Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Almodóvar je pro Divadlo ABC příliš velkým soustem

Na vlně, která se žene domácími jevišti a zanáší do jejich programů tituly slavných filmů, zasurfovalo i pražské Divadlo ABC. Nevybralo si kus zrovna jednoduchý – Vše o mé matce, za jehož filmovou podobu bral před deseti lety režisér Pedro Almodóvar Oscara.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Protivná baba

Buď a nebo

To by člověk měl jen valit oči.b Na premiéru v Divadle Na zábradlí pošle mfDnes sofistikovaného Chuchmu a "popravit" divadlo ABC šel tučný a stále svým postavením nespokojený šéfíček Jan Kábrt. Odkud se bere ten odpor k městským divadlům pražským? Stačí snad názor jiných recenzentů? : http://www.cianews.cz/kultura/abc-svou-inscenaci-vse-o-me-matce-prekonava-almodovaruv-film/

Kábrte, nelezte do oblastí, kde se míjíte sám se sebou.Rv

0/0
27.2.2010 1:44

teerezka

Naprostý souhlas 1!!

S kritikou musím naprosto souhlasit!! Vše o mé matce je můj nejoblíbenější film, přesto jsem šla na premiéru s tím, že nemůžu očekávat, že by se divadlo mohlo filmu vyrovnat. Scéna, kdy Estéban říká, že vypadá starší, ve filmu je, ale v této inscenaci, kdy chlapce hraje třicetiletý muž, je opravdu nevhodná. Celou dobu jsem přemýšlela, proč má Estéban na hlavě čepičku - že by měl 17letý plešku?? Znám film téměř zpaměti, proto mi dost vadilo, že se jedná o doslovný přepis. Kde byla hra naopak invenční, tedy v úpravě výstupů Agrado a v zapojení Estebana jako průvodce celým dějem a spisovatele příběhu, mi úpravy vyzněly nelogicky a bez obsahu. 

0/0
25.2.2010 10:05

teeerezka

Re: Naprostý souhlas 2!!

Co mě velmi zklamalo, bylo pojetí jedné z úvodních scén, tedy z Estébanových narozenin - ve filmu je vztah matky a syna vykreslen jinak, hluboce, smutně a zároveň krásně intimně, z divadla ve mně zbyl pouze pocit kočkování a matčina mentorování. A to, že Lolu hrál pán, který neumí přesvědčivě nejen hrát, ale i zahrát, to už bylo pouze vyústěním celé nepovedené inscenace. Přesto jsem velice ráda, že jsem inscenaci viděla.

Nádherná byla závěrečná scéna s Lorkou.

0/0
25.2.2010 10:10

jakotunejsem

Re: Naprostý souhlas 1!!

Paní vážená, Váš "kritický šleh" do Estebanovy čapky je hoden hokynářky. Nicméně jste mě aspoň pobavila.;-D

0/0
25.2.2010 15:58

Bidlo

Nesouhlas s kritikou!

Dovolím si nesouhlasit s panem Kábrtem a jeho kritikou. Jistě, převést film na divadelní jeviště je obzvlášť těžké, zejména jde-li o originál jako je výše uvedený titul. Byl jsem v pátek 19. 2. na veřejné generálce a musím uznat, že tým inscenátorů se s tímto náročným úkolem popasoval dost statečně. Těžko srovnávat Almodóvarův filmový originál s jevištěm divadla ABC. Je těžké nekarikovat a zdramatizovat na divadle Agrádovy výstupy. Těžko budete pro dost rozsáhlou roli Manuelina syna shánět nějakého 17letého herce - Viktor Dvořák nijak nevadil, jak píše pan Kábrt (vypadal mladší než je jeho skutečný věk a v roli byl uvěřitelný a přesvědčivý).

Chápu, že slovo divadelní kritik je odvozeno od smyslu kritizovat divadlo, ale nesmí se přehánět a má se brát trochu objektivně s ohledem na možnosti. Těžko uvěřit, pane Kábrte, že  Vás Kudykam pana Horáčka nebo muzikál Adéla ještě nevečeřela v divadle Brodway zaujali coby odborného divadelního kritika více. Možná jste od nich dostal víc suvenýrů.

0/0
25.2.2010 8:46

jakotunejsem

Re: Nesouhlas s kritikou!

Rád se k Vašim slovům připojuji. Pan Kábrt je vlastně hudebním kritikem, ale postupně začal diletovat i v jiných oborech. Začal psát recenze muzikálů (to má ještě s hudbou něco společného) a posílen touto skušeností se pustil i do recenzování představení činoherních. Nevím kde k tomu získal aprobaci. Nebo k tomu postačí jen drzost? Být šéfem kulturní rubriky ještě neznamená být Všeználkem na všechno z oblasti kultury. Zatím je pro mne pan Kábrt pouze broukem Pytlíkem. Patrně se narodil v biografu. ;-D

0/0
25.2.2010 11:34Najdete na iDNES.cz