Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Distributoři věří, že trofeje mají vliv na diváky

  7:10aktualizováno  7:10
Šťastná, ale nevyspalá Alena Tocháčková z Intersoniku, který 1. dubna uvede do tuzemských kin tříoscarový italský snímek Život je krásný, má za sebou probdělou noc plnou napětí. "Dívala jsem se na celý přímý přenos z udílení Oscarů, drtila jsem palce - a vyšlo to. Skvěle to řekla Sophia Lorenová: tenhle film je o lásce, o naději a svou sílu přenese na každého diváka i v dnešní těžké době," říká distributorka.
Benigniho dílo chystá v devíti kopiích s českými a v jedné verzi s anglickými titulky. Neví ještě, zda se italským partnerům podaří k premiéře znovu přivézt některého z aktérů - na Dnech evropského filmu snímek uvedl jeden z jeho herců Sergio Bini.
Také to nepokládá za podstatné. "Není ani důležité, kdo jmenovitě Oscary dostal, i když je příjemné, že putovaly do Evropy!" Hlavní prý je, že takový film vůbec existuje.

Benigniho film se líbí také režisérovi oscarového Kolji Janu Svěrákovi, ačkoli se přiznal, že jej "dokoukal" až napodruhé. Prvních dvacet minut mu totiž nejdřív připadalo jako obvyklá bláznivá komedie po italsku.
Kvůli slavné hollywoodské noci Svěrák tentokrát neponocoval. "Po pravdě řečeno, vůbec jsem si na to nevzpomněl. Ráno jsem přijel z hor domů do Prahy a teprv pak jsem zjistil, že se udílely Oscary," přiznal Svěrák.

Milica Pechánková z Bontonfilmu o ceremoniálu dobře věděla, ale spala prý velice klidně. Neměla co ztratit: distribuuje totiž oba hlavní soupeře, komedii Zamilovaný Shakespeare i drama Zachraňte vojína Ryana. "Pro vítězného Shakespeara uspořádáme ve čtvrtek dodatečnou slavnostní premiéru za přítomnosti představitelů Romeů a Julií z pražských divadel. A samozřejmě v obou případech podpoříme reprízy, Oscar je velmi silný propagační tah, který se nedá koupit za žádné peníze." Pechánková soudí, že ceny byly rozděleny spravedlivě. Těší se, jak si dnes večer na HBO vychutná záznam oscarové slávy - hlavně prý ty stresové okamžiky a následné reakce.

Její kolega Jan Strnad přiznává, že je trochu smutný. Filmy, které má v Bontonfilmu na starosti jeho skupina, spíše zapadly.
"Tenká červená linie nedostala nic, od Královny Alžběty, která zůstala u Oscara za masky, jsem čekal prvenství pro herečku Cate Blanchettovou. Podle mě je přinejmenším stejně dobrá jako Gwyneth Paltrowová," míní Strnad. Malou náplast mu přinesla soška za nejlepší obrazové efekty pro snímek Jak přicházejí sny, který pozítří uvede do kin.
"To je cena opravdu zasloužená - po výtvarné a trikové stránce jde o film nesmírně zajímavý." A tak si prý Strnad vylepšuje náladu vzpomínkami na předchozí ročníky, kdy Oscary sbíraly "jeho" filmy.

"Určitě, to už máme z minulých let ověřeno. Ať už šlo o Statečné srdce, nebo Anglického pacienta, o Titaniku ani nemluvě, po Oscarech se poptávka znovu zvedla. V tomto ohledu reagují zdejší diváci stejně jako kdekoli jinde na světě," odpovídá Strnad na otázku, zda teď letošní vítězové najdou zvýšený divácký zájem i v tuzemsku, a předpovídá laureátům "druhý dech".
Z oscarových snímků doposud zůstává českým divákům utajeno Utrpení (Affliction).
Unie filmových distributorů neví o tom, že by někdo hodlal tento film v brzké době uvést.
Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Sacha Baron Cohen na Oscary smí, jen se musí ozvat

Sacha Baron Cohen na snímku z filmu Borat (2006)

Mluvčí Oscarů dementoval, že by Sacha Baron Cohen nesměl na udílení cen Akademie. Známý komik byl pouze upozorněn, že...

Mám ho, chlubil se pilot i cestující. Letěl s nimi Oscar

Se soškou Oscara se vyfotil i pilot letadla.

Na palubě čtvrtečního letu z Chicaga do Los Angeles se ocitl jeden mimořádně významný cestující. Doprovod mu dělal...

Nejdelší, největší, nejmladší aneb svět oscarových rekordů

Na oscarových stolech 84. slavnostního udílení filmových cen se budou podávat i

Od mrakodrapů až po Oscary miluje Amerika hru na nej: největší, nejvyšší, nejúspěšnější, nejbláznivější. Ceny filmové...

Najdete na iDNES.cz