Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Divadelníkům zazpívají Plastici i Dusilová

  15:44aktualizováno  15:44
Desítky hudebníků, výtvarníků, tanečníků a divadelníků vystoupí na nedělním koncertě Za Prahu kulturní, kterým 25. května vypuknou Dny neklidu. Akce iniciovaná nespokojenými divadelníky brojí proti grantové politice radního Milana Richtra (ODS).

Demonstrace divadelníků - Praha, 24. dubna 2008 | foto: Roman VondroušČTK

Vystupující chtějí upozornit vedení města, že jim není lhostejné, jak je nakládáno s penězi, a vyjádřit podporu stejnojmenné petici, kterou už podepsalo 19 500 lidí.

"Vedení české první scény petici podporuje. Domnívá se, že se situace v pražské kultuře netýká jen divadel metropole a dalších kulturních zařízení včetně galerií a festivalů. Týká se celého vztahu kultury a společnosti. Proto jsme nabídli, aby se koncert konal právě u nás," řekl Šéf činohry Národního divadla (ND) v Praze Michal Dočekal.

popisek Špalkův Spolek Kašpar končí
divadlo bez dotací nepřežilo

Upozornil, že ředitel ND Ondřej Černý bude 28. května moderovat panelovou diskusi na téma Kultura a společnost, jíž se účastní například dramatik Milan Uhde, profesor Jaroslav Vostrý, ředitel Galerie Jaroslava Fragnera Dan Merta, Eva Žáková z Divadelního ústavu a ředitelka společnosti ProCulture Marta Smolíková.


Za Prahu kulturní

Účinkující sedmihodinového koncertu

Vystoupí Lenka Dusilová, Karel Plíhal, Yellow Sisters, David Kraus, The Plastic People of the Universe, Nightwork, Vodňanský+Skoumal a Andrea Kalivodová. Příspěvek připraví Tomáš Halík, Miroslav Táborský, Martha Issová a další zástupci pražských divadel a institucí včetně výtvarníků Petra Nikla a Jiřího Černického.


Celorepublikové Dny neklidu, jejichž program je umístěn na webových stránkách www.za-prahu-kulturni.cz, vyvrcholí 29. května demonstrací před budovou magistrátu. Zastupitelstvo totiž na zasedání 24. dubna požadavky petice odmítlo.

Demonstrace divadelníkůNespokojení umělci v ní požadovali mimo jiné odvolání radního pro kulturu Milana Richtra (ODS), zrušení dotace na vstupenku, oddělení podpory neziskových a komerčních kulturních zařízení a urychlené řešení situace subjektů, které mají finanční potíže.

"Nepovažujeme to za řádné projednání, jak to ukládá zákon o hlavním městě.Proto jsme se obrátili na primátora Pavla Béma, aby se petice dostala na zasedání znova," řekl novinářům umělecký šéf Městských divadel pražských Petr Svojtka.

"Dny neklidu vnímám jako snahu o vynucení si lepší pozice demonstracemi a pokřikováním na náměstích. Správná cesta vede k jednacímu stolu, a ne do ulic," řekl Richter. Pokládá za nutné, aby se nejprve dohodli znesváření divadelníci a jejich závěry vyhodnotí poradní sbor primátora.

popisek Semafor si utahuje z magistrátu
uvádí satiru Děti kapitána Granta

"Ředitelé divadel jsou dostatečnými odborníky na to, aby mohli mít jasnou představu o tom, jak pokračovat ve financování svých scén," dodal. Souhlasí s tím, že grantový systém se musí zhodnotit.

"Pokud se divadelníci dohodnou, na městě nebude nikdo, kdo by to bojkotoval. Ale nelze to udělat tak, aby jedna skupina profitovala na úkor druhé," řekl Richter.

Na 28. květen svolal druhý kulatý stůl o grantové politice města. "Smysluplný výsledek může mít, když budou k jednání přizváni odborníci, kteří nejsou na grantech zainteresováni, tedy nezávislí experti," komentovala to ředitelka Dejvického divadla Eva Měřičková.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

ANKETA: Následuje přestávka. Je to pro vás přežitek, nebo nutnost?

Opona jako symbol divadelní přestávky

Jsou ještě kina, kde se diváci dočkají přestávky během projekce? A co koncerty v halách? A jak si s přestávkou v dnešní...

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

Vážností bychom Vlasy pohřbili. Čekejte hvězdy i holé zadky, láká režisér

Šimon Caban na zkouškách muzikálu Vlasy

Se zdravým nadhledem pracuje režisér Šimon Caban na muzikálu Vlasy pro pražské Divadlo Kalich. Nehrozí prý patos ani...

Najdete na iDNES.cz