Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Divadelní přehlídka patří kočovníkům

  10:02aktualizováno  10:02
Havířov - Od soboty bude patřit malý sál Kulturního domu Petra Bezruče v Havířově divadelnímu festivalu Miniteatro. Sedm dnů se zde bude konat již jubilejní desátý ročník mezinárodní přehlídky "nezávislých divadel, které putují po krajích republiky a hrají pro děti." Po zkušenostech z minulých ročníků se pořadatelé rozhodli oslovili ty nejvýznamnější profesionální kočovné scény z České a Slovenské republiky.

Od soboty bude patřit malý sál Kulturního domu Petra Bezruče v Havířově divadelnímu festivalu Miniteatro. Sedm dnů se zde bude konat již jubilejní desátý ročník mezinárodní přehlídky "nezávislých divadel, které putují po krajích republiky a hrají pro děti."

Po zkušenostech z minulých ročníků se pořadatelé rozhodli oslovili ty nejvýznamnější profesionální kočovné scény z České a Slovenské republiky.  "Na přehlídce se tak například objeví hudební divadlo Arion z Tábora, divadlo Mrak z Havlíčkova Brodu, Androméda z Prahy, v které vystupuje známý komik Bodo Slávik," uvádí organizátor Jiří Tibitanzl.

Dále se na festivalu představí brněnské Malé (h)ry a jako host ze Slovenska vystoupí Tomáš Plaszky se svým divadlem V kufri. "Považujeme za velmi podstatné, aby se nám každý rok dařilo seznámit děti také se slovenskou scénou. Tomáš Plaszky s námi navíc začínal ještě v dobách Československé republiky. Paradoxně nám však začínají volat někteří dospělí diváci s obavami, jestli jejich ratolesti budou této řeči rozumět. Zdá se, že nám tento specifický měkký jazyk začíná citelně chybět," podotýká Jiří Tibitanzl.

Se všemi uvedenými soubory se Havířovští již mohli seznámit na minulých Miniteatrech a podle Tibitanzla tito "vyzkoušení" umělci jednoznačně zvyšují renomé celé akce. "Rozhodli jsme se upustit od estrádních typů představení. Doufáme, že tak přehlídka nespadne na úroveň představení alá Strýček Jedlička, i když on ve své době patřil k mistrům oboru," upozorňuje pořadatel. Jedinou neznámou mezi účinkujícími bude pouze liberecké divadlo Na cestě. I to může získat jednu z věcných cen, o kterých bude rozhodovat také dětská porota.

Hlavním cílem Miniteatra je tak ukázat úroveň souborů, které se pohybují na území celé republiky. Akce bude i pro dospělé diváky, kterým umožní návrat do dětství a mladým zase nabídne dobrý estetický základ do života. "Chceme podporovat hlavně odpolední představení určená pro celou rodinu. V dnešní době se totiž běžně stává, že návštěva divadla rodičů s dětmi je pomalu zvláštní svátek. Naší snahou je poukázat, že trávit odpoledne v divadle je hodnotnější, než posadit děti před televizi," dodává Tibitanzl.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Najdete na iDNES.cz