Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Martin Chodúr si se svým sólovým debutem nasadil laťku hodně vysoko

Martin Chodúr mohl natočit desku z písní, které zpíval v soutěži Česko-Slovenská SuperStar, a přidat k nim pár novinek. Nebo mohl sáhnout do nabídkové banky skladeb z celého světa, kterou disponují gramofonové firmy. Avšak on se vydal po cestě, na které mnozí vyhořeli.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Nautilus46

Tři týdny včele prodejnosti

Album Let´s Celebrate Martina Chodúra boduje v žebříčku prodejnosti na www.ifpicr.cz .  Již třetí týden (25., 26., a 27.) se umísťuje na prvním místě, což na debut začínajícího zpěváka je jistě úctyhodný počin. Možná, že někteří hudební kritici znovu spustí překvapující povzdechy o nečekaném vývoji kariéry tohoto 20letého zpěváka z 0stravy. Musím deklarovat, že pro mne to překvapující není a pouze to potvrzuje můj názor, že se jedná o mimořádný hudební talent v  rámci Česka. Nakonec i samotný Karel Gott konstatoval, že takový hlas tady chyběl. Podobně se vyjádřil bývalý porotce ČS Superstar 0ndřej Hejma, který posuzoval zpěv Martina po dobu více jak tři měsíce. Jak je v Česku obvyklé, najdou se zde lidé, kterým úspěch Martina není po chuti, a tak buou na domácí scéně vypouštět nadále jedovaté poznámky. Na názor má každý zajištěné právo Ústavou, ale inteligentní člověk se v tom jistě orientuje.

0/0
15.7.2010 14:09

iuos

hmm

je tu někdo, kdo přečetl alespoň půlku jedné části příspěvku od Nautila46?

0/0
6.7.2010 21:08

zikkurat

Re: hmm

Jo, já jsem si přečetl všechny jeho příspěvky a musím konstatovat, že jsou to názory velmi inteligentního člověka. Ze současné české a slovenské hudební produkce (a obávám se, že je zkorumpovaná, jako v těchto zemích vše) mne z mladších zpěváků zaujaly tři jména. Cmorik - Chodúr - Smatanová. Ačkoli se jim na domácích scénách daří, jejich potenciál vysoce překračuje hranice těchto zemí. Škoda, že nejsou rodáky třeba z Velké Británie nebo USA!

0/0
3.10.2010 15:35

Nautilus46

Hlasivky potřeba šetřit

Pokud bude Martin Chodúr pokračovat ve druhém pololetí 2010 ve stylu pololetí prvního skončí to katastrofálně. V současné době prodělal hnisavou angínu. Tuším, že to je již jeho druhý výpadek od skončení Superstar. Myslím si, že to je důsledek jeho nezřízeného koncertování po velice pochybných akcích, kde většinou zpíval na halfplayback. Pokud bude tímto tempem pokračovat a nebude hlasivky šetřit, jeho kariéra brzy skončí. Přece má manažéra. Samozřejmě tady jde o peníze, ale manažér by měl mít rozum. Martin by neměl týdně vystupovat více než 2krát. Ještě lépe by se měl soustředit na nahrávání CD a podpůrná turné. Žádný ambiciózní zpěvák se takto nebude zahazovat a ničit svůj genetický dar, t.j. hlasivky. Přeji mu hodně zdraví a přehodnocení prostředků další kariéry.

0/0
6.7.2010 9:26

vcapkova

Poslouchám to druhý den

a jsem nadšená. Od dětství miluju tento druh hudby. Konečně má Karel Gott konkurenci ve své třídě. Přeji hodně štěstí na cestě, kterou si vybral. :-)

0/0
2.7.2010 15:49

Nautilus46

Klady, nedostatky a záhady Let´s Celebrate 3.díl

Ne všechny okolnosti vzniku alba jsou průzračné a vyvolávají jisté pochybnosti. Předně, Na klávesové nástroje hraje v doprovodné skupině Martina Chodúra jistý Eugen Vizváry. Na albumu se ovšem neobjevil v ani jedné písni. Nahradil jej producent Daniel Hádl. Mám si myslet, že pan Vizváry není dostatečně instrumentálně vybaven aby odehrál ve studiu svůj part? K této situaci substituce koncertního hudebníka studiovým muzikantem občas dochází. V této konkrétní situaci to je ovšem pouze moje spekulace. Pro vysvětlení se nabízí jiná vysvětlení, které nebudu rozebírat. Zajímavá je rovněž neúčast baskytaristy 0skara Rószi (Vystudoval dirigentství v USA na Barkeley), považovaného Martinem za nejlepšího hráče na tento nástroj v Evropě, na několika (třech) skladbách. Alternace není v tomto případě zmíněná. Jistě, Martin je debutant a musí prokázat své kvality. Pak se mu budou nabídky muzikantů na spolupráci jen hrnout. 0 změně či doplnění kapely by měl uvažovat na postu sólové kytary. 

0/0
27.6.2010 16:28

Nautilus46

Klady, nedostatky a záhady Let´s Celebrate 2.díl

V této kapitole se nacházející příspěvek  sdílí názor, že na dokonalém albu není co kritizovat. Jistě, Martin Chodúr vytovřil album k obrazu svému. Přes své mládí má již vyzrálé představy, jak by album mělo vypadat.  Z tohoto pohledu lze ztěží najít v albu zásadní chyby či nedostatky. Pouze lze mít na některé aspekty tohoto hudebního díla odlišné názory, které zde budu prezentovat.  Z alba bych vypustil cover verzi písně paparazzi a nahradil ji písni z produkce autora. Tím by se album stalo 100% autorské. Martin by jistě ve svém archivu našel jednu další vhodnou píseň. Sony Music mu schválila, pokud vím, 20 písní vhodných pro zařazení do albumu.

Další věcí, kterou bych řešil, je vyřazení české písně "Vím, jak to je" s tím, že bych ji nahradil stejně znějící anglicky zpívanou "Hey Girl".  Nepovažuji za moudré míchat v jednom albu dva jazyky. Buď tedy plně české album, které bych nedoporučoval, nebo obsahující pouze anglické písně. Chcete mezinárodní uznání, zpívejte anglicky.

0/0
26.6.2010 12:40

Nautilus46

Klady, nedostatky a záhady Let´s Celebrate 1.díl

Po několika dnech back poslechu alba Martina Chodúra bych své dojmy z prezentované hudby rozdělil do tří kategorii:

Klady: Jedinečný hlas Martina Chodúra je osvěžením pro posluchače ve srovnání s tím, čím se prezentuje většina nových českých zpěváků. Záměrně zde uvádím provenienci, aby znovu někdo nezapočal srovávat Martina se zahraniční špičkou, ke které mu samozřejmě ještě něco chybí. Nechci se tím nikoho dotknout, ale neznám důvody, proč bych měl kupovat alba jiných domácích interpretů,  takto Martin zůstává a možná pro mne zůstane  jediným místním hudebníkem s prodejním potenciálem. Nikoliv, Karla Gotta si nekoupím, i když to pro někoho je šokující informace. 0d tvorby socialistických umělců jsem se definitivně odstřihl. Rovněž, mezi klady počítám autorovou tvorbu.  Nezařazuji zde píseň Paparazzi od Rob Fusari/Stefani Germanotta (tedy žádná Lady Ga Ga, která je pouze jednou z interpretů písně). Pokračoval bych dále, ale kapacita úhozů se vyčerpala, a tak příště nedostatky. 

0/0
24.6.2010 21:53

Lenca20

90 procent:-)

Pro mě je to asi první album, které můžu poslouchat od začátku do konce, pořád dokola a nezačne mě nudit;-D Nejvíc se mi líbí Forest a Things that have happened, ty jsou prostě nádherné. I zvuk toho alba a muzikanti mi přijdou moc fajn:-)R^

0/0
23.6.2010 9:09

Nautilus46

Dávám albu 85% s hvězdičkou

Události by se měly hodnotit alespoň s minimálním časovým odstupem, aby se člověk měl možnost zbavit emocí. Album Let´s Celebrate od Martina Chodúra mi hraje v počítači na pozadí při jiné práci několik dnů a velkou část nocí. Každý člověk je bude hodnotit individuálně. Dokonce jsem si již zvykl na píseň number 8 " Vím, jak to je", která jako jediná je v češtině. Přesto bych osobně zařadil anglickou verzi Hey Girl. Album by tak bylo kompletně v angličtině. Martin by třeby v budoucnu mohl vydat album celé v češtině, ale já bych to neriskoval. Celý den slyším v rádiích anglicky zpívané písně a nikomu to nevadí, proč by to mělo vadit v tomto případě? Martin již dvakrát zpíval v 0stravě duet s Lucií Bílou (a dnes možná potřetí na ostravském hradě) píseň Halelujah. Nic proti tomu, ale vidím to jako východisko z nouze vzhledem k tomu, že paní Bílá údajně neumí anglicky. V angličtině to zní jednoznačně jinak, tedy lépe. Martin bude napříště nucen zkonsolidovat svou kapelu.

0/0
22.6.2010 10:37

Nautilus46

Album je na světě-část 3

Jediným, kdo se podílí na všech 13. skladbách ze základní doprovodné skupiny je tedy bubeník Martin Valihora. Nutno říci, že mi připadá bezchybný, i když lépe dovedu posoudit lead kytaru. Musím rovněž podotknout, že mi nevadí jediná česky zpívaná píseň "Vím, jak to je", i když bych dal přednost angličtině, což by vytvořilo dojem kompaktnosti celého alba. Jinak si myslím, že by měl Martin Chodúr zanechat účastí na pochybných akcích a měl by se soustředit na nahrávání alb a následná podpůrná koncertní turné. Personální korekce jeho doprovodné skupiny budou nezbytné. Pokud to nepůjde, bude nucen zvolit radikální řešení a sehnat si novou kapelu. Není dobrým řešením nahrazovat muzikanty ve studiu někým jiným, pokud to nejsou krátkodobé zdravotní důvody. Jinak se těším na album č. 2.

0/0
20.6.2010 0:11

Nautilus46

Album je na světě-část 2

Jinak se může každá skladba stát hitem s tím, že asi nejblíže k tomu má úvodní skladba nesoucí jméno alba. Nemyslím si, že by nějaké skladba byla naopak pouze do počtu, což svědčí o autorském potenciálu zpěváka, který bude jistě s přibývajícími lety gradovat. Plastový obal obsahuje kromě CD vložený booklet s texty písní a s dalšími informacemi. Z nich mne zaujala zmínka, že se na nahrávkách vůbec nepodílel Eugen Vizváry, jinak hráč na klávesové nástroje  doprovodné skupiny Martina. Mohlo by to nasvědčovat, že tento člen skupiny nedosahuje potřebných instrumentálních kvalit. V jedné skladbě schází účast kytaristy Michala Bugaly, u nějž jsem si jistý, že byl měl být nahrazen někým lepším. 0tázka je kým? Kytarový mág Mike 0ldfield to zřejmě nebude, takový borec zde není. Do třetice ve třech skladbách schází účast údajně nejlepšího evropského baskytaristy (podle Martina Chodúra) 0skara Rózsi. Jeho neúčast na celém albu si nedokážu vysvětlit, ale zřejmě zde budou nějaké utajované neshody.

0/0
19.6.2010 23:56

Nautilus46

Album je na světě-část 1

Album Let´s Celebrate je k prodeji od 18.6.2010 v ČR. Na Slovensku to bude tuším 28.6.2010. Zažil jsem tedy svou premiéru tím, že jsem si koupil první album českého interpreta ve svém životě, a to nejsem žádný mladík. Je to tím, že mne zatím nikdo z českých interpretů nezaujal  tak, jako Martin Chodúr. Nejenom jako zpěvák, ale především svou muzikálnosti. Naprosto nechápu lidí, včetně hudebních kritiků či recenzentů, kteří tvrdí, že je Martin překvapil či je něco od něj překvapující apod. Svědčí to o tom, že patenciál M. Chodúra neodhadli. Pokud jde o hudební soutěže, nemá v Česku konkurenci a převyšuje ostatní o minimálně třídu. Takže: jeho album je kvalitní produkt obsahující 10 autorských skladeb s přidáním cover verze Paparazzi. Pokud jde o tu poslední skladbu, dal bych přednost další autorské skladbě. Je to tím, že si pořád myslím, že tuto skladbu Martin ne zrovna bezchybně zvládá intonačně. Možná postupně najdu chyby i v jiných skladbách, ale zatím jsem se zaměřil na tuto.

0/0
19.6.2010 23:36

Nautilus46

Marketing firmy Sony Music 2. čásat

Ja sám jsem již čekáním na vydání CD znechucen, takže budu svůj zájem orientovat na něco, co je dostupné. Čekání ve frontách třeba na knihy a shánění zboží (včetně jizdního kola a automobilu) jsem si dosytosti užil za bolševika. Mladí nevědi o co přišli, například způsob prodeje automobilu Škoda byl doslova horor-přerušovaná fronta na zápis objednávky trvala třeba tři dny (zájemce se musel opakovaně registrovat každé tři hodiny ve dne i v noci). Panu Martinu Chodúrovi bych doporučil pro příští album změnu vydavatele. Jinak si myslím: "Zpoždění prodeje Let´s Celebrate je dáno současným vydáním CD Superstar. Toto CD bylo dáno do prodeje dne 7.6.2010 a obsahuje jednu skladbu od Martina. Myslím si, že většina lidí si koupi tuto desku kvůli Chodúra. Jestliže by současně byla vydána deska Let´s Celebrate, která obsahuje stejnou píseň "Vím, jak to je", byl by důvod, koupit si rovněž CD Superstar? Já si myslím, že nikoliv. Článek jsem musel krátit.

0/0
15.6.2010 12:16

Nautilus46

Marketing firmy Sony Music 1. část

Chování firmy Sony Music mi připomíná doby před listopadem 1989. Tato firma si sama stanovila termín vydání alba Martina Chodúra na 7.6.2010. Toto datum se stále objevuje na jejim webu s tím, že tam naleznete poznámku: dostupnost do 2 měsíců, takže vás napadne otázka, který údaj platí. Nemám ve zvyku být pasivním pozorovatelem toho, co nám připravili manažérští papaláši tehdy ani dnes, a tak jsem učinil u firmy dotaz, kdy tedy deska vyjde,  0bdržel jsem odpověď s tím, že deska by měla být k prodeji v týdnu od 14.6.2010. Dikce emailu mi připomenula období, ve kterém jsem prožil převážnou část života. Firma Bontonland odhaduje prodej alba Let´s Celebrate od 21.6.2010- rovněž údaj z emailu, který jsem obdržel.

0/0
15.6.2010 12:12

Rado 71

audio

Nevím jestli to někdo už tady nedal ,ale audio ukázky jsou zde a myslím,že podle nich lze soudit,že se cd povedlo moc. 

http://kultura.idnes.cz/multimedia.asp?m=a&styl=&c=A100601_145333_hudba_ob&r=hudba&idAudio=10060111593930

  

0/0
13.6.2010 22:38

Nautilus46

Re: audio

Soudě na základě předložených ukázek skladeb, album se evidentně povedlo a znovu se ukazuje, že kritik se musí nějak živit. V každém případě si počkám na závěrečný ortel poté, co budu mít k dispozici celé CD. Pak posoudím jak znějí smyčce, dechová a rytmická sekce atd. Například: jak Chodúr tlačí na pilu, zdali Valihora dobře bubnuje. 0skar Rozsa vládne baskytarou a další kopec pseudoodborností. Milión lidí, milión názorů. U každého CD si lze vymyslet 100+1 nedostatek. Záleží na tom, zdali máte dotatečnou slovní zásobu a pohotový sloh. Svá tvrzení si obhajíte. Well, tak to byla půlnoční rozcvička mozkových center. Jsem zvědav, zdali se v pondělí, t.j. 14.6.2010 objeví v prodeji očekávané CD, nebo to bude až 21.6.2010. V každém případě to bude moje první CD českého autora.

0/0
14.6.2010 0:17

Nautilus46

Filharmonie

Martin Chodúr dokázal dne 9.6.2010 v 0stravě znovu, že je extratřída, když vystoupil s filharmonii a předvedl písničky v aranžma pro tento orchestr. Mohl by zpívat bez problému v opeře. Zde se genetické vlohy jeho babičky nezapřou. Je zde, tedy v Česku či Slovensku vůbec někdo, kdo by si to mohl dovolit? Já si myslím, že by to dokázal pouze Karel Gott a dříve Húlka, poku jde o muže. Ti, kteří přemýšleli na Superstar mezi Chodúrem a Šmajdou by si měli doplnit hudební vzdělání, i když ani toto nepomůže. Buď má člověk muzikální  geny, anebo je nemá. Rovněž dřívější porota by měla mít účast na takových akcích povinnou, nehovoře o hudebních kriticích. Ti by ale asi konstatovali, že smyčce nejsou dostateně živé ve své živosti atd. Hold, nějak se člověk živit musí. Problém je jinde. Prvotně vyhlášené datum prodeje CD, t.j. 7.6.2010 dávno uplynul a CD je v nedohledu.

0/0
12.6.2010 8:48

Nautilus46

Pseudoodborná kritika

V mládí jsem byl aktivním hudebníkem, a tak jsem se začetl do této kritiky s chutí. Každý má jistě právo na svůj názor. Nadpis článku zní sice slibně, ale text již tak kladný, ve prospěch Martina Chodúra, není.  CD ještě nemám k dispozici, ale existuje několik videozáznamů několika písniček. V případě pilotní písně Let´s Celebrate pak audio záznam z originálního CD (na stránkách autora). Autor této kritiky se snaží vystupovat coby znalec?  Martinu Chodúrovi lze vytknout mnohé, například falešné tóny v nižších hlasových polohách (například v písni Paparazzi na videích), ale to se týká živých vystoupení. Ve studiu se jistě tyto nedostatky odstraní. Ale vytýkat mu nedostatek koncertování již zavání hlouposti. Martin Chodúr absolvoval během půl roku přes 150 živých vystoupení ve dvou státech včetně televizních přenosů se svou skupinou, big bendem Gustava Broma a filharmonii. Tento objem většina českých zpěváků obojího pohlaví nezvládne během několika let. Kritik je od toho, aby kritizoval.

0/0
7.6.2010 18:00

Karel2002

Re: Pseudoodborná kritika

No a co může kritik kritizovat na dokonalé desce? Možná na tom CD chybí vyslovený hit, který se bude hrát ještě za 50. let, ale zpěvu i kompozicím se toho příliš vytkmout nedá. Kéž by něco takového předvedli i naši další borci v pop-music.

0/0
8.6.2010 22:11

Nautilus46

Re: Pseudoodborná kritika

CD ještě není k prodeji a zřejmě ještě hned tak nebude, takže nelze konstatovat, že je dokonalé. K dispozici je pouze jeden plný záznam písně Let´s Celebrate. Dále jsou k dispozici krátké úryvky dvou písní a videdozáznamy z živých vystoupení. Takže se jedná povětšinou o emocionální hodnocení, včetně toho mého. Rovněž nemám celé CD k dispozici. Let´s Celebrate je nicméně hezká melodie, která již dnes je úspěšná v různých hitparádach. Je zazpívána tak, jak to u nás dovede pouze Chodúr a nikdo jiný.

0/0
12.6.2010 23:00

Petr1

Fandím mu

Talent jako on tady už dlouho nebyl, navíc se mi líbí, že se neprodává. Snad nezapadne. Chtělo by to z alba vytáhnout alespoň jednu "rádiovku", ať se dostane do podvědomí.

0/0
7.6.2010 14:19

Nautilus46

Re: Fandím mu

Rádiovka byla vybrána již někdy v dubnu, a od této doby v rádiích zní. V oficiální hitparádě www.ifpi.cz se dostala nejvýše až na druhé místo, v současné době je tuším na 5. místě. Kdo chce může Chodůra podpořit na hitparádach rádii.

0/0
12.6.2010 9:03

mmoorraavaakk

Martin je jedinečný!

album má výbornou úroveń -tak jako vše, co Martin dělá...on nezklame...pouze potvrzuje svou muzikálnost

0/0
7.6.2010 14:12

Nautilus46

Re: Martin je jedinečný!

Je to vystižné. Tím myslím použití slova muzikálnost. To není pouze o zpěvu či hlasovém fondu. Martin se v Praze prezentoval jako jezový zpěvák, a to si múže dovolit pouze osoba s mimořádným talentem muzikantství, kromě pěveckých předpokladů.

0/0
18.6.2010 9:26

Petr1

...a audioukázky?

Takhle to čtenáři moc neřekne...

0/0
7.6.2010 9:50

mazlikuzlik

Re: ...a audioukázky?

Tohle taky nechápu, přitom stačilo 15-20 s.

0/0
7.6.2010 10:08

uluf

Re: ...a audioukázky?

audioukázky tu byly asi týden zpátky Rv

0/0
7.6.2010 10:34

mazlikuzlik

Re: ...a audioukázky?

Vím, našel jsem si, ale hraje jen první skladba...Rv

0/0
7.6.2010 10:38

betty999

Re: ...a audioukázky?

Mně nešla spustit ani jedna skladba... :-(. Proč to sem dávali, když to nefunguje? Nebo proč to pak neopraví? Jen navnadí lidi a nic.Rv Skutek utek.

0/0
9.6.2010 16:00

nonick2

Debut - a pouze jedna skladba dostala český text...?

...takže ho česká rádia hrát nebudou.

0/0
7.6.2010 8:39

Nautilus46

Re: Debut - a pouze jedna skladba dostala český text...?

Nedal bych tam ani jednu skladbu v ˇčeštině. Anglická Hey Girl je mnohem lepší, než její česká verze "Vím, jak to je". Tedy, lépe zní, hudba je totožná. Mimochodedm, rádia si vybrala k prezentaci CD anglickou skladu Letś Celenrate, nikoliv českou Vím, jak to je. Z rádií zní od rána do večera anglické skladby a nikomu to nevadí, v tom problém není.

0/0
12.6.2010 9:00

luddvo

Martin

Prostě je to jedničkaR^

0/0
7.6.2010 7:38

alfabetka

Forest

Konečně! Těším se na Forest, to je nádhera!

0/0
7.6.2010 7:08

Nautilus46

Re: Forest

Za nejpovedenější skladbu nového CD Let´s Celebrate považuji baladu Things that have happened. Uvědomuji si, že to je věci názoru a vkusu. Jiní budou považovat za nejlepší třeba skladbu Forest či jinou. Dúležitejší je, aby CD konečně vyšlo. Ani dnes v neděli nevím, zdali si jej zítra, t,j, v pondělí, budu schopen koupit a to je jistě tristní záležitost.

0/0
13.6.2010 14:45

Národnost: Moravská

Umí, ten Chodúr, do moll i do dur !

R^

0/0
7.6.2010 2:21

Rychlý G.

Re: Umí, ten Chodúr, do moll i do dur !

Dobré... I v tuto pozdní hodinu jsem se zasmál.

0/0
7.6.2010 2:36

Nautilus46

Re: Umí, ten Chodúr, do moll i do dur !

Chodúr umí v hudbě věci, o kterých jsi v životě nikdy neslyšel. Například dne 20.6.20010 zazpíval na Galashow s Latinou sambu způsobem, který svědčí o jeho mimořádném hudebním nadání. Jenom přemýšlím, kdo z českýh zpěváků by si na to troufl. Dříve , t.j. dne 8.5.20010 na oslavách v Praze předvedl se svou skupinou jezové vystoupení. To je o něčem jiném než účastí na Superstar. Na star´s Dance na Markíze pak zazpíval několik rockenrolových písní. Druhý takový univerzální zpěvák v Česku není, a to má Martin pouhých 20 let. A to nezmiňuji jeho instrumentální schopnosti.

0/0
21.6.2010 8:51Najdete na iDNES.cz