Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Disneymu by bylo sto let

  11:15aktualizováno  11:15
Ve středu by se Walt Disney dožil sta let. Narodil se 5. prosince 1901. Za svůj život vytvořil nezapomenutelného myšáka Mickeyho, kačera Donalda, psa Pluta či dřevěného panáčka Pinoccia. Založil jedno z největších obchodních impérií planety. Pod hlavičku Disney dnes patří 10 televizních stanic, mezi nimi americká ABC, 27 hotelů, 728 značkových obchodů, 42 rozhlasových stanic, pět internetových stránek, několik zábavných parků, a hlavně práva na obrovskou filmotéku.
Čerstvý snímek z Disneyova studia - Monsters - kráčící ve šlépějích Příběhů hraček, nedávno zlomil kasovní rekord za animovaný film. Během prvních sedmnácti dní promítání v USA vydělal 157 milionů dolarů.

Kariéru odstartoval králík Oswald
Kariéra amerického fenomenálního animátora začala ve Francii za první světové války. Walt Disney se dobrovolně přihlásil do Červeného kříže a sloužil jako řidič sanitky. Po složení zbraní si přivydělával malováním falešných znaků na německé helmy, které prodával jako trofeje. Když se vrátil do Států, odmítl pracovat v otcově marmeládovně a nastoupil na místo výtvarníka v jedné kansaské firmě. Oženil se s malířkou Lillian Doundsovou, s níž měl tři dcery.

Když v roce 1927 namaloval králíka Oswalda, lidé už jej znali jako znamenitého ilustrátora pohádek o Červené karkulce či Kocourovi v botách, jež mu v dětství matka vyprávěla před usnutím. Oswald - veselý králík - Disneymu příliš štěstí nepřinesl. Zapomněl si jej patentovat, a tak veškerý zisk připadl distribuční společnosti.

Mišák Mickey
Disneyův neúspěch neodradil. V roce 1928 si ve vlaku vymyslel myšáka Mortimera. "Mortimer? To zní moc strojeně," řekla mu manželka, když jí popsal nový nápad. "Ať se jmenuje Mickey," navrhla. Disneyův kolega Ub Iwerk zkrátil Oswaldovi uši, prodloužil nos a zlatonosná legenda byla na světě. V roce 1932 se prodalo deset milionů zmrzlinových kornoutů a dva a půl milionu hodinek s motivem populárního myšáka.

O pět let později se narodil první celovečerní animovaný film na světě. Dostal tolik Oscarů, kolik měl hlavních hrdinů. Jmenoval se Sněhurka a sedm trpaslíků. Disney chrlil nové postavičky jako stroj. Půvabnou Sněhurku následovali slon Dumbo, krásná Popelka, kačer Donald, pejskové Pluto a Goofy.

Mezi zaměstnanci příliš oblíben nebyl
Rychle nabyté bohatství Disneye zkazilo. Stejně rychle, jak naskakovaly nuly na malířově účtu, rostla i jeho váha. Stokilový Disney trpěl depresí a kouřil tři krabičky cigaret denně. Zaměstnanci jej nesnášeli kvůli egoismu a aroganci. Když mu k 35. narozeninám věnovali eroticky laděný film o Mickeym a jeho družce Minnie, vyhodil autory na hodinu.

S válkou přišla další krize. Nedostatek nápadů a stávky zaměstnanců korunovala armáda, která zabrala Disneyova studia za účelem zřízení protiletecké základny. Poválečné roky byly ještě horší. Vítězná euforie mnohem spíš než Disneyovým romantickým zvířátkům svědčila drsným hrdinům Supermanova typu. Disney se znovu vzchopil v roce 1955, kdy jeho přítel Ronald Reagan otevřel obří zábavný park v kalifornském Annaheimu. První den navštívilo Disneyland třicet tisíc lidí, mnozí dokonce lezli přes plot, jen aby si prohlédli pohádkové město.

V roce 1964 Disney dostal pět Oscarů za film Mary Poppins. Otevření druhého zábavného parku Disney World na Floridě, jejž dodnes navštěvují miliony lidí za rok, se Disney již nedožil. Zemřel 15. prosince 1966 na rakovinu plic.
Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

VIDEO: Nejste stará, zlá ani ošklivá. Pohádka Malá čarodějnice jde do kin

Trailer k filmu Malá čarodějnice

Ambiciozní mladá čarodějka z lesů, kterou před lety stvořil německý spisovatel Otfried Preußler, se vydává na filmová...

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

VIDEO: 1 proti všem. Mareš s Boučkem Čechy doprovodí k milionovým výhrám

1 PROTI VŠEM

Po zahraničním úspěchu i do Česka přichází televizní show 1 proti všem. Odvysílá ji televize Prima a pouhý jeden...

Najdete na iDNES.cz