Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Divadelníci dál protestují, vyhlašují týden neklidu

  18:49aktualizováno  18:49
Nesouhlas s grantovou politikou radního Milana Richtera (ODS) přiměl divadelníky k uspořádání pětihodinového protestního koncertu. Uskuteční se 25. května na piazzettě pražského Národního divadla. O situaci píše už i francouzský Le Monde a britský The Guardian.

Demonstrace divadelníků - Praha, 24. dubna 2008 | foto: Roman VondroušČTK

Na nedělní program naváže třídenní blok performancí v ulicích měst po celé republice, který vyvrcholí 29. května demonstrací před pražskou radnicí na Mariánském náměstí.

"Všechno se počítá: symbolické i skutečné stávky, pásky na oděvu, koncerty, shromáždění, výstavy, performance, akce na internetu. Vyjděme do ulic, šiřme petiční archy, nenechme se umlčet nebo utahat. Ukažme politikům, že jsme občané. A svou kulturu neprodáme," vzkazují pořadatelé protestu.

popisek Semafor si utahuje z magistrátu
uvádí satiru Děti kapitána Granta

Provozovatelé divadelních scén se akcí bouří proti rozhodnutí magistrátního výboru pro kulturu, který letos vyčlenil 50 milionů ze svého rozpočtu a plánuje je mezi divadla rozdělit úměrně k počtu prodaných vstupenek.

Takový krok vede k prohloubení rozdílů mezi divadly s větší kapacitou sálů, která uvádějí komerčnější program, a dokážou si na svůj provoz sama vydělat. Menším divadlům hrozí zánik.

Spolek Kašpar končí
Demonstrace divadelníkůSvoji činnost už o prázdninách ukončí divadelní spolek Kašpar. "Vzhledem k nečekanému snížení dotací ze strany pražského magistrátu jsme už teď finančně na dně a nejsme schopni uzavřít smlouvy s herci na další sezonu," uvedl šéf souboru a ředitel Divadla v Celetné Jakub Špalek.

Čeká na záchranu, o kterou spolu s dalšími "postiženými" kolegy žádá v petici Za Prahu kulturní. Tu do dnešního dne podepsalo více než 16 tisíc lidí, pražské zastupitelstvo ji ovšem na dubnovém zasedání odmítlo.


Vzkaz Jakuba Špalka divákům

Vážení Kašparovi diváci,
je mojí nemilou povinností (trochu u toho bulím) Vám oznámit, že divadelní spolek Kašpar v létě 2008 bude muset ukončit svoji činnost.
Vzhledem k nečekanému snížení dotací ze strany pražského magistrátu jsme už teď finančně na dně a nejsme schopni uzavřít smlouvy s herci na další sezonu 2008/2009.
Čekáme ještě na možnou záchranu, o kterou prosíme i v petici "Za Prahu kulturní" – jsme jedni z mnoha subjektů, které vážně ohrozily poslední "kroky pana Richtera", ale mnoho naděje i dnů nám už nezbývá.
Pokusíme se dohrát sezonu a pevně věřím, že se nám podaří ještě dohrát červenec a srpen – na letní hraní se těšíme – začátkem září pak končíme…

Tak na shledanou v lepších časech
Za spolek Kašpar
Jakub Špalek

Z oficiálních stránek divadla


Stejně složité to podle Špalka bude i s Divadlem v Celetné, které vzhledem ke snížení dotací omezilo počet večerních představení, zrušilo víkendové pohádky, malá noční představení a redukuje počet hostů.

"Nemá totiž na starosti tolik lidí co Kašpar - jenom hodně hraje. Jakmile ale skončí Kašpar, začne klesat i provoz v Celetné. Konec odhaduji na říjen," vysvětlil Špalek. Jediným řešením podle něj je drastické navýšení nájmů souborů, které v Celetné hrají, což zase položí je.

Demonstrace divadelníkůZa amatérsky svolaným kulatým stolem se 14. května posadili divadelníci i zástupci města. Účastníci debaty se ovšem neshodli na definici ziskových a neziskových společností a rozešli se i v názorech na nově poskytované dotace na vstupenku.

Další setkání se má konat za dva týdny. "Neočekával jsem žádný konkrétní výstup. Posun však vidím, protože některá divadla nechtěla komunikovat a dávala přednost demonstracím. Jednání jsou lepší než nátlakové akce," řekl po schůzce radní Milan Richter (ODS), který je hlavním "nepřítelem" divadelníků.

Le Monde vysvětluje radniční počty
Napjaté situace mezi umělci a pražským magistrátem si všiml zahraniční tisk. Britský Guardian píše, že pražští intelektuálové jsou v pozoru. Boj proti dotacím podle listu více než hotovost řeší budoucnost města, které se svléklo ze všech poznání.

Demonstrace divadelníkůFrancouzský Le Monde škrty v rozpočtech divadel označil za "brutální osekávání dotací". Čtenářům vysvětlil i radniční počty. Magistrát podle nich udělí podporu 42 korun za prodaný lístek v minimální hodnotě 150 korun, což právě zvýhodní komerční projekty na úkor nabídky neziskových či příspěvkových organizací.

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Děti okupantů? Turisté v kožichu? V Arše řeší vztah k dnešním „Rusákům“

Záběr z představení Rusáci?

Jak se mladí Rusové žijící v Česku vyrovnávají s naším historickým komplexem? Jak vnímají vlastní minulost? I tyto...

RECENZE: Leoš Noha s Lukášem Langmajerem táhnou klasickou letní frašku

Záběr z inscenace Příště ho zabiju sám!

Komedie Příště ho zabiju sám! s Leošem Nohou v hlavní roli nabízí všechny plusy i minusy odpočinkového letního hraní.

Vážností bychom Vlasy pohřbili. Čekejte hvězdy i holé zadky, láká režisér

Šimon Caban na zkouškách muzikálu Vlasy

Se zdravým nadhledem pracuje režisér Šimon Caban na muzikálu Vlasy pro pražské Divadlo Kalich. Nehrozí prý patos ani...

Najdete na iDNES.cz