Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Výběr nástupce Knížáka? Mezinárodní ostuda, říká kunsthistorička

Dvanáctičlenná mezinárodní komise 14. dubna vybrala za nejvhodnějšího nástupce Milana Knížáka v čele Národní galerie kunsthistorika Jiřího Fajta.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

kvetla

Základní otázka zní - co je smyslem Národní galerie ?

Pečovat o zděděný sbírkový fond a pro budoucí generace sbírat ukázky toho nejlepšího ze současné tvorby.Pokud snad nastane vhodná příležitost,doplnit  galerii o charakteristická díla českých ,či zde tvořících umělců , pokud byli ve své době neprávem opomenuti. A pochopitelně mít vhodné prostory jak pro deposita,tak pro vystavování . A v rámci mezinárodní spolupráce se pak snažit o reciproční výměnu výstav. Nic víc,nic míň.Tedy vést galerii by měl ekonom .Na správu a ochranu sbírek by pak měli dohlížet zkušení restaurátoři. Na plány výstavní a vzdělávací činnosti galerie by měla vznášet požadavky  jakási neplacená "čestná doporučující rada vzdělanců",jejíž požadavky by však měl právo ekonomicky vzdělaný ředitel usměrnit dle přiděleného rozpočtu..

0/0
9.6.2010 1:00

nonick2

Celkem příznačné...o šéfovi české Národní galerie

se mělo jednat anglicky...Rv

Jinak co dodat k osobě paní kunsthistoričky Bartlové (sestry V. Mlynáře - poradce současného premiéra Fischera(!!), jejíž maminka, Rita Klímová, je pohřbena na židovském hřbitově v Telči?

Snad jen: Shalom...!

0/0
8.6.2010 8:39

AyCay

Re: Celkem příznačné...o šéfovi české Národní galerie

Nevím jestli vaše vyjmenovávání rodinných poměrů té paní má nějakou souvislost s tou mezinárodní ostudou, kterou pan Darjanin svou neschopností způsobil a váš evidentně trapně nacionalistický ton je mi lhostejný. Ale fakt, že bez ohledu na tu paní, je to, že v čele NG bude ještě dlouhé měsíce sedět pan Knížák, který její úroveň za své působení snížil tak, že mnohé menší a do té doby daleko méně prestižnější galerie ji za tu dobu snadno v kvalitě předběhly, v současnosti už plně vinou jen pana dosavadního ministra.

0/0
8.6.2010 10:02

nonick2

Re: Celkem příznačné...o šéfovi české Národní galerie

Je mi celkem lhostejné, že také používáte termín "mezinárodní ostuda" v souvislosti s mezinárodně tak marginální záležitostí, jakou je návrh komise na jmenování nového šéfa české NG. Mezinárodní ostudou - a to permanentní - bylo Mistrovo působení v čele této instituce, českou ostudou pak to, že se o novém generálním řediteli mělo jednat anglicky - jakkoliv to pro Vás je trapně nacionalistické. Možná by stálo za úvahu vypustit ono sprosté slovo "Národní" z jejího názvu...?  

0/0
8.6.2010 10:37

derevo

Re: Celkem příznačné...o šéfovi české Národní galerie

Pokud byla ustavena mezinárodní komise, nedivím se, že se mělo jednat anglicky.

Přijde mi maximálně korektní, požádat o radu i odborníky odjinud. Nejsou tak vtaženi do českého rybníčku a dokáží být více objektivní.

A nezlobte se nonick02, ale silný nacionalismus z Vás opravdu čiší - vadí Vám něčí

židovští předci a také "nečeské" složení komise.  A mně ani jedno rozhodně nevadí, spíše naopak.

0/0
8.6.2010 10:53

nonick2

Re: Celkem příznačné...o šéfovi české Národní galerie

Mně nevadí židovští předci (jen se pozastavuji nad permanentním vlivem této rodiny od r. 1968 až do současnosti) ani nečeské složení komise - vadí mi to pokukování po sousedním dvorku, na kterém přece musejí běhat onačejší husy než na tom našem, že...? Vadí mi ta malost a nesuverenita v rozhodování, pohrdání českými (nefundovanými?) odborníky...ale co, platí stále ono: doma není nikdo prorokem...

0/0
8.6.2010 13:24

pevost

Re: Celkem příznačné...o šéfovi české Národní galerie

Co dodat k takovému příspěvku? Snad jedině "blahoslavení chudí duchem..."

0/0
8.6.2010 12:15

nonick2

Re: Celkem příznačné...o šéfovi české Národní galerie

Zajímavé na tom je ona podivuhodná kontinuita komunistické rodiny "reformních osmašedesátníků" majících tehdy významný vliv na chod státu (Zdeněk Mlynář), poté na jeho zahraniční politiku (Rita Klímová), dnes po 40 letech opět na chod státu  (sic!) -(Vladimír Mlynář - poradce premiéra Fischera) - včetně vlivu na chod významných kulturních institucí (Milena Bartlová)

"blahoslavení chudí duchem..." jistě - někomu by se to velmi hodilo

0/0
8.6.2010 13:15Najdete na iDNES.cz