Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Divadelníci protestovali, nic nezískali. Ani hlavu Richtra

  9:41aktualizováno  13:20
Požadavky, s nimiž divadelníci vyrazili před pražskou radnici, zastupitelé odmítli. Umělci žádali zrušení dotace na vstupenku či výrazné rozlišení komerčních a neziskových projektů. Radní pro kulturu Milan Richter (ODS), o jehož odvolání usilovali, zůstává ve funkci.

Herec Jiří Suchý na happeningu, jímž vyvrcholila petiční akce Za Prahu kulturní. - Praha (24. dubna 2008) | foto: Roman VondroušČTK

Debata, kterou ráno před devátou hodinou odstartovalo protestní shromáždění téměř tří stovek lidí na Mariánském náměstí vyzbrojených transparenty s hesly Porucha je na vašem magistrátu, Ukradená kultura, Umění a zábava není totéž, byla bouřlivá. A trvala déle než dvě hodiny.

Dopoledního happeningu pod okny magistrátu se zúčastnili mimo jiné signatáři petice proti radnímu a poslanci za ODS Richtrovi Martin Dejdar, Jiří Lábus, Jiří Suchý, ale i Ljuba Skořepová, Ondřej Pavelka a Miroslav Táborský (Kdo podepsal písemný protest, se dočtete zde.) Někteří z nich se potom přesunuli přímo do jednacího sálu.

Jednotlivá vystoupení zastupitelů i zástupců kulturní obce provázel potlesk, nebo pískot. Přišli i provozovatelé soukromých divadel, kterým se naopak kroky magistrátu líbí. "Nejde vám o umění, ale o peníze," řekl na adresu svých kritiků Richter.

Taťána Kuchařová s přítelemPeníze i na modelky
Radniční výbor pro kulturu letos vyčlenil 50 milionů ze svého rozpočtu, které mezi divadla rozdělí úměrně k počtu prodaných vstupenek. "Zničí to menší a alternativní divadla," tvrdí umělci. Proto divadelníci ještě před demonstrací sepsali petici.

Magistrát v novém přerozdělování peněz ovšem nezapomněl ani na prestižní soutěž Elite Model Look. Ta pro světový modeling hledá nové tváře. Na její organizaci vyčlenil 1,9 milionu korun.

popisek Názor z blogu
Reakce na protestní akci umělců

"To ale není z grantů, jsou to jiné peníze. Elite Model Look se vysílá v televizích po celém světě a je tu zmiňována Praha. Vysílá to i ČT. Je to o podpoře města a turistického ruchu," brání se Richter, partner bývalé Miss World Taťány Kuchařové.

Richter nesouhlasil zároveň s návrhy některých svých stranických kolegů, aby se příští rok část peněz na kulturní granty přesunula na zdravotnictví nebo na opravy památek. Předseda zastupitelů ODS Pavel Žďárský podotkl, že bude navrhovat, aby město příští rok dalo na příspěvky na kulturu 300 milionů korun místa uvažované asi půl miliardy.

Demonstrace divadelníkůNěkterá divadla kvůli nové grantové politice ruší program. "Divadlo v Celetné ruší kvůli absenci podpory představení a přestává zvát hostující soubory. Stejně tak i spolek Kašpar, který místo šesti milionů korun dostal jen dva. Skončíme zřejmě v červnu," uvedl Jakub Špalek.

"Když pan radní tvrdí, že mi postavil scénu za 50 milionů, tak to není moje divadlo, protože já tam platím nájem. Stejně tak není pravdou těch 666 tisíc korun na kontě, které můžu rozfofrovat. Jde o cifru z minulosti a ne o tu okleštěnou. A když říkal, že s námi se všemi mluvil, tak to je další lež - já ho znám jenom z obrázku," dodal Suchý, který Semafor musí dotovat z vlastní kapsy.

Ta Fantastika je spokojená
Podle člena grantové komise Vladimíra Justa se dotacemi na vstupenku přispívá na "turistické opičárny". "Z našich peněz dotujeme zahraničního diváka," podotkl Just.

Nesouhlasil s Richtrovým tvrzením, že o všech grantech rozhodovali odborníci v komisi; zjistili prý například, že na víceleté granty není ani koruna. Nakonec byl rozpočet navýšen a na víceleté granty se také přesunuly peníze z jiných položek.

Demonstrace divadelníkůProblém je podle další členky grantové komise Yvony Kreuzmannové v tom, že z 208 milionů vyčleněných na granty bylo 67 milionů určeno na víceleté granty schválené již v minulosti a 50 milionů putovalo na dotace na prodanou vstupenku.

"Grantová komise rozdělovala 90 milionů korun," podotkla Kreuzmannová. Plýtvá se podle ní penězi na partnerství, podporují se akce, které nemají s kulturou nic společného.

O existenčních problémech v souvislosti s grantovou politikou magistrátu hovoří kromě Archy a Semaforu také Divadlo bratří Formanů, Galerie kritiků, Galerie Futura a festivaly Dny evropského filmu, Tanec Praha nebo 4 dny v pohybu.

Majitel divadla Ta Fantastika Petr Kratochvíl naopak uvedl, že do své scény dal mnoho peněz, nikdy si nestěžoval a nikdy nic nedostal. "Že mám úspěch a vydělávám peníze, za to se nestydím. Stydím se za to, že trh je nabouráván," uvedl Kratochvíl. Nynější grantový systém podle něho není špatný, lze na něm dál pracovat.

Demonstrace divadelníků"Děkuji radnímu Richtrovi za odvahu, že s vámi křiklouny, kteří stále něco chtějí, diskutuje," řekl Kratochvíl. V kuloárech zněly hlasy, že dnešní debata o kultuře je jedno velké divadlo. Mělo se prý vybírat vstupné a pak se také mohla podat žádost o grant.

Zastupitelé neschválili návrh Strany zelených a SNK Evropských demokratů, podle kterého mělo město přehodnotit grantovou politiku, zejména dotace na vstupenku. Chtěli také zpracovat pravidla, aby peníze skutečně směřovaly na priority, o nichž se píše v kulturní politice města. Zastupitelé z návrhu SZ a SNK ED podpořili jen obnovení činnosti poradního sboru primátora pro kulturu.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

Vrací se Sňatky z rozumu. Poví, kdo tehdy postavil Vinohrady s Žižkovem

Otakar Brousek

Divadlo na Vinohradech si v rámci oslav svého stodesátého výročí od založení nadělilo Sňatky z rozumu.

Deník zloděje s Miloslavem Königem pobral hned tři ceny divadelní kritiky

Miloslav König v inscenaci Divadla Masopust nazvané Deník zloděje

Podobně jako v nominacích i při vyhlašování Cen divadelní kritiky za loňský rok hrála prim inscenace malého pražského...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz