Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Divadelní festival umí být přitažlivý jako ty rockové

  12:07aktualizováno  12:07
Dramatik Martin McDonagh řekl, že po divadle by se měl divák cítit stejně jako po dobrém rockovém koncertě. S hradeckým festivalem Divadlo evropských regionů, který skončil s bilancí devětašedesát tisíc diváků, by tak byl zřejmě spokojen.

Divadlo Targu-Mures - inscenace Mirandolína - festival Divadlo evropských regionů, Hradec Králové (červen 2008) | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Desetidenní přehlídka rozložená v hradbách starého města, u Divadla Drak a v parku, totiž atmosférou připomíná spíš festival hudební než divadelní. Ospalá rána střídají bujará odpoledne a noci, v pauzách mezi představeními na trávnících společně odpočívají či řádí dospělí, děti a psi.

Velkou zásluhu na uvolněně prázdninové atmosféře má bohatý program pod širým nebem a cirkusová šapitó v parku, kolem nichž vyrostly nonstop stánky s pivem a buřty i čajovny s vegetariánským občerstvením. K hudebnímu festivalu lze Hradec přirovnat i bohatým programovým menu. Nabídka zahrnuje všechny žánry, loutky, operu, tanec, divadla kamenná i divoce experimentální.

Romský festival před Klicperovým divadlemHradec tak má několik tváří: vyšňořené publikum v oblecích a kostýmcích tleskající v červeném plyši hlavní scény Klicperova divadla Višňovému sadu s Dagmar Havlovou, i mládež v kraťasech a teniskách, trpělivě stojící více než hodinovou frontu na místo ve stanu nezávislého divadla Vosto5.

Na letošním ročníku se domácí scény předvedly v dobré kondici a festivalové podmínky často představením dodaly ojedinělý šmrnc. Zvláštní půvab například získaly "provázkovské" Morávkovy Lásky jedné plavovlásky, hrané na parketách místní orlovny - lepší kulisy si příběh zasazený zčásti na vesnickou tancovačku ani přát nemohl. Herci navíc neváhali do hry zapojit i typické vybavení tělocvičny, jako sítě v oknech.

. V kostce

Čtrnáctý ročník festivalu nabídl kolem 240 divadelních představení, která odhadem zhlédlo přes 69 tisíc diváků. Na 21 scénách na různých místech v Hradci Králové se představilo na 130 souborů z Česka a dalších 12 zemí. Letošní rozpočet činil přibližně 6,5 milionu korun, z toho tři miliony tvoří příspěvek ministerstva kultury. Zbytek pokrývají příspěvky královéhradecké radnice, kraje, soukromých sponzorů a tržby ze vstupného. Vstupenky tvoří 30 procent z celkového rozpočtu.

Poprvé na zájezdu

Do nově rekonstruované hradecké Besedy padla jako ulitá komorní opera Aleše Březiny a Jiřího Nekvasila Zítra se bude... s brilantní Soňou Červenou, které publikum připravilo potlesk vstoje.

Slabinou festivalu bývala zahraniční účast, do níž se čas od času vloudil vyložený průšvih. Již minulý ročník znamenal obrat k lepšímu. Letos nezklamaly dvě největší hvězdy: litevský režisér Oskaras Koršunovas se Snem noci svatojánské a milánské Piccolo Teatro s Aristofanovým Ženským sněmem.

Italové zahltili jeviště s energií vybuchující sopky. Aristofanovu pikantní komedii předvedli jako v nejlepším slova smyslu lidové, až dryáčnické pouťové divadlo, které pohotově zparoduje, co mu přijde pod ruku, ať již jde o klasickou operu nebo italské šlágry.

Ovace si vysloužila Ostrovského Bouře v podaní divadla z jihouralského Magnitogorsku, města hutí a oceláren. Režisér Lev Erenburg příběh nešťastné Káti Kabanové vyprávěl více než slovy pohybem, metaforou a symboly.

Inscenace okouzlila nejen scénou se stropním zrcadlem a obrovskou nádrží vody, ale také nasazením herců. Soubor z města vzdáleného od Moskvy tisíc sedm set kilometrů byl na zahraničním zájezdu vůbec poprvé a chválu přijímal s viditelným rozechvěním.

Divadlo evropských regionů
Hradec Králové, 21.-30. června. Pořadatel Klicperovo divadlo a Divadlo Drak.
Hodnocení: 90 %
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Připadali si jako idioti, tak začali víc poskakovat

Záběr z představení Idiot Syncrasy souboru Igor and Moreno

Jedním ze zahraničních hostů letošního ročníku festivalu Nultý bod byla dvojice Igor and Moreno. Do pražského Divadla v...

Slovácko sa opět nesúdí. Nabídne skleničku vína a trochu melancholie

Milena Steinmasslová a Jozef Kroner v seriálu Slovácko sa nesúdí (1984)

Ústřední postava Divadelního spolku Kašpar Jakub Špalek má chalupu v Němčičkách na Slovácku. A právě na tomto místě,...

Cirkus 20. století veze Rudé brigády, srpen 68 i rozhlasovou Válku světů

Záběr z představení 8, které Divadlo Continuo hraje na poli u Švestkového dvora.

Ač plánovanou premiéru spláchla a odnesla bouře, zve až do středy jihočeské Divadlo Continuo na svůj Švestkový dvůr, v...

Najdete na iDNES.cz