Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Divadelní Adéla je při chuti, vyniká především ve sborových scénách

  5:23aktualizováno  5:23
Po jevišti přeběhne chlap se sekyrou v zádech, za ním smrtka, Sherlock Holmes, doktor Watson, Fantomas, ba i Hannibal Lecter z Mlčení jehňátek. Vítejte na prvotřídním hororu. Aby nedošlo k nedorozumění: hraje se "muzikálová hororová komedie" Adéla ještě nevečeřela.

z inscenace Adéla ještě nevečeřela - Slovácké divadlo, Uherské Hradiště | foto: Milan Zámečník

Poctou všem hrůzostrašným příběhům začíná ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti divadelní zpracování oblíbeného filmu Jiřího Brdečky a Oldřicha Lipského, pod kterým je podepsaný režisér, choreograf a autor písňových textů Radek Balaš a autor hudby Ondřej Brousek.

z inscenace Adéla ještě nevečeřelaBalaš jako jeden z mála režisérů u nás pravidla muzikálového žánrů skutečně ovládá, a proto ví, že na úvod se sluší vystřihnout efektní číslo. Současně tak představí tři uvaděčky – průvodkyně příběhem. Po defilé figur z šestákových příběhů se již ocitáme v newyorské kanceláři Nicka Cartera, který při své ranní četbě novin nonšalantně zlikviduje několik kriminálníků.

Když Adéla zpívá a tančí
Balaš perfektně vybalancoval, co si divadelní Adéla žádá: o přesné citace slavných filmových replik i scén publikum nelze ošidit, současně je však třeba nabídnout důvod, proč místo zasunutí disku do DVD přehrávače raději zajít do divadla. A tím je právě výborně zvládnuté, dynamické muzikálové zpracování, v němž masožravka Adéla nejen polyká své oběti, ale především hraje, zpívá mužským hlasem, tančí, a dokonce se dožaduje potravy naléhavým: "Adélka chce papat!"

z inscenace Adéla ještě nevečeřela

Především sborové scény Balaš zvládl na výbornou, gag vrší na gag a vytknout mu lze pouze, že v honbě za nejlepší pointou někdy pustí do oběhu slabší vtip. Celkově však inscenace šlape bez zadýchávání, jen škoda, že velké muzikálové finále přijde až na děkovačce.

Nick Carter jako superhrdina
Autorem muziky je Ondřej Brousek, jenž napsal jak hudbu "filmovou", tak melodie ve stylu broadwayských muzikálů třicátých a čtyřicátých let. Hudba děj žene dopředu a o povedená hudební čísla není nouze, jen se na mysl neodbytně vtírá, že všechny melodie zní až příliš povědomě.

z inscenace Adéla ještě nevečeřelaBrousek samozřejmě s výpůjčkami kalkuluje cíleně a dojde i na tuzemské muzikálové citace podle Suchého a Šlitra: "Ty jsi ta nejkrásnější rostlina, co znám", dokonce i na "Teď manželkou jsem já" podle Michala Davida a Lou Fanánka Hagena (tento odkaz jistě s povděkem přijme zejména publikum muzikálové Broadwaye, kde se bude Adéla dávat na konci listopadu). Přesto by Brouskově hudbě neškodila větší porce originality.

Na tančící a zpívající soubor Slováckého divadla je však radost pohledět. Uznání zaslouží nejen představitelé hlavních rolí, ale také herci v úlohách "služebných" – vodiči Adély nebo členové početné "company", střídající hbitě převleky a tančící až do roztrhání těla. Protagonisté stěžejních rolí dokázali vtisknout svým postavám osobité znaky, bez křečovitého kopírování filmových předloh. Parádně vyšel Nick Carter Tomáši Šulajovi.

z inscenace Adéla ještě nevečeřela

Šulajův neohrožený pátrač je oproti Dočolomanského distingovanému gentlemanovi zemitější a mužnější, sebevědomý playboy. Proto se docela dobře hodí, aby Květušku zachraňoval oděn do lesklé kombinézy a pláště, úboru amerických komiksových superhrdinů.

z inscenace Adéla ještě nevečeřelaJiří Hejcman coby šílený vědec a zloduch Rupert von Kratzmar má složitější pozici, neboť silně namaskovaná tvář značně omezuje jeho herecké prostředky. Režisér pro něj navíc vymyslel přestřelenou stylizaci pisklavého maniaka, jeho padoušství tak chybí potřebný glanc. Rozkošnou naivku snící o roli ženušky si v roli Květušky vystřihla Andrea Nakládalová, uhrančivou potvoru Biancu zase Pavlína Vašková.

Muzikál Adéla ještě nevečeřela má vysoké ambice, které soubor Slováckého divadla s přehledem dokázal naplnit. Bude zajímavé porovnat, jak se stejným titulem naloží pražská Broadway, disponující podstatně větším rozpočtem i ansámblem hvězd. Perfektní souhra souboru z Uherského Hradiště by rozhodně mohla být dobrou inspirací.

J. BRDEČKA, O. LIPSKÝ, O. BROUSEK - Adéla ještě nevečeřela
Slovácké divadlo Uherské Hradiště, divadelní adaptace a režie Radek Balaš, hrají Tomáš Šulaj, Martin Vrtáček, Andrea Nakládalová, délka 150 minut.
Hodnocení  MF DNES: 80 %
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

ANKETA: Následuje přestávka. Je to pro vás přežitek, nebo nutnost?

Opona jako symbol divadelní přestávky

Jsou ještě kina, kde se diváci dočkají přestávky během projekce? A co koncerty v halách? A jak si s přestávkou v dnešní...

Slovácko sa opět nesúdí. Nabídne skleničku vína a trochu melancholie

Milena Steinmasslová a Jozef Kroner v seriálu Slovácko sa nesúdí (1984)

Ústřední postava Divadelního spolku Kašpar Jakub Špalek má chalupu v Němčičkách na Slovácku. A právě na tomto místě,...

RECENZE: Optimismus MacDonaldové překoná v Ungeltu i hospodářskou krizi

Záběr z představení Kdokoli může dělat cokoli

Betty opouští venkov a vrací se do Seattlu k sestrám a matce. Bohužel se právě píší 30. léta, ekonomická situace novým...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz