Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Divadelní festival patří Shakespearovi

  16:27aktualizováno  16:27
O p a v a - Divadelní představení, autorské pořady, mystifikace i seriózní přednášky, divadelní workshop, ale také filmové projekce - to vše na téma Shakespeare bude k vidění v Opavě od 18. do 23. dubna. V tuto dobu se zde již tradičně koná festival Další břehy, jehož pátý ročník ponese název Vesmíry Williama Shakespeara "Po loňském ročníku věnovaném rytířské kultuře se tak opět dostáváme k tématu jedné osobnosti, které v minulosti představoval již například spisovatel a básník Bohumil Hrabal," uvedl za dramaturgy festivalu Petr Rotrekl.
Festival představí Shakespearova dramata
Festival pořádaný odborem školství a kultury Magistrátu města Opavy se bude snažit představit vše na téma světově proslulého dramatika, co je v naší kultuře nejzajímavější a dostupné.

Minoritský klášter tak bude svědkem přednášky renomovaného překladatele Shakespearova díla, fundovaného a poutavého vypravěče Martina Hilského, který zde vystoupí s tématem Jeviště svět - Hamlet.

Hilský se na festivalu, ve spolupráci s hudebním skladatelem Danielem Dobiášem, také představí jako znalec dramatikova básnického díla, které nejen odborně vyloží, ale také je uvede v Dobiášově zhudebněné podobě.

Dušek vystoupí s improvizacemi
K vřele očekávaným hostům Dalších břehů bude patřit i experimentální divadlo Vizita. Jeho členové, populární herec a moderátor Jaroslav Dušek a Martin Zbrožek, nabídnou divákům své proslulé improvizace, které tentokráte  ponesou v duchu Lekce "S" jako Shakespeare.

Filmové umění zastoupí například proslulý dokument Radůze Činčery Romeo a Julie 63 aneb jak se rodí divadelní hra, Trnkův Sen noci svatojánské, Looking for Richard, pozoruhodná sociologická sonda v režii Ala Pacina nebo již klasický klenot Zefirelliho Romeo a Julie. 

Přehlídka nabízí inscenace i mystifikace
Z divadelních inscenací se organizátoři rozhodli nabídnout Večer tříkrálový v nastudování Dejvického divadla nebo Sen noci svatojánské v provedení Divadla komedie. Mystifikační rozměr festivalu zaplní badatelská dvojice Koudela & Siostrzonek učenou dišputací Neznámý Shakespeare.

Organizátoři doufají v hojnou návštěvu studentů, někteří na festivalu také spolupracují. "Snažíme se o hravé pojetí, nechceme vypadat jako vážný festival pro odborníky, usilujeme i o to, aby na zdejší opavskou půdu padlo nějaké úrodné sémě a zasáhlo například zdejší divadelní ochotníky," dodává k dramaturgii festivalu Jan Němeček.
Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

Najdete na iDNES.cz