Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Divadelní Woody Allen pobaví, ale nic víc

  5:51aktualizováno  5:51
Pražské Divadlo Bez zábradlí vsadilo dvakrát na Woodyho Allena. Jeho aktovky nazvané podle míst děje Riverside Drive a Old Saybrook uvedlo v sobotu v české premiéře. Režie se chopil Karel Heřmánek, který si v nich i zahrál. Přestože hříčky působí zábavně a obecenstvo se vtipům pravidelně směje, je evidentní, že by si oba texty zasloužily víc než jen ledabylé nahození.

Z her Woodyho Allena v Divadle Bez zábradlí | foto: Archiv Divadla Bez zábradlí

Zdá se, že členové inscenačního týmu spoléhali hlavně na jméno i humor osvědčeného autora a už se příliš nesnažili učinit scénáře pro domácí jeviště originálními.

Z her Woodyho Allena v Divadle Bez zábradlíTomáš Rusín zvolil úspornou výpravu, jejímž základem je dlouhé molo napříč jevištěm. První aktovku dramatik situoval na břeh řeky Hudson. Tento fakt publikum pochopí jak z jejího titulu, tak z kontextu. Scénické řešení sestávající z lavičky, schůdků, popelnice a několika světel nad hlavami účinkujících je však v tomto případě poněkud nicneříkající. Druhá hra je zasazena do běžného, nepříliš nápaditého bytového interiéru.

Riverside Drive dominuje Karel Heřmánek v roli bláznivého bezdomovce Freda, který psal před časem reklamní slogany a momentálně mu z kariéry zbyl jen pytel prášků na hlavu. Fakt, že není zcela v pořádku, podtrhují svítící rohy a také jeho chování nasvědčuje tomu, že mezi nás vstoupil tak trochu šílený ďábel.

Příliš výrazný Heřmánek

Příběhem o bezdomovci se prolíná story dvou dalších osob – ženatého Jima a jeho milenky Barbary. Ztvárnili je Josef Carda a Dana Morávková, jejichž nevýrazné výkony jsou bohužel zcela zastíněny až příliš výrazným Heřmánkem.

Druhá povídka Old Saybrook je naštěstí rozmanitější. Dala příležitost sedmi hercům a je věnována téměř výhradně tématu cizoložství. Nevěru tu řeší tři páry.

Karel Heřmánek, nebo Woody Allen?

V průběhu obviňování a výčitek odkudsi spadne na scénu autor v typických allenovských brýlích (opět Karel Heřmánek). Překvapivě se dozvídáme, že dvě dvojice jsou poskládány jen z fiktivních postav jeho nedopsané hry. Následně se dlouze diskutuje, co s tím – hrdinové se dožadují dokončení dramatu, z kterého se poté stane komerční muzikál.

Na závěr herci zazpívají českou verzi písně All You Need Is Love (Lásku vzít i dát) doplněnou o estrádní taneční kreaci všech zúčastněných. Aktovky Woodyho Allena v rámci svých možností pobaví, neurazí, ale přesto se nemohu zbavit dojmu, že jde o dost promarněnou šanci.

Hodnocení: 50 %

Autor:Nejčtenější

Vyslýchali mě jako fašistku, říká autorka scénáře o střetu s muslimy

Z filmu Pírko

Za scénář filmu Jako v ráji dostala Lucia Klein Svoboda jednu z vítězných cen loňské soutěže Filmové nadace. Má už i...

Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži World Press Photo

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Prestižní fotografická soutěž World Press Photo odhalila nominované snímky v letošním ročníku. Soutěží se v tradičních...Nejde o cenzuru, líčí šéf rady, proč odmítli film o střetu s muslimy

Ceny Filmové nadace převzali (zleva) Radek Bajgar, Lucia Klein Svoboda, Lucie...

Přemysl Martínek z Rady Státního fondu kinematografie, kde Lucia Klein Svoboda neuspěla s žádostí o podporu svého filmu...

RECENZE: Krimi selhává. Inspektor Max od kolotočů pouze připomíná jiné

Ze seriálu Inspektor Max

Zločin v operetce. Tak se po několika dílech jeví koprodukční seriál Inspektor Max, který po slovenské lednové premiéře...

A ještě jedna věc. Columbo, křestním jménem poručík, slaví padesátku

Peter Falk v seriálu Columbo

Seriál sice začal až v roce 1971, nicméně před padesáti lety, 20. února 1968 v pilotní epizodě Vražda na předpis, se...

Další z rubriky

Somr přečte Janáčkovy milostné dopisy, jež mistr psal své pozdní múze

Josef Somr s cenou prezidenta karlovarského filmového festivalu

Závěr života Leoše Janáčka i jeho pozdní lásku přiblíží 15. února v Divadle Viola zvláštní večer nazvaný Leoš Janáček v...

RECENZE: Vesmírná báseň o nepřítomnosti diváky rozdrtí a dezorientuje

Jan Mocek v představení Shadow Meadow

Náročné audiovizuální představení, které není vhodné pro epileptiky, těhotné ženy a děti, připravil Jan Mocek do...

Apollo 11 volá Houston. Z prvního letu na Měsíc vytvořili sonátu

Záběr z projektu Měsíční sonáta č. 11

Měsíční sonáta č. 11. Nezvyklý projekt mapující téměř devětačtyřicet let staré první přistání na Měsíci připravil...

Najdete na iDNES.cz