Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dítě z provincie, které přetvářelo města

  13:45aktualizováno  13:45
První soubornou výstavu díla věhlasného amerického architekta Franka Lloyda Wrighta (1867-1959), která kdy byla v českých zemích, dnes otevírá pražský Obecní dům. Na unikátních modelech, fotografiích, nákresech a originálním nábytku je v průřezu představen Wrightův přínos světové architektuře, jejíž podobu ve dvacátém století do velké míry utvářela právě jeho tvorba.
Expozici s názvem Frank Lloyd Wright and the Living City si Obecní dům zapůjčil od Vitra Design Muzeum sídlícího v německém Weil am Rhein. To ji připravilo společně s newyorskou společností Exhibitions International a Frank Lloyd Wright Foundation z Arizony. "Před dvěma lety nás ředitelka Uměleckoprůmyslového muzea Helena Koenigsmarková na tuto putovní výstavu upozornila. Od té doby jsme hledali vhodný volný termín na její realizaci u nás. Jsme totiž jedni z mála, kteří si mohou dovolit projekt za zhruba dva a půl milionu korun," osvětluje ředitel Obecního domu František Laudát pozadí vzniku výstavy.

Wright začal navrhovat domy v době, kdy se společnost teprve probouzela do moderní éry, a poslední návrhy vytvořil v čase, kdy už svět prožíval svůj "atomový věk". S konceptem dynamického interiéru vystoupil kolem roku 1900. Jeho hlavní myšlenkou bylo přeměnit dříve konzervativní rozvržení stavby do podoby vzájemně se prolínajících prostorů. To se mu podařilo uskutečnit v řadě zakázek na rodinné domky, ve kterých místo tradičních malých pokojů postavil vzdušné, světlem prosycené haly. Vzorem mu byla anglická, rakouská a také japonská architektura propojující obydlí s přírodou a s důrazem na subjektivní potřeby zákazníka.

První významnou zakázku Wright získal v Japonsku - hotel Imperial v Tokiu postavený v letech 1916-1922. Legendy praví, že hotel jako jediný obstál při obrovském zemětřesení, které Tokio postihlo rok po jeho dokončení. Budov ve skutečnosti zůstalo stát více, Wrightovi však tato příhoda - jím samým velmi podporovaná - získala pověst. Přesto až do třicátých let proslul spíše svým bouřlivým životem plným sexuálních dobrodružství, rodinných tragédií a velkých dluhů. V době hospodářské konjunktury se mu vinou toho nepodařilo získat žádného velkého zákazníka.

Na architektonický piedestal se pak Wright dostal v letech třicátých, kdy se evropský mezinárodní styl architektury, preferující čisté linie, železobeton a odindividualizované bydlení, již pomalu vyčerpal. Tehdy Wright postavil Fallingwater, dům rostoucí ze skály nad vodopádem v Pensylvánii, který se stal jedním z nejzdařilejších meziválečných projektů. Architektův kredit pak potvrdila administrativní budova firmy S. C. Johnson & Son Co. na subtilních "stromových" nosnících.

Po druhé světové válce Wright během patnácti let vyprojektoval kolem 350 budov. Některé se podařilo dokončit až po jeho smrti, některé zůstaly pouze na plánech - například návrh The Mile High Illinois Skyscraper, jeden a půl kilometru vysokého mrakodrapu pro 100 tisíc lidí s výtahy na atomový pohon.

Nejslavnějším Wrightovým dílem je spirálovitá budova Guggenheimova muzea v New Yorku. "Wright byl dítě z provincie a New York neměl rád. Přesto v něm postavil svůj největší pomník," říká k tomu Vladimír Šlapeta, spoluautor drobné publikace Frank Lloyd Wright a česká architektura, knihy, která nynější výstavu doprovází. Naše architekty podle Šlapety Wright ovlivnil už v roce 1900, kdy jeho práce publikoval ve Volných směrech Jan Kotěra. Ve Wrightových ateliérech pracovalo také několik Čechů, tím nejznámějším je Vladimír Karfík.

Vedle modelů všech Wrightových stěžejních projektů - včetně rozlehlé trojrozměrné představy ideálního města The Living City - a dále nákresů a dobových ukázek mobiliáře jsou na výstavě promítány i dokumentární filmy popisující Wrightův život a tvorbu. K dispozici je jak zmíněná česká publikace s texty Vladimíra Šlapety, Mileny Lamarové a Vladimíra Karfíka, tak rozsáhlý původní katalog v anglické a německé verzi od autorů výstavy v čele s Davidem G. De Longem. Výstava trvá do 15. dubna 2001.

Guggenheimovo muzeum, New York City, 1943-59.

Monomské terasy - občanské centrum, Madison, Wisconsin, 1938-53.

Občanské centrum okresu Marin, San Rafael, Kalifornie, 1956-62.

Dům Darwina D. Martina, New York, 1903-6.

Hollyhockův dům, Los Angeles, Kalifornie, 1917-21.

Seacliff, San Francisco, Kalifornie, 1944-46 (nepostaveno).

Fallingwater, Bear Run, Pennsylvánie, 1935. Dům rostoucí ze skály - stavba, jež proslavila architekta Franka Lloyda Wrighta.

Morrisův obchod se suvenýry, San Francisco, Kalifornie, 1948-49.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

OBRAZEM: Za války byl špionem. Pak fotil Alžbětu II. i Marilyn Monroe

Pablo Picasso se svým obrazem Marie-Therese Walter (1932, Akt, zelené listy a...

Dostat se do přízně britské královny Alžběty II. není jednoduché. Cecilu Beatonovi se to přesto povedlo. Dokonce se z...

Na Slovensku žádají konec výstavy Ringo Čecha. Není to umění, argumentují

František Ringo Čech v ostravské galerii Chagall.

Zaměstnanci Liptovské galerie P. M. Bohúňa se distancovali od výstavy Františka Ringo Čecha, která je zde k vidění od...

OBRAZEM: Prohlédněte si velkolepou Slovanskou epopej. Vrátila se do Prahy

Alfons Mucha: Apoteóza z dějin Slovanstva (1926, vaječná tempera, olej, plátno,...

Slovanská epopej je od minulého týdne znovu k vidění v Praze. Galerie hlavního města Prahy tentokrát jedenáct obrazů ze...

Najdete na iDNES.cz