Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Divadelníci protestovali, nic nezískali. Ani hlavu Richtra

  9:41aktualizováno  13:20
Požadavky, s nimiž divadelníci vyrazili před pražskou radnici, zastupitelé odmítli. Umělci žádali zrušení dotace na vstupenku či výrazné rozlišení komerčních a neziskových projektů. Radní pro kulturu Milan Richter (ODS), o jehož odvolání usilovali, zůstává ve funkci.

Herec Jiří Suchý na happeningu, jímž vyvrcholila petiční akce Za Prahu kulturní. - Praha (24. dubna 2008) | foto: Roman VondroušČTK

Debata, kterou ráno před devátou hodinou odstartovalo protestní shromáždění téměř tří stovek lidí na Mariánském náměstí vyzbrojených transparenty s hesly Porucha je na vašem magistrátu, Ukradená kultura, Umění a zábava není totéž, byla bouřlivá. A trvala déle než dvě hodiny.

Dopoledního happeningu pod okny magistrátu se zúčastnili mimo jiné signatáři petice proti radnímu a poslanci za ODS Richtrovi Martin Dejdar, Jiří Lábus, Jiří Suchý, ale i Ljuba Skořepová, Ondřej Pavelka a Miroslav Táborský (Kdo podepsal písemný protest, se dočtete zde.) Někteří z nich se potom přesunuli přímo do jednacího sálu.

Jednotlivá vystoupení zastupitelů i zástupců kulturní obce provázel potlesk, nebo pískot. Přišli i provozovatelé soukromých divadel, kterým se naopak kroky magistrátu líbí. "Nejde vám o umění, ale o peníze," řekl na adresu svých kritiků Richter.

Taťána Kuchařová s přítelemPeníze i na modelky
Radniční výbor pro kulturu letos vyčlenil 50 milionů ze svého rozpočtu, které mezi divadla rozdělí úměrně k počtu prodaných vstupenek. "Zničí to menší a alternativní divadla," tvrdí umělci. Proto divadelníci ještě před demonstrací sepsali petici.

Magistrát v novém přerozdělování peněz ovšem nezapomněl ani na prestižní soutěž Elite Model Look. Ta pro světový modeling hledá nové tváře. Na její organizaci vyčlenil 1,9 milionu korun.

popisek Názor z blogu
Reakce na protestní akci umělců

"To ale není z grantů, jsou to jiné peníze. Elite Model Look se vysílá v televizích po celém světě a je tu zmiňována Praha. Vysílá to i ČT. Je to o podpoře města a turistického ruchu," brání se Richter, partner bývalé Miss World Taťány Kuchařové.

Richter nesouhlasil zároveň s návrhy některých svých stranických kolegů, aby se příští rok část peněz na kulturní granty přesunula na zdravotnictví nebo na opravy památek. Předseda zastupitelů ODS Pavel Žďárský podotkl, že bude navrhovat, aby město příští rok dalo na příspěvky na kulturu 300 milionů korun místa uvažované asi půl miliardy.

Demonstrace divadelníkůNěkterá divadla kvůli nové grantové politice ruší program. "Divadlo v Celetné ruší kvůli absenci podpory představení a přestává zvát hostující soubory. Stejně tak i spolek Kašpar, který místo šesti milionů korun dostal jen dva. Skončíme zřejmě v červnu," uvedl Jakub Špalek.

"Když pan radní tvrdí, že mi postavil scénu za 50 milionů, tak to není moje divadlo, protože já tam platím nájem. Stejně tak není pravdou těch 666 tisíc korun na kontě, které můžu rozfofrovat. Jde o cifru z minulosti a ne o tu okleštěnou. A když říkal, že s námi se všemi mluvil, tak to je další lež - já ho znám jenom z obrázku," dodal Suchý, který Semafor musí dotovat z vlastní kapsy.

Ta Fantastika je spokojená
Podle člena grantové komise Vladimíra Justa se dotacemi na vstupenku přispívá na "turistické opičárny". "Z našich peněz dotujeme zahraničního diváka," podotkl Just.

Nesouhlasil s Richtrovým tvrzením, že o všech grantech rozhodovali odborníci v komisi; zjistili prý například, že na víceleté granty není ani koruna. Nakonec byl rozpočet navýšen a na víceleté granty se také přesunuly peníze z jiných položek.

Demonstrace divadelníkůProblém je podle další členky grantové komise Yvony Kreuzmannové v tom, že z 208 milionů vyčleněných na granty bylo 67 milionů určeno na víceleté granty schválené již v minulosti a 50 milionů putovalo na dotace na prodanou vstupenku.

"Grantová komise rozdělovala 90 milionů korun," podotkla Kreuzmannová. Plýtvá se podle ní penězi na partnerství, podporují se akce, které nemají s kulturou nic společného.

O existenčních problémech v souvislosti s grantovou politikou magistrátu hovoří kromě Archy a Semaforu také Divadlo bratří Formanů, Galerie kritiků, Galerie Futura a festivaly Dny evropského filmu, Tanec Praha nebo 4 dny v pohybu.

Majitel divadla Ta Fantastika Petr Kratochvíl naopak uvedl, že do své scény dal mnoho peněz, nikdy si nestěžoval a nikdy nic nedostal. "Že mám úspěch a vydělávám peníze, za to se nestydím. Stydím se za to, že trh je nabouráván," uvedl Kratochvíl. Nynější grantový systém podle něho není špatný, lze na něm dál pracovat.

Demonstrace divadelníků"Děkuji radnímu Richtrovi za odvahu, že s vámi křiklouny, kteří stále něco chtějí, diskutuje," řekl Kratochvíl. V kuloárech zněly hlasy, že dnešní debata o kultuře je jedno velké divadlo. Mělo se prý vybírat vstupné a pak se také mohla podat žádost o grant.

Zastupitelé neschválili návrh Strany zelených a SNK Evropských demokratů, podle kterého mělo město přehodnotit grantovou politiku, zejména dotace na vstupenku. Chtěli také zpracovat pravidla, aby peníze skutečně směřovaly na priority, o nichž se píše v kulturní politice města. Zastupitelé z návrhu SZ a SNK ED podpořili jen obnovení činnosti poradního sboru primátora pro kulturu.

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

Další z rubriky

Koně v cirkusu. Už se ozvali ochránci, drezúra to ale není, zní z Letné

Záběr z představení Bestias, která na Letní Letnou veze soubor Baro d´Evel Cirk...

Na nezvyklé zapojení zvířat láká jedna ze zahraničních hvězd letošního ročníku novocirkusového festivalu Letní Letná. V...

RECENZE: Zrod vetřelců i minotaura. Continuo dál drží svou laťku vysoko

Představení 8 hrálo Divadlo Continuo na poli naproti svému Švestkovému dvoru v...

Momenty ze zběsilého 20. století využilo Divadlo Continuo k neobvyklému site specific projektu 8. Ač nejsou úplně...

Jako Jonathan Livingston Racek. Akrobati Losers poletí Vzduchem

Oficiální ilustrační foto k představení Vzduchem

S nadsázkou se dá říci, že když se v pražských Letenských sadech v druhé polovině srpna nahlas zavolá Letní Letná, ozve...

Najdete na iDNES.cz