Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Beatles típali o piano v Abbey Road cigarety. Teď se draží za miliony korun

Britská dražební síň Bonhams oznámila, že příští měsíc vydraží pianino ze studia na londýnské Abbey Road, kde nahrávaly i skupiny Beatles a Pink Floyd. Cenu nástroje, na němž se už dost podepsal čas, odhadla na 100 až 150 tisíc liber, v přepočtu tři až čtyři a půl milionu korun.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

xaeris

Čas ukazuje , že to byl hlavně k š e f t

Bohužel, s odstupem času vyplouvá napovrch i nechutná kalkulace s image tehdejších nastupujících a "revoltujících" bigibíťáků, kteří se styděli za takový základní nástroj, jako je obyčejný klimpr.Stejně i jako Stouni, přestože klávesy byly i od samých začátků důležitá součást jejich tvorby, na svých tehdejších koncertech či TV šarádách se téměř zásadně objevovali jen s kytarami, natož aby celý soubor rozšířili o kvalitního klávesáka, naopak.Kdepak, ve jménu velkých prachů a velkého kšeftu se nesmyslně obětuje leccos a že Beatles velký kšeft byli, o tom žádná.Co byli, ještě jsou.Rv 

0/0
22.7.2010 10:00

iuos

hmm

každý hudebník sní o tom, že bude slavnej a bohatej - a kdo tvrdí, že ne, tak je nemocnej :-P

0/0
22.7.2010 10:22

xaeris

Re: hmm

Snít si může o čem chce, ale Beatles i Stouni se ve svých začátcích prezentovali jako tehdy módní kytarová skupina a přitom se ale bez klimpru ve studiu neobešli.Každý by přece ze sebe dělat to co je a ne to co není, třebaže se mu to bohatě vyplatí, tak jako jim.

0/0
23.7.2010 9:43

chudacek.blbecek

Re: hmm

V dobe Revolveru uz to nebyla pravda. Ale minimalne prvni tri alba do tvyho popisu sedi, akorat ze to na ten klavir zas tak moc neskladali.

0/0
23.7.2010 13:09

Plch2

Re: Čas ukazuje , že to byl hlavně k š e f t

Asi mi není úplně jasné, co má příspěvek sdělovat... Že Beatles v Hamburgu vystupovali na playback? ;) Pokud vím, tak jako "nastupující bigbíťáci" fakt hrali živě jenom na kytary a studiové orgie v Abbey Road rozjeli až v závěrečné fázi existence skupiny, kdy už prakticky živě nekoncertovali, takže nechápu, z čeho plyne tvrzení, že se "styděli za klimpr".

0/0
22.7.2010 10:42

xaeris

Re: Čas ukazuje , že to byl hlavně k š e f t

Ale jakýpak playback  v nočním hampejzu v provinčním Hamburgu, tam  se jim ještě ani nezdálo, že později rozjedou světovou kariéru.Hamburg má s jejich pozdější érou pramálo společného.Ale  pokud neslyšíš klimpr už na jejich pvních studiových nahrávkách, není to moje vina.

0/0
23.7.2010 9:25

chudacek.blbecek

Re: Čas ukazuje , že to byl hlavně k š e f t

No producentovi se uz zdalo, taky si tam sehnali Ringa.

0/0
23.7.2010 13:10

R.Pal

Re: Čas ukazuje , že to byl hlavně k š e f t

"xaeris" ukazuje svou neznalost dané problemtiky, resp. jen si hraje na to, že je znalec. Beatles klávesy na koncertech užívali (koukni na YouTube - I´m Down, Shea Stadium), klavír při TV show (např. při Hey Jude), a klávesy při svém posledním (dnes již legendárním) vystoupení na střeše Apple budovy, kde se na ně vyznamenal "pátý brouk" Billy Preston. Vřele doporučuji.

Na piano se nezanevřelo ani v sólo projektech, koukni na YouTube na Lennona v Medison Square Garden nebo na tourné Wings z roku 1976 (např. na song Maybe I´m Amazed) nebo na koncert pro Kambodžu r. 79. Při dnešních koncertních šňůrách  klavír resp. piano vyplňuje cca 1/3 celého koncertu, což není málo.

Tudíž, uživateli "xaeris", příště si to věř, než něco napíšeš !

0/0
22.7.2010 11:22

palič..

Re: Čas ukazuje , že to byl hlavně k š e f t

Musel to být velký hukot tenkrát na Shea Stadium. Při tom I'm down je dobrý jak Lennon hraje na klávesy loktama a maj tam záchvat smíchu ;-D

0/0
22.7.2010 11:36

xaeris

Re: Čas ukazuje , že to byl hlavně k š e f t

Asi takhle, píšu o začátcích, nikoliv o pokračující úspěšné kariéře.A nebožtík Billy Preston hrál s leckýms, ale členem Beatles ani Stones se přece oficiálně NIKDY nestal.A kdo nepochopil, co jsem chtěl řict, tak znovu ještě jednou pro ty pomalejší.Přestože Beatles i R.Stones využívali využívali i klimpr na svých ranných nahrávkách, veřejně se ve svých začátcích  prezentovali jako výhradně kytarové skupiny.Styděli se za klimpr, přestože bez něj se jejich muzika a hlavně jejich pozdější světová kariéra neobešla.A to je ten základní rozdíl oproti třeba ryzím kytarovým skupinám, jako byli třeba The Shadows.   

0/0
23.7.2010 9:19

R.Pal

Re: Čas ukazuje , že to byl hlavně k š e f t

Btw. na základě čeho soudíš, že se Beatles styděli za klimpr? Čistě jen na základě toho, že ve svém raném období ho neužívali na veřejnosti (koncertech)? Z toho období jsem našel jen pár songů, kde klimpr jde slyšet ... např. Any Time At All či What You´re Doing, kde jde slyšet, ale jen tak tak (co si budeme nalhávat)... a kvůli tomu ho měli táhnout na pódium, kde by oproti tomu řvoucímu davu šlo sotva slyšet? Takhle to myslíš? V raném období to byl jen doplněk !, i taková foukací harmonika měla větší přednost než klimpr.

Jinak, toto je fakt užasná věta "Styděli se za klimpr, přestože bez něj se jejich muzika a hlavně jejich pozdější světová kariéra neobešla." Jestli náhodou víš něco málo o 60. letech, byli to právě Beatles, kdo přepisovali dějiny hudby. A byl to mj. i klimpr, který k tomu potřebovali, nikoli však v raném období (asi do r.64), ale kolem roku 67.

0/0
23.7.2010 10:17

R.Pal

Re: Čas ukazuje , že to byl hlavně k š e f t

JInak ano, B.Preston se broukem nikdy nestal, proto jsem to dal záměrně do uvozovek.

0/0
23.7.2010 10:25

xaeris

Re: Čas ukazuje , že to byl hlavně k š e f t

Ach jo, ale mě jde o to že na příkladu klavíru a Beatles je jasně patrno, že už Beatles byli tehdy BOHUŽEL někým "od kšeftu" úmyslně vmanipulováni do image začínající ale nejlepší a nejpopulárněšjší KYTAROVÉ party široho daleko kolem a že klavír se do tohoto promo fíglu jaksi nehodil.A to je to o co mi jde, že Beatles se nedostali nahoru jen svými schopnostmi a dejme tomu "genialitou" ale, jak je patrno, bohužel i  manažerským fabulováním, kterého samozřejmě mohlo být i více.A to mne konkrétně v jejich případě tedy dost mrzí.i když, svět chce být klamán, takže o co jde.

0/0
23.7.2010 13:20

R.Pal

Re: Čas ukazuje , že to byl hlavně k š e f t

tím někým od kšeftu byl Brian Epstein, hodně sympatický pán z branže, který Beatles objevil. A ten jim pomáhal se dostat na vrch. To tak bylo, je a bude. To říkáš něco na způsob, že 2+2 jsou skutečně 4, akorát s tím rozdílem, že z toho děláš pořádnou vědu. 

Byla to zkrátka symbióza. Na jedné straně Epstein, na druhé straně Lennon-McCartney, borci co uměli hrát na tvůj oblíbený klimpr, a kteří si skládali své vlastní songy (což bylo do té doby nevídané, bo se skládaly songy na zakázku).

Opět ale musím ti připomenout, že -jak píšeš- genialita v uzovkách není na místě. Poslechni si na světové hudební scéně cokoli před Revolverem a Sgt. Pepperovi, a cokoli potom, a uvidíš, že ta genialita je zcela bez uvozovek je zcela oprávněná.

0/0
23.7.2010 14:50Najdete na iDNES.cz