Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Divadelní Adéla je při chuti, vyniká především ve sborových scénách

  5:23aktualizováno  5:23
Po jevišti přeběhne chlap se sekyrou v zádech, za ním smrtka, Sherlock Holmes, doktor Watson, Fantomas, ba i Hannibal Lecter z Mlčení jehňátek. Vítejte na prvotřídním hororu. Aby nedošlo k nedorozumění: hraje se "muzikálová hororová komedie" Adéla ještě nevečeřela.

z inscenace Adéla ještě nevečeřela - Slovácké divadlo, Uherské Hradiště | foto: Milan Zámečník

Poctou všem hrůzostrašným příběhům začíná ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti divadelní zpracování oblíbeného filmu Jiřího Brdečky a Oldřicha Lipského, pod kterým je podepsaný režisér, choreograf a autor písňových textů Radek Balaš a autor hudby Ondřej Brousek.

z inscenace Adéla ještě nevečeřelaBalaš jako jeden z mála režisérů u nás pravidla muzikálového žánrů skutečně ovládá, a proto ví, že na úvod se sluší vystřihnout efektní číslo. Současně tak představí tři uvaděčky – průvodkyně příběhem. Po defilé figur z šestákových příběhů se již ocitáme v newyorské kanceláři Nicka Cartera, který při své ranní četbě novin nonšalantně zlikviduje několik kriminálníků.

Když Adéla zpívá a tančí
Balaš perfektně vybalancoval, co si divadelní Adéla žádá: o přesné citace slavných filmových replik i scén publikum nelze ošidit, současně je však třeba nabídnout důvod, proč místo zasunutí disku do DVD přehrávače raději zajít do divadla. A tím je právě výborně zvládnuté, dynamické muzikálové zpracování, v němž masožravka Adéla nejen polyká své oběti, ale především hraje, zpívá mužským hlasem, tančí, a dokonce se dožaduje potravy naléhavým: "Adélka chce papat!"

z inscenace Adéla ještě nevečeřela

Především sborové scény Balaš zvládl na výbornou, gag vrší na gag a vytknout mu lze pouze, že v honbě za nejlepší pointou někdy pustí do oběhu slabší vtip. Celkově však inscenace šlape bez zadýchávání, jen škoda, že velké muzikálové finále přijde až na děkovačce.

Nick Carter jako superhrdina
Autorem muziky je Ondřej Brousek, jenž napsal jak hudbu "filmovou", tak melodie ve stylu broadwayských muzikálů třicátých a čtyřicátých let. Hudba děj žene dopředu a o povedená hudební čísla není nouze, jen se na mysl neodbytně vtírá, že všechny melodie zní až příliš povědomě.

z inscenace Adéla ještě nevečeřelaBrousek samozřejmě s výpůjčkami kalkuluje cíleně a dojde i na tuzemské muzikálové citace podle Suchého a Šlitra: "Ty jsi ta nejkrásnější rostlina, co znám", dokonce i na "Teď manželkou jsem já" podle Michala Davida a Lou Fanánka Hagena (tento odkaz jistě s povděkem přijme zejména publikum muzikálové Broadwaye, kde se bude Adéla dávat na konci listopadu). Přesto by Brouskově hudbě neškodila větší porce originality.

Na tančící a zpívající soubor Slováckého divadla je však radost pohledět. Uznání zaslouží nejen představitelé hlavních rolí, ale také herci v úlohách "služebných" – vodiči Adély nebo členové početné "company", střídající hbitě převleky a tančící až do roztrhání těla. Protagonisté stěžejních rolí dokázali vtisknout svým postavám osobité znaky, bez křečovitého kopírování filmových předloh. Parádně vyšel Nick Carter Tomáši Šulajovi.

z inscenace Adéla ještě nevečeřela

Šulajův neohrožený pátrač je oproti Dočolomanského distingovanému gentlemanovi zemitější a mužnější, sebevědomý playboy. Proto se docela dobře hodí, aby Květušku zachraňoval oděn do lesklé kombinézy a pláště, úboru amerických komiksových superhrdinů.

z inscenace Adéla ještě nevečeřelaJiří Hejcman coby šílený vědec a zloduch Rupert von Kratzmar má složitější pozici, neboť silně namaskovaná tvář značně omezuje jeho herecké prostředky. Režisér pro něj navíc vymyslel přestřelenou stylizaci pisklavého maniaka, jeho padoušství tak chybí potřebný glanc. Rozkošnou naivku snící o roli ženušky si v roli Květušky vystřihla Andrea Nakládalová, uhrančivou potvoru Biancu zase Pavlína Vašková.

Muzikál Adéla ještě nevečeřela má vysoké ambice, které soubor Slováckého divadla s přehledem dokázal naplnit. Bude zajímavé porovnat, jak se stejným titulem naloží pražská Broadway, disponující podstatně větším rozpočtem i ansámblem hvězd. Perfektní souhra souboru z Uherského Hradiště by rozhodně mohla být dobrou inspirací.

J. BRDEČKA, O. LIPSKÝ, O. BROUSEK - Adéla ještě nevečeřela
Slovácké divadlo Uherské Hradiště, divadelní adaptace a režie Radek Balaš, hrají Tomáš Šulaj, Martin Vrtáček, Andrea Nakládalová, délka 150 minut.
Hodnocení  MF DNES: 80 %
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

Zklidnila jsem se, půllitry ani klíči už po nikom neházím, říká Hrzánová

Barbora Hrzánová v představení Každý den, šťastný den!

Ve škole mívala herečka Barbora Hrzánová sice samé jedničky, ale také řadu průšvihů. Dokonce byla za „reakčního“...

Najdete na iDNES.cz