Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hanáková dostala další otevřený dopis, divadelníci se bojí likvidace

  9:55aktualizováno  9:55
Divadelníci se obávají, že dojde až na poloviční snížení dotací na podporu živé kultury. To by podle nich mohlo být likvidační pro řadu souborů a festivalů.

Alena Hanáková (TOP09) během tiskové konference po jednání vlády, která odsouhlasila církevní restituce (Praha, 11. ledna, 2012) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Tři desítky předních českých divadelníků žádají v otevřeném dopise ministryni kultury Alenu Hanákovou, aby zveřejnila přesné informace k návrhu rozpočtu ministerstva kultury pro příští rok. Iniciátorem dopisu je divadelní producent a ředitel festivalů Za dveřmi a Živá ulice Jakub Vedral.

Pokud by rozpočet ministerstva v příštích letech měl dostat podobu, jakou v létě schválila vláda, resort by pravděpodobně mohl financovat jen své příspěvkové organizace a činnost církví. V letech 2013 až 2015 by se rozpočet MK měl podle dříve zveřejněného návrhu oproti letošním 8,4 miliardy korun snížit až na pouhých 6,5 miliardy korun v roce 2015.

Nepřijde-li vedení úřadu s výraznou změnou ve financování svých příspěvkových organizací, z rozpočtu nezbude nic na podporu živého umění, kulturních aktivit menšin či památkové programy.

Výdaje na kulturní služby a živou kulturu MK

Výdaje na kulturní služby a živou kulturu MK

"Žádáme Vás tímto o zveřejnění výše finančních prostředků jednotlivých grantových a dotačních okruhů, které MK vypisuje pro rok 2013, a zveřejnění výhledu pro roky 2014 a 2015," píše se v dopise. Divadelníci zdůrazňují, že granty a dotace jsou pro profesionální umění v modelu vícezdrojového financování kultury zásadní. Závislé jsou na nich prý z větší či menší části stovky umělců, uměleckých přehlídek a také akcí reprezentující ČR v zahraničí.

"Výše prostředků, které ministerstvo kultury do této kapitoly uvolňuje, svědčí také o tom, jak si živého umění váží, jak přistupuje k potřebám kultury v České republice," uvádí divadelníci.

Fotogalerie

Pod dopisem je kromě Vedrala podepsán například umělecký ředitel Divadla Continuo Pavel Štourač, umělecký šéf Divadla bratří Formanů Petr Forman, principál souboru La Putyka Rostislav Novák nebo ředitel festivalu Divadelní Flora Petr Nerušil.

Mluvčí ministerstva kultury Markéty Ševčíková už dříve označila informaci o tom, že by na případné snížení rozpočtu mělo doplatit živé umění, za nepřesnou.

"Tato oblast je pro ministerstvo nesmírně důležitá, zahrnuje koneckonců velmi významné příspěvkové organizace, ministerstvem zřizované (Národní divadlo, Česká filharmonie etc.) V rámci vedení ministerstva kultury navíc ještě vůbec neproběhla diskuse o tom, kterých oblastí (resp. odborů) by se mělo případné krácení finančních prostředků týkat."

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Další z rubriky

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

Z loňských oslav na Národní třídě

Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme...

Umělci pomáhají uprchlíkům. U2 na koncertech, herci přímo v Řecku

U2 vydáním novinky Songs of Innocence překvapili.

Frontman irské kapely U2 Bono Vox se proslavil zálibou v humanitární a charitativní práci. Pomáhal lidem nemocným virem...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz