Diskuze

Dělají to přece všichni, říká nakladatelka o knižním pirátství

Karin Lednická je šéfkou nakladatelství Domino, které vydává knihy různých žánrů, mezi jiným též kriminálky Jefferyho Deavera a tituly pro dospívající. S piráty má značné zkušenosti. "Nikoli nepodstatná část generace teenagerů má pocit, že svoboda stahování je bezbřehá," říká.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

R66o22b65e12r38t 44P17o18c20h

13. 1. 2014 18:26

;-DDělají to přece všichni, ano? dělají? a proč by to nemohlo jít třeba touto cestou? http://www.bezvydavatele.cz/index.phpR^

0 0
možnosti

Ono to jde. Ale nějak tam nemůžu najít knihy z kategorie bestsellerů. Třeba Jo Nesbo, Dan Brown atp. Navíc je ten server technicky hodně mizerný, tak dlouhý response time jsem už hodně dlouho neviděl a čekat několik vteřin na to, jestli se mi něco zobrazí je známkou maximálního amatérismu.

Ale abych se vrátil k podstatě. Myslíte si, že z takovýchto serverů někdy vyšel autor, který prodává miliony kopií svých knih po celém světě bez vydavatelství a distribuční sítě? Tedy těch, kteří mají obchodní síť a ví kde propagovat? Kolik by musel autor utratit, aby si mohl zaplatit srovnatelnou reklamu, jakou mu udělá vydavatelství? Kolik autorů takovou částku má?

0 0
možnosti
Foto

Za zamyšlení by také určitě stálo nakupování práv na jméno, nikoliv koupení díla chráněného. Tedy když jednou v životě zaplatím za knihu nebo film, mám být v registru a mít doživotní možnost si ji přečíst nebo shlédnout!

0 0
možnosti

Tak neco podobneho by melo i fungovat i u filmovych del, protoze vzdycky se tvrdilo, ze si nekupuji film, ale pouze licenci ke shlednuti. Takze pak bych uz (teoreticky) nemel platit za dalsi vydani treba na BlueRay a pod...

0 0
možnosti
Foto

Chybu je třeba hledat úplně jinde. Knihy jsou předražené nebo obtížně dostupné a využívají špatný obchodní model. Reklama by v těch elektronických mohla být úplně stejně jako v televizi. A stát by měl kulturu podpořit odměňováním autorů za kvalitní díla a přizpíváním na tvorbu.

0 0
možnosti
Foto

Takže paní vydavatelce napíše jedna husa zjevně s IQ zmrzlé makrely a ona podle toho soudí zbytek národa?

Dále by si paní vydavatelka měla dávat pozor na nesmyslné výroky jako "stahují ilegálně knihy" a výrok typu "skutečně neví, kolik práce za knihou stojí a jaké problémy nám nelegální sdílení způsobuje" je rovněž zavádějící, protože ne, skutečně neví jaké problémy tím způsobují, protože podle řady nezávislých studií to spíše vypadá, že sdílení nejen, že nemá negativní dopad, ale naopak pozitivní.

No a nakonec mě dorazila paní redaktorka dotazem "Jaké vaše knihy se kradou nejvíc?" Měl jsem za to, že se hovoří o elektronických knihách, nikoliv papírových. Paní redaktorko, papírovou knihu skutečně můžete ukrást a vznikne zde prokazatelná škoda, ale jedničky a nuly můžete pouze zkopírovat, nikomu nic nechybí.

Je mi jasné, že článek je propagace e-shopu iDNES s elektronickými knihami, ale trochu korektnosti by Vás nezabilo. Čtenáři (snad) nejsou úplné pitomci, pohybují se na internetu už nějaký ten pátek a vědí co je lživá propaganda a co je realita, ve které denně žijí.

3 1
možnosti

Neměl byste odkaz na ty studie? Celkem by mě zajímalo, jakým kritériem se měřil dopad sdílení v těch studiích.

0 0
možnosti

P71e48t62r 26P84e79t28r

12. 1. 2014 21:16

nesmí být vydavatelsví tak nenažraná, náklady na e-verze knih jsou minimální, protože korektury, překlady, typografie a úpravy mají hotové už z "papírové" verze. odpadá distribuce, prodej, skladování, (do)tisk. Takže pak stačí menší úprava pro čtečky a mohou vydat e-book, ovšem proč, když na tom mohou tolik inkasovat a nadávat na piráty, že?

A ty řeči, že to nejde si nechce z cesty nebo uveďte SKUTEČNÉ důvody. Dobrým příkladem je třeba iTunes, buď máte možnost nechat vše na nahrávací společnosti a dostanete jenom pár procent z výdělku nebo se o nahrání a úpravu postaráte sami a dostanete pár desítek procent. Taky nikdo nevěřil, že to jde a po pár letech se to začalo celkem rozšiřovat. Podobně to bude s knížkama. Začínající autor nepotřebuje velké nakladatelství, které si zinkasuje všechno, korekce a úpravu může zadat někomu externě a tu distribuci a prodej prostě udělá přes nějaký eshop. Pokud se kniha trošku rozleze mezi lidi, tak je maličkost zařídit zase pomocí někoho externího úpravu tak, aby byla kniha odeslatelná do tiskárny a vytisknuta (to opravdu v roce 2014, kdy si lidi na zakázku nechají dělat kalendáře s kočičkama, jde)

Takže buď vydavatelé budou trošku realisti a začnou elektronické verze prodávat za normální ceny nebo je lidi budou krást, trošku zjednodušeně se dá říct, že e-kniha je vedlejší produkt při vydávání klasické knihy, takže pak není důvod, aby se ta e-kniha prodávala skoro stejně draze, jako ta papírová.

6 4
možnosti

Vy víte o výrobě knih, jakož i o ekonomice, exkrement.

Zaprvé, když si naplánuju prodej 5000 kousků v takové či oné podobě, tak sazba, korektury, redakce, marketing, topení v kanclu, reklama, poplatky OSA a podobným vyděračům, DPH a všecko tohlecto rozpočítám na 5000 kousků. Jenom papír a barvu si rozpočítám na, třeba, 3000, a papír fakt není na knize to nejdražší.

Zadruhé, nekonečný text ve wordu se od sazby neliší jenom tím, že to někdo po 30 řádcích ukousne, aby to pokračovalo na další stránce. To, že každé pako bez vkusu, citu a nedejbože vzdělání si dělá kalendáře s kočičkama, je sice hezký, ale jak ty kalendáře vypadají, no, škoda mluvit. Jestli je vám jedno, že věci kolem vás jsou hnusné, tak je to váš problém, no.

0 0
možnosti

Někde jsem četl, že z každé prodané knihy jde autorovi nějakých 5 - 20 procent ceny. Zajímalo by mě tedy, proč elektronické knihy, byť náklady na jejich tvorbu jsou oproti klasickým knihám takřka setinové a navíc bez rizika, dosahují téměř ceny klasických titulů. Jde snad z jejich prodeje více peněz autorovi? Nebo si nakladatelství pouze mastí kapsu? 

Hudební průmysl jasně ukazuje, že snaha ubránit tradiční styl prodeje je nefunkční a že náklady na potírání pirátství se nevracejí. Hudební služby, jako třeba Spotify, která v základu nabízí hudbu zdarma, přináší ve finále autorům i posluchačům lepší podmínky, než klasický styl prodeje. Je to sice revoluce v plenkách, ale jak je vidno na růstu společnosti, je to cesta úspěšná. Knižní trh bude muset brzy nastoupit podobnou cestu.

7 2
možnosti
Foto

Pokud se jedná o zahraniční tituly, tak největší částka je licence placena zahraničnímu držiteli práv (což většinou není autor, ten dostává svoji almužnu do cca 10%), takže nenažranost. U titulů českých si vydavatel mastí kapsu nehoráznou marží, takže zase nenažranost.

0 0
možnosti

M82i83l31o55š 81K87r33u64m64p

12. 1. 2014 18:04

koukám, že idnes rozjelo kampaň proti knižním pirátům. Zajímalo by mě, jestli paní Lednická podobně brojí i proti knihovnám.

5 0
možnosti

Nedivte se, iDnes e-knihy prodává;) A co víc, prodává i knihy, která jsou jinde ke stažení naprosto zdarma a naprosto legálně. Například knihy Karla Čapka, které si každý může pořídit zdarma na stránkách Městské knihovny v Praze.

7 0
možnosti

Když čtu tenhle a podobné články, tak mě to vždy nazvedne zežidle. Obchody s e-knihami si neustále stěžují, že lidé knihy stahují načerno. Abyse ale zamyslely také sami nad sebou, to ne. Můj náhled na věc je takový, že užz principu si raději za dnešních cen stáhnu e-knihu raději z toho uloz.to! Veskutečnosti bych si ji rád koupil a podpořil tak prodej e-knih, ale v podstatěmě nutíte to nedělat. Vysvětlím... Když si vezmu na stůl pevnou klasickou knihua vedle knihu ve čtečce, pořád budu brát za daleko hodnotnější a pro majitelelogicky daleko cennější fyzickou knihu. Pokud pojedu na cesty samozřejmě jepohodlnější se čtečkou a netahat sebou kilové knihy. To nic, ale nemění na tom,že pokud knihu vyrobím musím platit papír, skladování knih, prodejnu sprodavačkou,cestu na převoz knih, elektřinu v obchodě a celý ten moloch okolo. Kdežtoe-knihu jednou vyrobí, přepíšou do PC a je to. Prodávat se pak může donekonečna. Žádný dotisk, kácení stromů na papír, žádná doprava ani skladování.No a když se pak podíváte na ceny! Zjistíte že e-knihy jsou téměř stejně drahéjako knihy klasické a kdo pak koho okrádá! až bude cena e-knih rozumná, pro měosobně max. 50% ceny knihy papírové tak si ji mile rád koupím a prodej podpořím.

16 3
možnosti
Foto

Já jsem rovněž kritický, ale v poměru ceny papírové knihy a elektronické knihy je nutné vzít v úvahu, že z papírové se platí DPH 15% a elektronické plná palba 21%. Je to nesmysl, ale je to tak. Chtělo by to fofrem změnit.

Jinak cena výroby knihy je celkem zanedbatelná v poměru k tomu, co si majitel práv (nikoliv autor) rýžuje za licenci. Tady je tedy zakopaný pudlík - licence a nehorázně degenerované zákony o copyrightu.

1 0
možnosti

Vážím si nakladatelství Domino za to jaké knihy vydává i za to, že bylo jedno z prvních, které je začalo vydávat i v elektronické podobě. Jsem fanouškem Roberta Ludluma, s jehož knihami jsem se seznámil díky tomuto nakladatelství.Osobně mi nevadí koupit si e-book a normálně za něj zaplatit. Zajímalo by mě kolik z diskutujících jsou opravdoví čtenáři a kolik knih vlastně za rok přečtou, že tak horlivě hájí pirátské sdílení knih, které musel někdo napsat a většinu i přeložit.

1 1
možnosti

Teď ste uhodil hřebíček na hlavičku. "Někdo" tu knihu musel napsat a "někdo" přeložit. A věřte tomu oba tito pánové dostanou z prodejní ceny skutečně jen drobky. Pokud by oba tito pánové dostali dejme tomu aspoń 60-80% z prodejní ceny tak prosím. Ale v dnešní době elektronickejch knih nevidím žádnej důvod tyhle molochy podporovat. Né že bych nechtěl platit. To u mě není problém. Klidně pošlu na účet wikipedie několikrát za rok nějakou tu stovku. Tam přesně vidím kam ty peníze jdou.

1 1
možnosti

Co to je knižní piráctví? To je jako, že si legálně pořídím eknihu a legálni si ji přečtu? Můžete se snažit jak chcete, ale dokud si budete myslet, že nikdo nečte a nezná autorský zákon, tak se vám lidi budou jenom smát.

3 0
možnosti
  • Nejčtenější

Byl to lynč, ale rány už se zahojily, vzpomíná Rusevová na neúspěch Elišky a Damiána

21. března 2024,  aktualizováno  13:48

Vysíláme Rok začala herečka Anežka Rusevová hekticky: třemi divadelními premiérami, ve Studiu DVA a...

Podvod za půl milionu. Knihobot odhalil padělky knih tajemného autora

21. března 2024  13:30

Nepadělají se jen obrazy nebo bankovky, ale i knihy. Konkrétně vzácné, obtížně dostupné svazy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Lovec přichází! Otestuje si znalosti zákulisí soutěže Na lovu

22. března 2024

V sobotu 23. března startuje na TV Nova další série Superlovu, speciální verze pořadu Na lovu....

Simply the best! Ewa Farna podruhé nadchla vyprodanou O2 arenu

23. března 2024  9:40

Zpěvačka Ewa Farna zazpívala 22. března podruhé v po střechu našlapané O2 areně. Na přidaném...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Leštiči klik hráli řediteli za dveřmi, já o protekci nestál, říká jubilant Spálený

21. března 2024

Premium Petr Spálený právě dnes slaví osmdesátiny. Jak říká, svoje roky nikdy moc neprožíval, a tak stále...

RECENZE: Způsob, jak umrtvit oživlé Kroky a skoky české animace

28. března 2024  16:15

Je to smutný paradox. V cyklu Kroky a skoky české animace sice mnohokrát zazní, že animovaná tvorba...

TRENDY V KLIPECH: Miss Kalousová demoluje auto, Boone láká na pražský koncert

28. března 2024  15:01

Bývalá Miss Andrea Kalousová přichází s novým klipem Sorry. Stál ji hodně sil a padlo na něj jedno...

Chceme podchytit tu jeho svobodu. Marek Adamczyk ztvární Miloše Formana

28. března 2024

Premium V chystaném letním představení Forman, které na červen chystá Letní scéna Musea Kampa k připomenutí...

Zemřel maďarský skladatel Deák. Titulní skladbu k Jen počkej! mu ukradli Sověti

28. března 2024  11:39

Ve věku 96 let zemřel maďarský hudební skladatel a trumpetista Tamás Deák. Proslavila ho zejména...