Diskuze

Před 30 lety zemřel Jaroslav Seifert, jediný český spisovatel s Nobelovou cenou

V neděli 10. ledna si připomínáme třicáté výročí úmrtí Jaroslava Seiferta. Lyrického básníka, který se nikdy netajil svými občanskými postoji a jediného českého spisovatele, poctěného Nobelovou cenou za literaturu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Byl to Skácel, kdo napsal překrásnou pohřební řeč Seifertovi - Světlem přikrytý ... Mám přepsanou z tehdejšího Brněnského večerníku, i s podpisem z Akády.

1 0
možnosti

Mám Seiferta rád pro to, jaký byl, a že se nezlomil. Stejně jako Jan Skácel, který je mi nejbližším ze všech básníků, a jediným, jehož knihy veršů mám doma: „I voda v řece Léthé zamrzne, až vydají se pěšky přes zálivy básníci zakázaní zaživa.“

3 0
možnosti

K81a13r44e41l 24N73e98č68a45s

10. 1. 2016 14:20

O Holanovi,který jako jeden z mála českých básníků má i dosti překladů a studií v zahraničí byl Jaroslav Seifert básníkem ryze českým.Srovnávat Seiferta s Holanem je nesmysl.Holan byl básnický magnus parens.Seifertovi má blíže brněnský básník Skácel zpěvnou krásou verše a prostotou motivů.

O Nobelově ceně pro Holana se uvažovalo,ale je dobře,že ji dostal český básník.

Seifertovy Všechny krásy světa byly pro nás v době vydání posilou i pohlazením.VR^:-)

6 0
možnosti

"Všecky krásy světa" jsou krásnou knihou. Čte se to jako pohlazení. Vážně. Je jiná, protože to nejsou básně.

0 0
možnosti

A70l27e93š 79H63o59l47a98n

10. 1. 2016 12:25

Již řadu let nakladatelství Akropolis vydává kompletní DÍLO Jaroslava Seiferta - k dnešnímu dni vyšlo 14. svazků. Čtenáři, kteří mají poezii Seiferta rádi, by si jej měli pořídit, aby podpořili tento nevídaný kulturní počin a především poznají další vrstvy Seifertova díla a osobnosti. Zde přítomní kritici by pak poznali, že jejich případné ošklíbání se nad tímto umělcem a velkým básníkem vychází jen a pouze z jejich nevědomosti a neznalosti souvislostí. V tomto díle se můžete seznámit nejen s kompletní poezií J. Seiferta, ale také se stovkami a tísíci články z novin, recenzemi, kritikami, jenž se týkají politiky, sportu (fotbal, olympiada), kultury (divadlo, vernisáže, koncerty, výstavy, odhalení soch), projevy, politickými prohlášeními, vzpomínkami, korspondencí aj. A pak byste nemohli psát hlouposti, že Seifert byl pouze průměrným autorem! A také byste věděli, že Seiferta jako člověka a samozřejmě i básníka, jiní významní umělci milovali a uznávali - samozřejmě i zde někým zmiňovamý V. Holan, kterého se Seifertem pojilo hluboké přátelství a úcta.

A k té politice - uvědomte se, že Seifert a spol žili ve 20. letech 20. století, kde prostě jako mladíci a idealisté měli srdce vlevo, ale velmi brzy poznali, že komunismus je zločinecká ideologie. Pak přišla Mnichovská zrada a zklamání z přístupu Západu, následně osvobození Rudou armádou - toto se odrazilo v díle snad ve všech tehdejších významných autorů. Následovala krutá 50. léta a cenzura a další vystřízlivění. V 60. letech nejen politické uvolnění a v 70. zase postupné utažení šroubů. Myslím, že Seifert nikdy zásadně neselhal, naopak, a chtěl bych vidět současné kritiky v tehdejší době.

10 0
možnosti

Pane Holane, vy tady vyvracíte něco, co nikdo netvrdí. Co jsem si přečetl diskuzi, tak zde přeci nikdo nepíše, že Seifert je průměrný básník.

Já si také myslím, že Seifert byl výjimečný básník a člověk, a tu cenu si zasloužil. Ale zároveň si myslím, že kdyby nebyl na seznamu komunistů, tak by tu cenu nedostal. Protože o té ceně rozhodují v první řadě politici.

0 0
možnosti

Je to těžké. Řada významných literátů se ocenění nedočkala. Pak je tu řada těch, kteří se dočkali, a okterých se budou vést spory. A určitě to není o jednom jediném Čechoslovákovi.

0 0
možnosti

M46a43r19e49k 30T45ů42m25a

10. 1. 2016 11:48

Jo docela si v živých obrazech pamatuji, jak z toho byli StBáci vystrašení... A tak nebylo vyjímkou, že pro jistotu ve dvou dnech udělali doma hned 2 domovní prohlídky... Minimálně srovnatelný se srpnem 88 a 89, kdy to bylo podobný!

2 0
možnosti

O65t85a 91K72i95n48c

10. 1. 2016 11:40

To, že Jaroslav Seifert dostal právem Nobelovu cenu, vadilo bolševikům už tehdy a jak je vidět z některých diskuzních příspěvků níže uvedených, tak se z toho nevzpamatovali do dneška.

11 1
možnosti
Foto

Titul Národní umělec se opravdu bojovníkům proti komunismu nedával, seš proti?

1 1
možnosti

Jaroslav Seifert dostal Nobelovu cenu právem.

Mimo to, že byl vynikajícím básníkem, byl také literátem, který stál za svým. A proto patřil k lidem, na kterých se režim KSČ odkopával a ukazoval, že jeho "vše pro lid" humanita je jen deklarovaná, povrchní. A že jde ve skutečnosti o elitářskou diktaturu.

Což má ostatně společné s režimem současným. Který je opět demokratický jen vnějšími znaky. Ke cti stávajícího establishmentu budiž řečeno, že o sobě netvrdí, že dělá vše pro lid:-)

8 0
možnosti

V podstatě každý dnes nenahraditelný "umělec" byl hrdina bojující proti režimu tím, že v rámci protestu se klidně nechal vykořisťovat až k upracování. V rámci české literatury není Seifert tak zářivým diamantem jako byl Nezval, opravdu největší český básník, nedosahoval ani naléhavosti a neskutečně vybroušeného jazyka Holana, ale patřil určitě k nadprůměru.

1 0
možnosti
Foto

Pro mě naprosto nepochopitelně udělená nobelovka - ve srovnání třeba s Holanem byl Seifert pouhou parodií na básníka. A to se pohybuji pouze v rámci domácí tvorby, ještě tak srovnávat ho s někým světovým. 8-o

2 6
možnosti

T68o59m 78S94a60u41e21r

10. 1. 2016 10:13

V. Holan Seiferta respektoval a uznával jako velikána.

3 0
možnosti