Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Divadelní režisér Damien Gray tvoří společně s publikem

  14:19aktualizováno  14:19
- Mezi divadelníky se říká, že představení vzniká teprve až před publikem. Právě toto tvrzení si vzal za své americký režisér Damien Gray a ve spolupráci s pražským divadlem Archa zinscenoval unikátní představení Století touhy, které nemá na českých divadelních prknech obdoby. Ani samotný režisér totiž zatím netuší, jak bude jeho práce nakonec vypadat. Hodlá prý totiž podobu hry proměňovat podle reakcí publika, které přijde na několik veřejných zkoušek. Století touhy tak dotáhne až do finále k premiéře, kterou plánuje na začátek příštího tisíciletí.

Záměr Damiena Graye, kterého zdejší publikum zná jako režiséra Sladkého Theresienstadtu, potvrzuje i producent Ondřej Hrab: My v této chvíli vlastně ještě nemáme ani finální text představení a publiku tak nabízíme nehotový produkt. Ne, že bychom se chtěli chlubit nedodělanou prací, chceme se nechat inspirovat reakcemi publika, jehož podněty nám poslouží pro další práci."

Na počátku tvorby tedy nestál jako tradičně scénář, ale pouze režisérova představa charakterů všech postav.

Jestli jste někdy doma měli počítačovou hru malý chemik, tak víte, že snadno může dojít k výbuchu," říká s úsměvem režisér Gray.

Výchozím materiálem inscenace je skutečný rodokmen jedné moravské rodiny a životopisy jejich jednotlivých členů, kteří se ovlivňovali. Představení  sleduje jejich osudy po dobu jednoho století až do současnosti prostřednictvím záblesků vzpomínek muže a ženy.

Takovým poselstvím celého představení je myšlenka, že by člověk měl vědět, kdo byli jeho předci, aby mohl žít budoucnost. Chtěl bych také ukázat, jak se za jedno století proměnila morálka," vysvětluje režisér Gray.

Století touhy je podle Graye vystavěno spíše na neverbálním vnímání než na textu, k čemuž přispěje i videoprojekce a speciální světelná aranž Grayova kolegy Američana Davida Finna. Ani on není v pražských divadlech nováčkem. Pro Národní divadlo totiž připravoval světelný doprovod k vystoupení tanečníka Michaila Barišnikova.

Neméně důležitou roli hraje podle Onřeje Hraba hudba,  která například kombinuje harmoniku písničkářky Radúzy ( předskokanka koncertu Suzane Vega) s mixy Dj Bolonda.

Jinak je inscenace pochopitelně vystavěna na výkonech herců mezi nimiž se objeví eso brněnského HaDivadla Ján Sedal, který v Arše ale prakticky zdomácněl.

Jak již bylo řečeno, oficiální světová premiéra se uskuteční v lednu 2000 a poté bude divadlo Archa Století touhy reprízovat zhruba čtyřikrát měsíčně. Archa také plánuje účast na mezinárodních festivalech a jedná o prezentaci v Bruselu a Helsinkách na podzim roku 2000. Jinak se hra Století touhy stane důležitou součástí programu Praha 2000 – Evropské město kultury.

Století touhy: Divadlo Archa, Na Poříčí 26, Praha  ( tel. 232 8800)1; 21. - 24. a 26. 9. 1999 od 20:00

Režisér Damien Gray při práci

Režisér Damien Gray při práci

Autor:


Témata: Rodokmen, Životopis

Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Sex a kříže. Na Palmovce se ukřičené polské režie opravdu nebáli

Z uvedení Něco za něco v Divadle pod Palmovkou

Temná scéna, hutná a silně nabasovaná hudba. Od úvodních minut je jasné, že nastudování Shakespearovy poslední komedie...

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

Ceny divadelní kritiky znají nominace, šanci má Brousek, König i Kocábová

Pavla Beretová a Matyáš Řezníček jako ústřední pár v Maryše

Pavla Beretová, Martin Finger, Ondřej Brousek, Eva Salzmannová, Miloslav König či Natálie Kocábová. Ti všichni mají...

Najdete na iDNES.cz