Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Divadelní festival umí být přitažlivý jako ty rockové

  12:07aktualizováno  12:07
Dramatik Martin McDonagh řekl, že po divadle by se měl divák cítit stejně jako po dobrém rockovém koncertě. S hradeckým festivalem Divadlo evropských regionů, který skončil s bilancí devětašedesát tisíc diváků, by tak byl zřejmě spokojen.

Divadlo Targu-Mures - inscenace Mirandolína - festival Divadlo evropských regionů, Hradec Králové (červen 2008) | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Desetidenní přehlídka rozložená v hradbách starého města, u Divadla Drak a v parku, totiž atmosférou připomíná spíš festival hudební než divadelní. Ospalá rána střídají bujará odpoledne a noci, v pauzách mezi představeními na trávnících společně odpočívají či řádí dospělí, děti a psi.

Velkou zásluhu na uvolněně prázdninové atmosféře má bohatý program pod širým nebem a cirkusová šapitó v parku, kolem nichž vyrostly nonstop stánky s pivem a buřty i čajovny s vegetariánským občerstvením. K hudebnímu festivalu lze Hradec přirovnat i bohatým programovým menu. Nabídka zahrnuje všechny žánry, loutky, operu, tanec, divadla kamenná i divoce experimentální.

Romský festival před Klicperovým divadlemHradec tak má několik tváří: vyšňořené publikum v oblecích a kostýmcích tleskající v červeném plyši hlavní scény Klicperova divadla Višňovému sadu s Dagmar Havlovou, i mládež v kraťasech a teniskách, trpělivě stojící více než hodinovou frontu na místo ve stanu nezávislého divadla Vosto5.

Na letošním ročníku se domácí scény předvedly v dobré kondici a festivalové podmínky často představením dodaly ojedinělý šmrnc. Zvláštní půvab například získaly "provázkovské" Morávkovy Lásky jedné plavovlásky, hrané na parketách místní orlovny - lepší kulisy si příběh zasazený zčásti na vesnickou tancovačku ani přát nemohl. Herci navíc neváhali do hry zapojit i typické vybavení tělocvičny, jako sítě v oknech.

. V kostce

Čtrnáctý ročník festivalu nabídl kolem 240 divadelních představení, která odhadem zhlédlo přes 69 tisíc diváků. Na 21 scénách na různých místech v Hradci Králové se představilo na 130 souborů z Česka a dalších 12 zemí. Letošní rozpočet činil přibližně 6,5 milionu korun, z toho tři miliony tvoří příspěvek ministerstva kultury. Zbytek pokrývají příspěvky královéhradecké radnice, kraje, soukromých sponzorů a tržby ze vstupného. Vstupenky tvoří 30 procent z celkového rozpočtu.

Poprvé na zájezdu

Do nově rekonstruované hradecké Besedy padla jako ulitá komorní opera Aleše Březiny a Jiřího Nekvasila Zítra se bude... s brilantní Soňou Červenou, které publikum připravilo potlesk vstoje.

Slabinou festivalu bývala zahraniční účast, do níž se čas od času vloudil vyložený průšvih. Již minulý ročník znamenal obrat k lepšímu. Letos nezklamaly dvě největší hvězdy: litevský režisér Oskaras Koršunovas se Snem noci svatojánské a milánské Piccolo Teatro s Aristofanovým Ženským sněmem.

Italové zahltili jeviště s energií vybuchující sopky. Aristofanovu pikantní komedii předvedli jako v nejlepším slova smyslu lidové, až dryáčnické pouťové divadlo, které pohotově zparoduje, co mu přijde pod ruku, ať již jde o klasickou operu nebo italské šlágry.

Ovace si vysloužila Ostrovského Bouře v podaní divadla z jihouralského Magnitogorsku, města hutí a oceláren. Režisér Lev Erenburg příběh nešťastné Káti Kabanové vyprávěl více než slovy pohybem, metaforou a symboly.

Inscenace okouzlila nejen scénou se stropním zrcadlem a obrovskou nádrží vody, ale také nasazením herců. Soubor z města vzdáleného od Moskvy tisíc sedm set kilometrů byl na zahraničním zájezdu vůbec poprvé a chválu přijímal s viditelným rozechvěním.

Divadlo evropských regionů
Hradec Králové, 21.-30. června. Pořadatel Klicperovo divadlo a Divadlo Drak.
Hodnocení: 90 %
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

David Matásek uvítá Evropu na velké zahradní party. V Nové Atlantidě

Plakát k inscenaci Nová Atlantida

Je to už skoro tři a půl roku, co na Novou scénu pražského Národního divadla vtrhl Stanislav Gross, Jiří Paroubek či...

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

Najdete na iDNES.cz