Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Divadelní svět Pražské Quadriennale 99

  19:13aktualizováno  19:13
- Přehlídka je rozdělena do čtyř sekcí, z nichž tři jsou soutěžní a jedna nesoutěžní. Mezi soutěžní sekce patří národní expozice, která má v dané zemi prezentovat výsledky divadelního dění za uplynulých pět let, tato expozice bude obsahovat jevištní a kostýmní návrhy. Tématická sekce nazvaná Pocta scénografii představuje nejvýznamější osobnosti jednotlivých zemí, jejichž působení není časově omezené. Poslední soutěžní sekcí je divadelní architektura nazvaná Divadelní architektura pro třetí tisíciletí. Jde o realizované projekty nových divadelních budov a zároveň o vize dosud neuskutečněné, ale aktuální. Poslední, avšak nesoutěžní částí, je sekce scénografických škol, jejíž účastníci si z PQ 99 odnesou pouze účastnický diplom.

Český divadelní svět má v mezinárodní soutěži celkem dobré postavení. Scénickou a kostýmní tvorbu zastupuje osm výtvarníků: Šimon Caban, Daniel Dvořák, Petr Matásek, Ondřej Nekvasil, Jana Preková, Simona Rybáková, Jindřich Smetana a Kateřina Štefková. Pocta scénografii je věnována architektu, malíři a scénografovi Bedřichu Feuersteinovi, který pracoval v nepozoruhodnějším období české scénografie - mezi světovými válkami. Divadelní architektura je prezentována projekty jedenácti architektů. Největší podíl na realizaci projektů má v posledních letech Miroslav Melena, který vystavoval na PQ poprvé v roce 1971 a na PQ 95 byl oceněn stříbrnou medailí. Účastnický diplom si ze soutěže odnese pět českých škol.

Devátý ročník soutěže není jen výstavou divadelní tvorby z celého světa, organizátoři totiž připravili bohatý doprovodný program. Každý den probíhají samostatné výstavy, představení, prohlídky dílen a projekty PQ věnované pouze dětem. To, na co se diváci jistě těší nejvíce, je nový projekt nazvaný LightLab a divadlo Le Campement. Lightlab je v podstatě světelná laboratoř, která má v budoucnu sloužit jako mobilní prostor pro jistý druh komunikace založený na originálním společném prožitku. Le Campement - doslova ležení nebo táboření, je společným projektem několika divadelních společností, které dávají divákům možnost setkat se na několika metrech čtverečních například v cirkusu, v kavárně, v hospodě nebo v kabaretu. Součástí Le Campement je Bouda - La Baraque, projekt českého souboru Divadla bratří Formanů, která upoutala ohromnou pozornost českého publika na podzim 1997.

Pražské Quadriennale je určeno nejen pro odborníky, kteří tu mají možnost porovnávat vývoj scénografie a divadelní architektury mnoha zemí světa, ale i pro každého, koho jen trochu zajímá divadlo. Je pro všechny jedinečnou příležitostí nahlédnout do spletitého světa scénografie, architektury a divadelních forem vůbec.
Přestože devátý ročník výstavy trvá do neděle 27. června, jednotlivé soutěžní kategorie byly oceněny už 11. června.

Program a bližší informace se můžete dočíst na adrese www.pq.cz

Autor:


Témata: cirkus, Umělec

Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Nachlass. Festival pozve do pokojů, kde se lidé chystali na smrt

Prohlídka skoro dokončeného Nového divadla v Plzni.

Připravovali se na vlastní smrt, diváci nyní mohou nahlédnout do jejich pokojů. Výjimečné divadelní zážitky v podání...

Slovácko sa opět nesúdí. Nabídne skleničku vína a trochu melancholie

Milena Steinmasslová a Jozef Kroner v seriálu Slovácko sa nesúdí (1984)

Ústřední postava Divadelního spolku Kašpar Jakub Špalek má chalupu v Němčičkách na Slovácku. A právě na tomto místě,...

Jako Jonathan Livingston Racek. Akrobati Losers poletí Vzduchem

Oficiální ilustrační foto k představení Vzduchem

S nadsázkou se dá říci, že když se v pražských Letenských sadech v druhé polovině srpna nahlas zavolá Letní Letná, ozve...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz