Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hanáková dostala další otevřený dopis, divadelníci se bojí likvidace

  9:55aktualizováno  9:55
Divadelníci se obávají, že dojde až na poloviční snížení dotací na podporu živé kultury. To by podle nich mohlo být likvidační pro řadu souborů a festivalů.

Alena Hanáková (TOP09) během tiskové konference po jednání vlády, která odsouhlasila církevní restituce (Praha, 11. ledna, 2012) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Tři desítky předních českých divadelníků žádají v otevřeném dopise ministryni kultury Alenu Hanákovou, aby zveřejnila přesné informace k návrhu rozpočtu ministerstva kultury pro příští rok. Iniciátorem dopisu je divadelní producent a ředitel festivalů Za dveřmi a Živá ulice Jakub Vedral.

Pokud by rozpočet ministerstva v příštích letech měl dostat podobu, jakou v létě schválila vláda, resort by pravděpodobně mohl financovat jen své příspěvkové organizace a činnost církví. V letech 2013 až 2015 by se rozpočet MK měl podle dříve zveřejněného návrhu oproti letošním 8,4 miliardy korun snížit až na pouhých 6,5 miliardy korun v roce 2015.

Nepřijde-li vedení úřadu s výraznou změnou ve financování svých příspěvkových organizací, z rozpočtu nezbude nic na podporu živého umění, kulturních aktivit menšin či památkové programy.

Výdaje na kulturní služby a živou kulturu MK

Výdaje na kulturní služby a živou kulturu MK

"Žádáme Vás tímto o zveřejnění výše finančních prostředků jednotlivých grantových a dotačních okruhů, které MK vypisuje pro rok 2013, a zveřejnění výhledu pro roky 2014 a 2015," píše se v dopise. Divadelníci zdůrazňují, že granty a dotace jsou pro profesionální umění v modelu vícezdrojového financování kultury zásadní. Závislé jsou na nich prý z větší či menší části stovky umělců, uměleckých přehlídek a také akcí reprezentující ČR v zahraničí.

"Výše prostředků, které ministerstvo kultury do této kapitoly uvolňuje, svědčí také o tom, jak si živého umění váží, jak přistupuje k potřebám kultury v České republice," uvádí divadelníci.

Fotogalerie

Pod dopisem je kromě Vedrala podepsán například umělecký ředitel Divadla Continuo Pavel Štourač, umělecký šéf Divadla bratří Formanů Petr Forman, principál souboru La Putyka Rostislav Novák nebo ředitel festivalu Divadelní Flora Petr Nerušil.

Mluvčí ministerstva kultury Markéty Ševčíková už dříve označila informaci o tom, že by na případné snížení rozpočtu mělo doplatit živé umění, za nepřesnou.

"Tato oblast je pro ministerstvo nesmírně důležitá, zahrnuje koneckonců velmi významné příspěvkové organizace, ministerstvem zřizované (Národní divadlo, Česká filharmonie etc.) V rámci vedení ministerstva kultury navíc ještě vůbec neproběhla diskuse o tom, kterých oblastí (resp. odborů) by se mělo případné krácení finančních prostředků týkat."

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Najdete na iDNES.cz