.

"Vedení české první scény petici podporuje. Domnívá se, že se situace v pražské kultuře netýká jen divadel metropole a dalších kulturních zařízení včetně galerií a festivalů. Týká se celého vztahu kultury a společnosti. Proto jsme nabídli, aby se koncert konal právě u nás," řekl Šéf činohry Národního divadla (ND) v Praze Michal Dočekal.

popisek Špalkův Spolek Kašpar končí
divadlo bez dotací nepřežilo

Upozornil, že ředitel ND Ondřej Černý bude 28. května moderovat panelovou diskusi na téma Kultura a společnost, jíž se účastní například dramatik Milan Uhde, profesor Jaroslav Vostrý, ředitel Galerie Jaroslava Fragnera Dan Merta, Eva Žáková z Divadelního ústavu a ředitelka společnosti ProCulture Marta Smolíková.


Za Prahu kulturní

Účinkující sedmihodinového koncertu

Vystoupí Lenka Dusilová, Karel Plíhal, Yellow Sisters, David Kraus, The Plastic People of the Universe, Nightwork, Vodňanský+Skoumal a Andrea Kalivodová. Příspěvek připraví Tomáš Halík, Miroslav Táborský, Martha Issová a další zástupci pražských divadel a institucí včetně výtvarníků Petra Nikla a Jiřího Černického.


Celorepublikové Dny neklidu, jejichž program je umístěn na webových stránkách www.za-prahu-kulturni.cz, vyvrcholí 29. května demonstrací před budovou magistrátu. Zastupitelstvo totiž na zasedání 24. dubna požadavky petice odmítlo.

Demonstrace divadelníkůNespokojení umělci v ní požadovali mimo jiné odvolání radního pro kulturu Milana Richtra (ODS), zrušení dotace na vstupenku, oddělení podpory neziskových a komerčních kulturních zařízení a urychlené řešení situace subjektů, které mají finanční potíže.

"Nepovažujeme to za řádné projednání, jak to ukládá zákon o hlavním městě.Proto jsme se obrátili na primátora Pavla Béma, aby se petice dostala na zasedání znova," řekl novinářům umělecký šéf Městských divadel pražských Petr Svojtka.

"Dny neklidu vnímám jako snahu o vynucení si lepší pozice demonstracemi a pokřikováním na náměstích. Správná cesta vede k jednacímu stolu, a ne do ulic," řekl Richter. Pokládá za nutné, aby se nejprve dohodli znesváření divadelníci a jejich závěry vyhodnotí poradní sbor primátora.

popisek Semafor si utahuje z magistrátu
uvádí satiru Děti kapitána Granta

"Ředitelé divadel jsou dostatečnými odborníky na to, aby mohli mít jasnou představu o tom, jak pokračovat ve financování svých scén," dodal. Souhlasí s tím, že grantový systém se musí zhodnotit.

"Pokud se divadelníci dohodnou, na městě nebude nikdo, kdo by to bojkotoval. Ale nelze to udělat tak, aby jedna skupina profitovala na úkor druhé," řekl Richter.

Na 28. květen svolal druhý kulatý stůl o grantové politice města. "Smysluplný výsledek může mít, když budou k jednání přizváni odborníci, kteří nejsou na grantech zainteresováni, tedy nezávislí experti," komentovala to ředitelka Dejvického divadla Eva Měřičková.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

RECENZE: Sex a kříže. Na Palmovce se ukřičené polské režie opravdu nebáli

Z uvedení Něco za něco v Divadle pod Palmovkou

Temná scéna, hutná a silně nabasovaná hudba. Od úvodních minut je jasné, že nastudování Shakespearovy poslední komedie...

David Matásek uvítá Evropu na velké zahradní party. V Nové Atlantidě

Plakát k inscenaci Nová Atlantida

Je to už skoro tři a půl roku, co na Novou scénu pražského Národního divadla vtrhl Stanislav Gross, Jiří Paroubek či...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz