Protagoniosté inscenace Má vlast

Protagoniosté inscenace Má vlast - Tvůrci a protagonisté divadelní hry Má vlast (zleva) herec Bohumil Klepl (v rolích Miloše Zemana, Vladimíra Špidly a Jiřího Paroubka), autorka hry Iva Klestilová, Ivo Šmoldas (obsazen do role strejdy), dramaturg Vladimír Čepek, herec Petr Lněnička (v roli Standy Grosse), dramaturgyně Valeria Schulczová, manažerka divadla Jana Burianová a režisér Thomas Zielinski | foto: ČTK

Divadelní Má vlast víří vody české politiky

Podtituly Standa má problém, Paroubek je kamaráth a Strejda nás má všechny rád zdobí politickou symfonii o třech větách nazvanou souhrnně Má vlast.

Pražské Divadlo Rokoko, kde bude mít v sobotu 4. února premiéru, inscenaci označuje za český thriller, ve kterém neteče krev, drama věčné lásky, v němž se na jevišti objeví dvaadvacet osobností české politické scény.

"Standardně a někdy i trochu víc víří stojaté vody české politiky. Jejich jména jsou často spojována s různými kauzami, úsměvnými a často i tragickými životními příběhy," řekla dramaturgyně Valeria Schulczová.

Autorka Iva Klestilová (Volánková) vsadila na formu, jíž své kauzy prezentují politici prostřednictvím médií. Tento zjednodušující pohled paradoxně v divadelní konfrontaci získává hloubku, je reálnou výpovědí o stavu domácí politické kultury.

"V tomto složení v Rokoku končíme," podotkla Schulczová s poukazem na skutečnost, že nový šéf Městských divadel pražských Ondřej Zajíc už s vedením této scény do budoucna nepočítá. I proto se i jeho členové jako neherci na jevišti objeví.

První část trilogie Ivy Klestilové měla před časem s ohlasem premiéru v Divadle v Dlouhé ve formě scénického čtení se zpěvy a loutkami. Do konce března tam má čtyři vyprodané reprízy.

"Tam zvolili to nejšťavnatější, notoricky známou romantickou lásku Standy a Šárky. V Rokoku jde i o její pokračování. Druhá část Paroubek je kamaráth líčí lásku k vlasti a třetí s názvem Strejda nás má všechny rád lásku k moci," řekla Klestilová.

Podle Thomase Zielinského, který se s Tomášem Svobodou podílel na režii, je smyslem inscenace donutit herce i publikum, aby hru brali vážně. "Možná, že to bude ve finále vypadat jako politický kabaret, ale tak jsme to nezkoušeli," dodal.

"Státníky i politiky si přeji hrát už dlouho, zvlášť ty levicově orientované. Možná to je tím, že jsem žil dlouho v Rusku. Pokud mě však po premiéře v tomto představení neuvidíte, znamená to, že tu už není demokracie," řekl Bob Klepl,
který ztvárňuje Miloše Zemana, Vladimíra Špidlu a Jiřího Paroubka.

Podle něj se prý někde Gross vyjádřil, že v hledišti Rokoka neusedne, protože by to herce rozhodilo. "Mě tedy určitě ne, klidně ať přijde," vzkazuje mu Klepl. To by ho prý spíš rozhodil Paroubek v první řadě.

Podle Schulczové hra dává na frak všem stranám, a ne jen sociální demokracii. "Bereme to napříč politickým spektrem, všichni od nás dostanou své," dodala. Její slova však autorka zpochybnila tím, že "o Unii svobody se blbě píše".

,