Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Nejdražším poválečným dílem jsou Rothkovy pruhy za 1,69 miliardy

V aukčních síní se v posledních týdnech přepisují dějiny. Olej amerického malíře Marka Rothka Orange, Red, Yellow se v New Yorku v aukční síni Christie's v úterý prodal za 87 milionů dolarů, tedy 1,69 miliardy korun. Je to nejvyšší částka za umělecké dílo vytvořené po druhé světové válce a prodané v aukci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Pohodomil

Zřejmě je tím...

...oranžovým padílem přetřen tajný recept na dlouhověkost. Jinak tomu nerozumím.;-D

+1/0
11.5.2012 12:18

PanDa44

pěkné

Krásný obraz, hned bych si jej pověsil doma...

0/0
10.5.2012 23:36

udernikudrik

Re: pěkné

a hned vedle autora?;-D

0/0
13.5.2012 17:58

JohnnyV

Opravdu je toto stále umění???

Ta ženská na to kouká, jak kdyby se v tom dalo něco vyčíst...anebo je zhulená a podobné "umělecké" výjevy dokážou v takovém případě divy.

+1/0
10.5.2012 13:39

nonick

Smutný příběh "umění", které je dnes investiční komoditou

podobně jako sójové boby nebo wolfram.

0/0
10.5.2012 12:23

Alanana

No je vidět , že někdo opravdu neví co s penězi.

Umění je holt umění - každý má jiný vkus. A pokud někdo si cení tohle dílo takovou sumičkou  je to tržní cena. A je to úplně v pořádku.R^

0/0
9.5.2012 23:09

ephemeroptera

V tomhle má čeština jednu velkou výhodu (nebo možná nevýhodu

Protože slovo umění vychází ze slova umět, tedy že tvořivý člověk ovládá nějakou činnost lépe než ostatní. Takže když zajdu do galerie a vidím tam obrazy Krugera, Schinkela, Kohlera nebo Schlesingera jehož jahody vypadají na plátně tak, že máte pocit, že si je lze utrhnout, pak si řeknu že jsou to machři, a že toto by jiný nesvedl. Když ale vidím něco takového - pak si říkám, že takovéto "umění" může dělat každý... a netřeba to umět s barvami, netřeba se zdržovat studiem pohybu, stavby těla, perspektivou, světlem apod. .. stačí jen najít dostatečný počet movitých blbců, a přesvědčit je, že toto je opravdu umělecké dílo.

Ale nutno přiznat, že je třeba rozlišovat dvě věci: samotnou uměleckou hodnotu (která třeba může být vysoká, nízká žádná a nebo relativní podle toho, kdo se dívá), a pak spekulativní cenu, která spíše odráží stav společnosti ... je-li někdo ochoten dát za dílo nevalné kvality miliardu, zatímco jinde miliardy hladoví, něco je špatně...

+2/0
9.5.2012 17:56

machinist.

Re: V tomhle má čeština jednu velkou výhodu (nebo možná nevýhodu

šmarjá :)))))

+1/0
9.5.2012 18:33

Rodnok

Re: V tomhle má čeština jednu velkou výhodu (nebo možná nevýhodu

zajímavé, že se pokaždé obviňuje ten kupující, jaktože je za to ochoten dát miliardu... ale ty peníze se tím neztratily, nevypařily. teď je má prodejce místo obrazu a běžte za ním, ať tu miliardu dá na hladovějící (kterých bude za dvacet let několikanásobně).

0/0
10.5.2012 0:37

Pepajet

Je to kšeft.

Tady jde pouze o investici. Někomu se podařilo přesvědčit dostatečné množství mohovitých lidí, že tenhle produkt si dlouhodobě udrží cenu na trhu. Což je možné, stejně tak je ovšem možné, že během několika let bude tržní hodnota na nule. Tato obrovská investice, která není založena na reálné hodnotě, svědčí o tom, že možnost reálně investovat je v současné době omezená nebo stejně riziková.

Slovo "umění" je zde pouze kouřová clona. (Navíc otázka je, jestli vůbec něco jako "umění" reálně existuje.) Jedinečné estetické kvality zde najít nelze. Snad ve spojení s nějakým příběhem, pak je to degradováno na typ "kalhotky Marilyn Monroe".

0/0
9.5.2012 16:28

tomiisek

Fakt to je tak úžasné umění? Chtělo by to reálný test...

Kdybych se mohl vrátit v čase, tak bych zjistil, kudy dražitel chodí a dal ten obraz nějaký usmolený babce do pouličního stánku, aby ho měla na prodej za 87 dolarů zrovna v té době, kdyby dražitel šel kolem, jestli by ten obraz pana dražitele nadchnul sám od sebe natolik, že by se u stánku zastavil a ten pakatel za něj dal.

Podle mě u takovéto aukce dražiteli vůbec nejde o obraz jako takový, ale o ten povyk kolem (šílenej obraz za šílený peníze aneb mám tolik, že si mohu dovolit dát x milionů dolarů za výtvor odpovídající 5-minutové práci 2-letého dítěte)...

+4/0
9.5.2012 16:19

Jyryn

Žádné emoce

ty pruhy ve mně nejdřív nevyvolaly. Ale údaj o ceně musí rozrušit i laika. Je to silný estetický zážitek, představit si ty peníze pohromadě. Za tohle.

+3/0
9.5.2012 15:58

BlackWhite81

zásadní pravidlo č. 1

zásadní pravidlo čislo 1 !!! nestarat se o to jak to že na to někdo má, ale starat se o to jak to že na to já nemám !!! to když lid pochopí půjdeme takovou rychlostí kupředu, že se nám o tom ani nesnilo !!! zdar

+1/0
9.5.2012 15:46

Liberální konzervativec

Re: zásadní pravidlo č. 1

R^R^R^R^

0/0
9.5.2012 15:50

BlackWhite81

Re: zásadní pravidlo č. 1

kurňa pochvala od neoliberála to jsem to dopracoval ;-D no já žádný pravičák nejsem, ale ani levičák já jsem střeďák ;-) žádná ODS ani ČSSD !!! ;-)

0/0
9.5.2012 16:03

Gamer

Re: zásadní pravidlo č. 1

takhle přemýšlí zloději ne??;-D;-D

+2/0
9.5.2012 15:56

kajak v zakoně

Re: zásadní pravidlo č. 1

a co je na tom divnýho, že nemám 1,5 mld....?8-o

0/0
9.5.2012 16:07

BlackWhite81

Re: zásadní pravidlo č. 1

nic ale když má někdo sen být miliardářem tak ať za tím snem jde!!! můj sen není být miliardář proto se za tím nepachtím. To je celé

0/0
9.5.2012 16:10

FirstIdea

Líbí se mi

impresionismus, líbí se mi Hopper. Nemám ráda barokní obrazy, ale dokážu pochopit jejich cenu a jako všechny ostatní, vzbuzují ve mně nějaké pocity a dojmy, ať už pozitivní, nebo negativní. U tohohle nejdražšího tomu prostě nerozumím. Na tenhle typ umění jsem asi naprostý barbar. I když se za to příliš nestydím.

0/0
9.5.2012 15:21

FirstIdea

Re: Líbí se mi

A ačkoli se pořád v tomto směru učím - to, že se mi líbí Hopper, jsem zjistila včera :-) - tady tomuhle moc šanci nedávám.

0/0
9.5.2012 15:22

Fai Rodis

Re: Líbí se mi

Mne to velmi pripomina obrazky, ktere jsme malovali v prvni tride, kdyz jsme se ucili vybarvit plochu stetcem.

Pravda, bylo to pouze ve formatu A4, ale nakrivo a rozpite jsme to meli dost podobne.

+2/0
9.5.2012 15:34

Liberální konzervativec

Ano další potvrzení racionální, konzervativní

svobodomyslné a tržně-ekonomické teze, že "HODNOTA" je, byly a budou relativní. Bohužel levičácký tupý dav tento životně důležitý axiom života nechápe a toto nepochopení zasahuje mozky prostého levicového lidu jako rakovina!! A to bude příčina zániku naší civilizace a návrat do bídy a zmaru středověkého typu..... Bohužel ;-(;-(Rv

0/0
9.5.2012 15:17

Lavra

Re: Ano další potvrzení racionální, konzervativní

Ne, že bych byl levičák, právě naopak. Ovšem historie ukazuje, že pýcha předchází pád. Nejblíže ke svému konci má dekadentní společnost, kde se nejvíce peněz utrácí za okázalé věci, sport a zábavu... Okázalé utrácení, zábava, hodování a přepych nade vše, zatímco kolem (a díky infiltraci i uvnitř) čekají hladové hordy barbarů... Nepřipomíná vám to něco?

0/0
9.5.2012 15:44

Liberální konzervativec

Re: Ano další potvrzení racionální, konzervativní

Nikoliv, jste vedle jak ta jedle. Co je drahé a co je levné??? Odpověď zní, že je to relativní, to především znamená, že to je individuální a svobodný názor člověka, který platí ze svého, ale to asi nedokážete pochopit. Kdyby váš pohled na cenu a peníze byl uplatňován v minulosti (direktivně-jak jinak?) Tak civilizace ještě dnes žije v jeskyních. Neměli bychom umělecká díla, techniku a vůbec pokrok, který všem ve spolek přináší snesitelnější život. !!

0/0
9.5.2012 15:50

Lavra

Re: Ano další potvrzení racionální, konzervativní

To spíš vy nedokážete pochopit, že situace, kdy se lidé zajímali nejvíce o svou zábavu a sportovci či umělci (hlavně herci, zpěváci a jiní baviči) vydělávali více než třeba vědci, lékaři apod. tu už několikrát byla, a nikdy to nedopadlo dobře...

0/0
9.5.2012 15:57

Fai Rodis

Re: Ano další potvrzení racionální, konzervativní

Nahodou, v tech jeskynich jsou obrazy, ktere jsou mnohem lepsi, nez tenhle Rothkuv nesmysl.

0/0
10.5.2012 0:14

petrees

moře peněz

Najít něco podobnýho na půdě, tak už si dám sakra majzla to postavit k popelnici :-). Co kdyby......

+1/0
9.5.2012 14:57

sarumánek

klasika

Vždy když se objeví článek o křesťanství, diskuzi zaplní nenávistné příspěvky o středověkém upalování a pedofilii. Vždy, když se objeví článek o výtvarném umění, diskuzi zaplní pohrdavé reakce, co je to za mazaly, že stejně jako Pollock by malovala i opice a že Rothko a jeho pruhy jsou výsměch všem skutečným malířům (míněn asi Lada a Mikoláš Aleš). Je opravdu zarážející, kolik lidí cítí potřebu se tak hlasitě chlubit svým kulturním ignorantstvím typu "když se mi to nelíbí, tak je to blbé". A kolik si myslí, že "co tím chtěl malíř říci" se dá slovně vysvětlit a popsat. Chudáčci, nic víc.

0/0
9.5.2012 14:52

Dark5

Re: klasika

Spis je naprosto ubohe a smutne, ze takova "vec" ma oficialni cenu radove vyssi nez lidsky zivot ve vyspelych zemich sveta. Clovek se pri pohledu na to musi ptat, proc nekdo musi utracet miliardy za jeden obraz, kdyz ty penize nejdrive musela hromada lidi vydelat, ale pritom z toho nic nemaji. Mozna tak "dobry" pocit, ze jejich sef si koupil obraz a oni jsou radi, ze maj na najem...Rv

Holt lidska hamiznost a touha po tom byt neco nic nez ostatni nezna hranic. ;-(

+1/0
9.5.2012 14:57

Bolkonski

Ubohé a trapné

je nacpat jakousi přitroublou antikapitalistickou agitku do diskuze pod článkem o cenách uměleckých děl. Co bude příště, architektura? Hamouni, co utrácejí za předražený barabizny typu vily Tugendhat?

0/0
9.5.2012 15:25

Lavra

Re: klasika

Ale tak jistě, že jde o zásadní díla, ale neustále stoupající ceny svědčí o tom, že určitá skupina lidí (zejména z finanční oblasti) bohatne neuvěřitelným tempem krize nekrize... To se nám to půjčují a investují cizí peníze a když to nevyjde, tak to zamázne stát (neboli ti lidé jejichž peníze jsme rozfrcali)... To je fakt systém na palici...

0/0
9.5.2012 15:07

Fai Rodis

Re: klasika

No dobre, ale cim konkretne vas ten Rothko oslovil?

Oslovilo by vas to stejne, kdybyste to nasel nekde oprene o popelnici bez udani autora?

0/0
9.5.2012 15:36

levicak

A přitom v

Obi by pořídil 3 kbelíčky odstínu meruňkový a´150 kč + váleček á 39 kč a to by vobraz byl možná ještě o 1 metr větší.:-/

+1/0
9.5.2012 14:41

Fai Rodis

Re: A přitom v

A mel by to rozhrani mnohem rovneji.:-P

0/0
9.5.2012 15:37

nepritelcenzury

A nekoupil to Paroubek?

+1/0
9.5.2012 14:04

MSG

Smutná zpráva o stavu světa

Jestli takhle bohatí lidé, co jsou ochotní za obraz utratit takové peníze, mají takovýhle vkus, je to se světem fakt špatné. Nelze bohužel čekat, že jejich nemocná mysl se bude realizovat jen koupí podobného výtvoru, protože bohužel jde o lidi, kteří mají značnou moc ovlivňovat svět i na řadě jiných míst.

+5/0
9.5.2012 13:42

Janaa

Re: Smutná zpráva o stavu světa

Vůbec nevíš...

0/0
9.5.2012 14:20

sarumánek

Re: Smutná zpráva o stavu světa

Zdá se, že pán nejen absolutně nerozumí modernímu výtvarnému umění, ale navíc nepochopil, že umění je také potencionálně jedna z nejperspektivnějších komodit pro investice.

0/0
9.5.2012 14:40

Fai Rodis

Re: Smutná zpráva o stavu světa

No, jak ktere. Treba takovy Meissonier, to byla dost houpacka.

0/0
9.5.2012 15:41

vasek001

Re: Smutná zpráva o stavu světa

Nemelo by umeni obohacovat lidskeho ducha ...nez byt zdrojem zisku? :-P asi zijete na jine planete....

0/0
9.5.2012 15:41

thegrid

hm

Směji se těm, kteří si o tomhle myslí, že je to umění.

+11/0
9.5.2012 13:34

nesher

Re: hm

To víte, sorela to není, takový Čumpelík, to bylo jiné kafe, poslední dělník z Kolbenky to pochopil. A to byl právě ten problém;-D

0/0
9.5.2012 13:38

mroyko, build 1.0.005

Re: hm

Ok, a co te na tom obraze (tebe osobne,ne nejakou prirucku) od Rothka zaujalo? Mohl by ses s nami podelit?

Mas moznost poucit kulturni mrzaky jako ja ;-)

+1/0
9.5.2012 13:47

iff23

Re: hm

Simon Schama's Power of Art - Rothko -je to na youtube. dejte tomu sanci :-)

0/0
9.5.2012 14:02

sarumánek

Re: hm

Reaguješ jako klasický barbar, který by rád slovy vysvětlil umělecký dojem. Zkus to třeba u Mozartova Requiem. :-)

0/0
9.5.2012 14:42

Fai Rodis

Re: hm

Myslim, ze tam by to slo podstatne snadneji.

0/0
9.5.2012 15:38

vasek001

Re: hm

Srovnavat Mozarta s touhle mazanici od jakehosi Rothka , to muze opravdu jen barbar!! :-P

0/0
9.5.2012 15:45

kikoš

Inu světem zmítá krize

a někteří neví co s penězi nebo také co a kam by si strčili.

0/0
9.5.2012 13:24

Zdeněk76

Hm,

fakt hustý.

0/0
9.5.2012 13:23

Bolkonski

Míra zájmů

bl.ců o výtvarné umění je přímo úměrná ceně dotčeného díla. Zatímco články o dílech bez uvedené ceny (byť i umělecky hodnotné) zůstavají nepovšimnuty, extrémní cena probouzí i v průměrném pit..ci touhu podělit s ostatními o své rozsáhlé znalosti z oblasti výtvarného umění či obchodu s uměleckými předměty. Že je tento výplod často doprovázen nějakou rádobyvtipnou glosou je samozřejmost.

+1/0
9.5.2012 13:21Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.